Sobotka chce zavést účtenkovou loterii. I když o ni Babiš teď nestojí

  • 536
Mezi klíčové návrhy vlády v roce 2015 budou podle premiéra Bohuslava Sobotky z ČSSD patřit zákony o prokázání původu majetku a o elektronické evidenci tržeb. Tu doprovodí účtenková loterie jako na Slovensku, řekl v rozhovoru pro iDNES.cz Sobotka. I když ministr financí Andrej Babiš nedávno řekl, že účtenková loterie počká a není to pro něj priorita.

Jaké hlavní cíle má vaše vláda pro rok 2015?
Určitě máme v plánu pokračování změn, které vycházejí z vládního programu a z koaliční smlouvy. Chceme se zaměřit na mobilizaci příjmů a boj s daňovými úniky. Proto bychom ještě v prvním pololetí příštího roku rádi schválili zákony o prokazování původu majetku a o elektronické evidenci tržeb. Další změny se dotknou zdravotnictví. Rádi bychom přijali zákon o neziskových organizacích ve zdravotnictví a také zákon, který bude zajišťovat transparentnost financování zdravotní péče, čili novelu zákona o zdravotním pojištění, která umožní zveřejňování smluv ve zdravotnictví. Měli bychom pokročit s přípravou zákona o sociálním bydlení. A čeká nás velká reforma povolovacího řízení v České republice. Mám na mysli otázku územního řízení, stavebního řízení a EIA, kde bychom rádi všechny tyto procesy shrnuli do jednoho povolovacího řízení, abychom zjednodušili povolování nových staveb.

Určitě jste zaregistroval, že prezident Miloš Zeman si přeje, aby zákon o prokazování původu majetku byl co nejtvrdší a zasahoval co nejvíce do minulosti. (více zde) Nemůže to narazit, pokud normu připravíte tak, jak si přeje prezident, u Ústavního soudu?
My nebudeme žádný zákon připravovat podle přání prezidenta, ale tak, aby respektoval koaliční smlouvu a programové prohlášení. Zákon o prokazování původu majetku ČSSD už v minulosti několikrát předkládala, nikdy jsme pro jeho prosazení nenašli spojence na politické scéně. Byl to jeden z klíčových bodů koaliční smlouvy, jedna z podmínek, za nichž vznikla koaliční vláda. A všechny vládní strany se jednoznačně shodují na tom, že musíme mít účinný nástroj v rukou daňové správy, který nám pomůže bojovat s legalizací majetku, který nebyl nabyt poctivým způsobem.

Bude ten zákon retroaktivní?
Zákon musí být v souladu s ústavními principy v České republice. Bude to zákon, který bude umožňovat kontrolu majetku většího rozsahu ze strany daňové správy v případě, že vznikne odůvodněné podezření, že tento majetek nebyl nabyt poctivým způsobem, to znamená nebyl nabyt za prostředky, které prošly zdaněním. Takový zákon zatím nikdy v České republice přijat nebyl. Usiloval o to i Miloš Zeman v době, kdy byl předsedou vlády, ale přijetí takového zákona se mu nepodařilo prosadit a já předpokládám, že prezident podpoří zákon o prosazování původu majetku, který připraví vládní koalice.

Prokazování majetku se dotkne i toho pořízeného v minulosti

Bude se to týkat jen pořízení nového majetku, nebo i majetku získaného v minulosti?
Ten návrh, jak je připraven ze strany Ministerstva financí, bude za určité situace umožňovat kontrolu informací ze strany daňových poplatníků, jež se bude týkat i majetku, který byl nabyt v minulosti. Nepůjde čistě o opatření, které je zaměřeno pouze do budoucna, ale bude směřovat také k části majetku, který byl nabyt v minulosti.

Ministr financí Andrej Babiš a premiér Bohuslav Sobotka v Poslanecké sněmovně.

Pokud jde o zákon o elektronické evidenci tržeb, vy jste v sociální demokracii v minulosti počítali s tím, že bude podobně jako na Tchaj-wanu nebo na Slovensku, které se tím inspirovalo, účtenková loterie. Ministr financí Babiš se na účtenkovou loterii příliš netváří. Máte dohodu v koalici, jestli se ty účtenky losovat budou, nebo jestli od tohoto ustoupíte?
Účtenková loterie je součástí vládního programu a sociální demokracie ji pokládá za velmi efektivní kontrolní opatření ze strany státu, protože by to mohlo vhodným způsobem doplnit systém elektronické evidence tržeb. Myslíme si, že by bylo dobře, aby účtenková loterie byla zavedena.

Účtenková loterie se na Slovensku neujala, opáčil premiérovi Babiš

Ministr financí a šéf hnutí ANO Andrej Babiš označil pro Rádio Impuls účtenkovou loterii, která má podle ČSSD doprovázet zákon o elektronické evidenci tržeb, za vedlejší produkt, který se na sousedním Slovensku moc neujal.

„Elektronická evidence tržeb je revoluční projekt, který má strašně moc odpůrců, už tady máme udání na ÚOHS, který to vyšetřuje. A my budeme rádi, pokud ho v našem volebním období zvládneme z hlediska jeho logistiky softwaru a zavedení do praxe. Účtenková loterie je už takový vedlejší produkt, který funguje velice dobře na Tchaj-wanu, ale například na Slovensku se neujal. Pokud se nám povede zavést dobře ten projekt, tak uvidíme s účtenkovou loterií, ale není to priorita,“ řekl Impulsu Babiš.

Ohledně zákona o prokázání původu majetku je podle něj otázkou pro právníky, až do jaké minulosti je možné jít.

Od ledna budeme mít tři sazby daně z přidané hodnoty. Kritici této věci upozorňují, že to může vyvolat různé zmatky. Počítáte s tím, že by se vládní koalice i v příštím roce zabývala možností, že byste DPH upravovali u některých dalších komodit, nejen u léků, knih a dětské výživy?
Především musí Ministerstvo financí zlepšit výběr DPH. My jsme začali v minulých měsících přijímat legislativu, která by tomu měla výrazným způsobem pomoci. A teď uvidíme, jestli se Ministerstvu financí lepší výběr daně z přidané hodnoty bude dařit a v jakém rozsahu tomu pomůže elektronická evidence tržeb. Já jsem přesvědčen o tom, že důsledné zavedení elektronické evidence tržeb, včetně účtenkové loterie, může výrazně zvýšit příjem státu v oblasti DPH. Pokud jde o to, že budeme mít od ledna tři sazby, to není v Evropě nic výjimečného. Skoro polovina zemí Evropské unie má více než dvě sazby daně z přidané hodnoty a já jsem si nevšiml, že by to byly země, které by měly nějaké velké problémy z hlediska fungování státu, výběru DPH nebo z hlediska hospodářského růstu. Pokud se zlepší výběr DPH v příštích letech, tak sociální demokracie navrhuje, aby se potraviny zařadily do nejnižší sazby DPH 10 procent.

Co se týče důchodové reformy, máme v příštím roce očekávat pouze rušení druhého důchodového pilíře v parlamentu, nebo i dohodu vládní koalice, jak bude vypadat nová důchodová reforma? Budou se například sčítat příjmy manželů nebo partnerů, vydělí se dvěma, aby měli stejně vysoký důchod, nebo se opravdu budete starat jen o rušení druhého penzijního pilíře zavedeného vládou Petra Nečase?
Určitě je nejprve nutné, aby se zrušil druhý pilíř. Nechceme polevit v tempu. Chtěli bychom, aby v roce 2015 byla přijata veškerá potřebná legislativa, která by nám od 1. ledna 2016 umožnila ukončit zcela fungování takzvaného druhého pilíře. To by znamenalo výrazné úspory pro důchodový účet a umožnilo by nám to zajistit finanční prostředky na další valorizaci důchodů, která bude připravena od ledna 2016. Důchodová komise přišla s celou řadou zajímavých námětů. Teď je potřeba, aby se k nim odborně vyjádřilo Ministerstvo práce a sociálních věcí. Následně o tom budeme jednat v rámci koalice a já nevylučuji, že některé z těchto návrhů důchodové komise, pokud se na nich dohodneme a pokud budou mít expertní podporu, včleníme do legislativy ještě během roku 2015. Ale nejprve nás čekají koaliční jednání.

Hrozba nových voleb? Lidé nás nezvolili, abychom politikařili

Jaký bude nejkritičtější moment pro vládní koalici v příštím roce? Neobáváte se toho, že Andrej Babiš bude chtít vyvolat předčasné volby vzhledem k preferencím hnutí ANO a sociální demokracie? A vzhledem k tomu, že už také řekl, že by vás viděl spíše na Hradě, zatímco on by byl premiérem?
Lidé nás zvolili v minulých volbách do Poslanecké sněmovny s mandáty, které máme proto, abychom pro zemi něco udělali, ne abychom politikařili, ale abychom pracovali. A sociální demokracie pokládá za užitečné, aby vláda prosadila svůj program, na kterém jsme se dohodli v rámci stávající vládní koalice. My v této Poslanecké sněmovně nevidíme žádné jiné vhodné koaliční partnery pro to, abychom vytvořili vládu, která by mohla mít lepší program než stávající vládní koalice. Teď to říkám z pohledu sociální demokracie. Totéž očekávám od našich koaličních partnerů, že nebudou politikařit a budou pracovat na splnění koaličního programu.

Může být rizikem pro vládu činnost prezidenta Miloš Zeman, zejména pokud dodržíte to, že budete chtít změnit Ústavu a upravit pravomoci prezidenta?
Já jsem rád, že pan prezident vládu pochválil ve svém svátečním vystoupení během Vánoc. Určitě jste si také všimli, že pan prezident nevetoval drtivou většinu legislativy, kterou vláda připravila a protlačila parlamentem. Případů vet bylo jen několik málo. A já si nemyslím, že by rok 2015 měl být rokem nějakého konfliktu mezi vládní koalicí a prezidentem republiky. Koneckonců i v oblasti zahraniční politiky chceme posílit koordinaci stanovisek nejvyšších ústavních činitelů tak, aby Česká republika navenek vystupovala maximálně jednotně, čitelně a srozumitelně.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video