Generál Petr Pavel | foto: Dan Materna, MAFRA

Nejsme ochranka, kritizuje nasazení armády ve Vrběticích generál Pavel

  • 895
Do muničního skladu ve Vrběticích by se v pondělí mohli vrátit pyrotechnici a začít s úklidem areálu. Ten byl už devět dní kvůli riziku dalších výbuchů uzavřen a střeží ho armáda. Šéf vojáků generál Petr Pavel však v rozhovoru pro MF DNES nasazení vojáků kritizuje.

V noci na pondělí uplynula devítidenní lhůta od posledního výbuchu, během níž byl vstup do oblasti muničních skladů zakázán. Už týden zákaz vstupu hlídá armáda, protože se kriminalisté po předchozích výbuších obávají dalšího pokusu o záměrné odpálení munice.

Náčelník generálního štábu Petr Pavel však s nasazením vojáků nesouhlasí. Armáda podle něj zbytečně supluje práci policie.

„Těší mě, že lidé armádě důvěřují tak, že si ji na místě přáli. A úkolu se zhostíme jako vždy s plnou odpovědností a profesionalitou. Nasazení armády však nedává smysl. Na hlídání pásky není potřeba speciální výcvik, který mají vojáci,“ říká Pavel.

Situace, kdy stát nasadí armádu na území Česka, jsou poměrně vzácné, i vojáci je proto vnímají jako mimořádné. Rozkaz jet hlídat sklad do Vrbětic navíc přišel v době, kdy armáda musí posílat další vojáky například do pohotovostních sil NATO.

„I bez vojáků ve Vrběticích budeme od ledna udržovat 4 500 vojáků v určité pohotovosti, což je o 2 800 více než dosud,“ říká zástupce náčelníka generálního štábu Jiří Baloun.

Nasazení ve Vrběticích armádu vyčerpává

Na domácí půdě naposledy pomáhali vojáci při loňských povodních, boj s velkou vodou jich tehdy na několik týdnů zaměstnal deset tisíc. Do hlídání skladu ve Vrběticích se jich zatím zapojilo šest stovek: dvě stě jich vždy hlídá na místě a ostatní je střídají. Akce má podle rozhodnutí vlády trvat až do června.

Pro srovnání - půl roku trvají obvykle také zahraniční mise, v nichž mívá armáda kolem pěti set vojáků. Kvůli střídání jich bývá v pohotovosti rovněž třikrát tolik.

Výbušné Vrbětice

● Neřízené výbuchy se ve Vrběticích ozvaly 16. října a 3. prosince. Při první explozi zahynuli dva pracovníci firmy Imex Group, která má část skladů v pronájmu.
● Policie případ nejdříve vyšetřovala jako ohrožení z nedbalosti, nyní však výbuchy považuje za úmyslné. Za obecné ohrožení hrozí pachateli 8 až 15 let vězení.
● Armáda vlastnila areál do roku 2006. Nyní spadá pod národní podnik Vojenský technický ústav, který pronajímá sklady soukromým firmám.

Povodně i dění ve Vrběticích ukazují, že využití armády na vlastním území přináší mnoho sporů a nejasností. I sami vojáci se například loni zlobili, že je na pomoc při povodních dlouho nikdo nepovolal, takže nemohli pomáhat, když to bylo nejvíc potřeba. Do Vrbětic naopak vláda poslala armádu jen pár dní po druhé sérii výbuchů.

Tentokrát náčelník generálního štábu Petr Pavel upozorňuje, že pomoc vojáků tolik potřeba není, na hlídání by se podle něj měla více podílet policie, která zásah i vyšetřování ve Vrběticích řídí. Jde přece o to, aby na území nikdo nepovolaný nevstupoval, což je typicky práce pro policii.

„Armáda má své úkoly k obraně státu a není jich málo. S aktuálními počty vojáků a rozpočtem není možné zabezpečit ani toto základní poslání armády. Jakékoliv další úkoly situaci jen zhoršují,“ říká Pavel.

Spory se vedou třeba i o to, zda munici mají uklízet policejní, či vojenští pyrotechnici. Policie požaduje, aby měla do budoucna pyrotechniků více. O pomoc kolegů z armády však nepožádala. „Armádní pyrotechniky nelze využít proto, že areál je místem činu a jiní než policejní experti tam nesmí ze zákona,“ vysvětlil pro Lidovky.cz ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD).

Vojáci si začali v prosinci u muničního skladu budovat stanová městečka:

11. prosince 2014


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video