Islámský stát může padnout, burcují Kurdové. V Kobani jdou příkladem | foto: Profimedia.cz

Islámský stát může padnout, burcují Kurdové. V Kobani jdou příkladem

  • 375
Syrské město Kobani se stalo symbolem odporu proti postupujícím islamistům. Zdejší kurdští bojovníci se již několik měsíců brání nájezdům Islámského státu. V posledních dnech se jim dokonce daří i útočné akce. Obrana strategicky položeného Kobani je důkazem, že Islámský stát může být poražen.

Strategické město Kobani u hranic Sýrie s Tureckem obklíčili ozbrojenci z Islámského státu (IS) v polovině září. Syrští Kurdové ho urputně hájí, od konce října i s podporou jednotek severoiráckých pešmergů, kteří přecházejí do Sýrie přes Turecko. A pár dní předtím, než začal zbytek světa slavit vánoční svátky, Kurdové oslavili velké vítězství.

Islámský stát

Odrazili útok jednotek IS a zabili při tom 26 islamistů. Sedm dalších islamistických bojovníků bylo podle kurdských zdrojů zabito při následném protiútoku na východní frontě obléhaného města. Při vlastní ofenzivě v Iráku osvobodili kurdští pešmergové ve čtvrtek oblast horského pásu Sindžár, kam se v létě po vstupu IS ze Sýrie do Iráku uchýlili příslušníci menšiny jezídů (více o vítězství v Sindžáru zde).

V čem tkví úspěšnost kurdských bojovníků? Podle místních ve statečnosti a touze po míru a obyčejném životě. „Statečnost a kuráž jsou ty faktory, které našim silám pomohly zastavit Islámský stát,“ řekl reportérovi britského serveru The Independent premiér kantonu Kobani Anwar Muslim. Do bojů se navíc nezapojují jen zkušení vojáci. O svou budoucnost se perou i obyčejní lidé.

Teprve 22letý Ahmed Ismael se před ofenzivou islamistů živil jako truhlář. Když však začalo první ostřelování, vyměnil klidnou práci s dřevem za zbraň. I přes probíhající konflikt v Sýrii přitom dlouho váhal. „Už to trvá tři roky, co všichni zdejší lidé ví, jak bojovat. Dokonce i malé děti. Všichni jsme se naučili, jak zacházet se zbraní,“ popisuje. Kobani se totiž syrský konflikt dlouho netýkal. Skutečný strach o život přišel až s islamisty.

Pomohly i nálety koaličních letounů

Ismael nyní v pobořeném obchůdku na tržišti v Kobani pomáhá se zásobováním vojáku z první linie. Bojovníkům donáší jídlo a munici. Pomáhá i s transportem zraněných do nemocnice. Lidé z Kobani vybudovali ve stěnách domů nad ulicemi propracovaný systém děr, u kterých mohou střelci zajistit bezpečný průjezd ulicemi a dobré palebné krytí. „Bojujeme o naši svobodu. Bojujeme o to, aby se náš život mohl zase vrátit do normálu,“ vysvětluje Ismael.

Velikost kurdských bojovníků ukazuje i to, že se nebojí přiznat zásluhy jiným. Podle mnohých by totiž bez leteckých úderů ze strany Západu islamisty jen těžko porazili. „Islámský stát je zrovna támhle,“ ukázal britskému reportérovi kurdský bojovník. Jedním dechem pak dodal, že první nálety koaličních letounů přišly v tu nejlepší možnou chvíli. „Zbýval nám tak den nebo dva, když začali (Američané) bombardovat. Všechno nám docházelo, včetně munice,“ popisuje tehdejší situaci na bojišti.

Není proto divu, že Spojené státy se u obyvatel Kobani těší velké oblibě. Kdykoli nad městem proletí koaliční letouny, lidé s nadšením vykřikují „Obama, Obama!“. Některé rodiny pak jdou ještě dál a své potomky pojmenovávají právě po hlavě Spojených států.

Ženy ve zbrani a touha po vítězství

Do bojů se v poslední době zapojují také ženy, které mají v ozbrojených složkách Kobani svou vlastní jednotku. „Poskytují nám vojenský i ideologický trénink. Ideologická rovina je stejně důležitá. Nemůžete totiž bojovat, pokud nevíte, za co bojujete,“ vysvětluje jedna z bojovnic jménem Asia.

Odhodlanost obyvatel Kobani ilustruje příběh 50letého Mahmúda Salíha a jeho manželky. Když se dozvěděli o nebezpečí, plánovali utéct do sousedního Turecka. Nakonec v Kobani zůstali. „Řekl jsem ženě, aby sama odjela do Turecka, kde bude v bezpečí. Ona mi však odpověděla, že zůstane se mnou. Že pokud zemřu, zemře se mnou. Je to hodně těžké, ale snažíme se. Kobani je malé město, ale my máme velká srdce,“ vypráví Mahmúd.

Premiér kantonu Anwar Muslim nevidí jinou možnost, než porážku islamistů a úplné osvobození Kobani. „Lidé říkají, že budeme bojovat. Z mnohých se stali uprchlíci. My však nikdy nebudeme žít pod Islámským státem a jeho ideologií. Jsme důkazem, že pokud lidé bojují a vytrvají, Islámský stát může být poražen,“ věří.

Charakteristika Islámského státu:

25. září 2014

Území v Iráku a Sýrii ovládaná bojovníky Islámského státu


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue