Bojovníci Islámského státu v Mosulu (27. června 2014) | foto: AP

Reportér se dostal až do srdce Islámského státu. Podceňujeme je, varuje

  • 896
Po měsících vyjednávání pronikl první západní novinář do Mosulu, bašty Islámského státu. Islámský stát je mnohem silnější, než jak si ho představujeme, míní čtyřiasedmdesátiletý německý novinář Jürgen Todenhöfer, který s bojovníky IS strávil deset dní.

„IS je mnohem silnější, než si tady myslíme. Má již větší rozměry než Velká Británie. Nese ho omamné nadšení, s jakým jsem se zatím v žádné válečné oblasti nesetkal. Každý den přicházejí stovky ochotných bojovníků z celého světa. Pro mě je to nepochopitelné,“ řekl po svém návratu Todenhöfer bavorskému listu tz.

Todenhöfer je zřejmě prvním západním novinářem, který mohl bojovníky IS navštívit. Radikálové podle něj předem věděli, že se o nich vyjadřoval velmi kriticky, přesto se za nimi dostal až do Mosulu, který IS dobyl v červnu.

Válečný reportér a autor několika knih Todenhöfer je známý kritik vojenských intervencí v Afghánistánu a Iráku. „Kdyby nebylo války v Iráku George W. Bushe, nebylo by ani IS,“ prohlásil nyní k příčinám současné krize.

21.prosince 2014 v 12:02, příspěvek archivován: 22.prosince 2014 v 14:56

This journalist met with ISIS for 10 days. Listened. Talked. And survived. http://t.co/GjnKnBRvPQ pic.twitter.com/MiWwEREn4t

Cílem IS je podle něj náboženská očista. Radikálové plánují zahubit všechny kromě „lidu knihy“, tedy židů a křesťanů. „Všechna ostatní náboženství: šíité, hinduisté, ateisté i polyteisté budou vyhlazeni. V arabském světě i kdekoli jinde mají být zabiti muslimové, kteří uznávají demokracii a staví lidské zákony nad Boží,“ říká Totenhöfer.

„Už to není jen teroristická organizace, ale alespoň do určité míry funkční státní útvar,“ míní německý reportér. Mosul na první pohled funguje relativně normálně. „Nesmíme ale zapomenout, že odsud byly uneseny tisíce jezídů a šíitů. Zbývají jen sunnité,“ upozorňuje.

Počet džihádistických bojovníků odhaduje na 30 - 40 tisíc. „V irácké části takzvaného Islámského státu je 70 % z nich cizinců, v syrské je to 30 %.“ Islamisty podle něj nyní mohou zastavit jedině umírnění iráčtí sunnité. V současnosti jim v tom však brání rozpolcenost tamní společnosti a spory s šíity.

Islámský stát

„Rozhovory i zážitky v irácké a syrské části ‚Islámského státu‘ byly dramatické. Stejně jako bezpečnostní podmínky,“ popsal Todenhöfer na svých webových stránkách

„Když jsem s batohem běžel po pašerácké stezce kolem turecké střelecké věže do Turecka, jako by mi z ramen spadlo tak tisíc tun. Jsem šťastný, že jsem ve zdraví zpátky v Německu.“

Pešmergové dobývají město Sindžár

Situace na bojišti se však pro islamisty příliš dobře nevyvíjí. Kurdským bojovníkům se je daří zatlačovat, ve čtvrtek osvobodili horu Sindžár, kam se v létě uchýlily tisíce jezídů a dalších běženců. V neděli dobyli i většinu města Sindžár, které leží na úpatí hory.

„S boží pomocí město zcela osvobodíme,“ uvedl v neděli prezident iráckého Kurdistánu Masúd Barzání při návštěvě pešmergů přímo na frontě. „Osvobozením tohoto regionu během pouhých 24 hodin se pešmergové zapsali do dějin,“ dodal. 

Kurdům v postupu pomohly čtyři letecké údery, které na pozice IS podnikli Američané. Úplné osvobození města Sindžár by znamenalo významnou strategickou výhodu v boji s radikály. Přerušilo by se tím totiž spojení mezi oblastmi, které radikální islamisté ovládají v severovýchodní Sýrii, a Mosulem.

Už v sobotu informovala Syrská exilová organizace SOHR o popravě asi stovky zahraničních bojovníků IS v syrském městě Rakká, kteří se údajně chystali dezertovat.

Kde se vzal Islámský stát a o co mu jde:

25. září 2014


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video