Nálezce meteoritu Tomáš Holenda s astronomem Pavlem Spurným (vpravo), který...

Nálezce meteoritu Tomáš Holenda s astronomem Pavlem Spurným (vpravo), který přesně spočítal, kde kámen z vesmíru hledat. | foto: Tomáš Holenda

Astronomové našli první kousek meteoritu, který dopadl na Vysočině

  • 41
Na Žďársku se odpoledne našel malý úlomek hledaného meteoritu. Uvedl to Astronomický ústav Akademie věd. „Je to velmi podobné meteoritu, který se našel u Košic. Akorát je to mrňousek,“ řekl šťastný nálezce Tomáš Holenda z Astronomického klubu v Pelhřimově.

Úlomek našel 58letý Holenda kus od obce Nová Ves u Nového Města na Moravě, což je jen asi sto metrů od dráhy optimální dráhy letu, kterou vědci spočítali. „Bylo to kousek od té vesnice, na volném poli,“ řekl nálezce, který má astronomii jako koníček už od dětství, ale povoláním je administrativní pracovník ve státní správě.

Hledači se pohybovali v rojnici patnácti lidí - zhruba na rozpažení od sebe a koukali si pod boty. „Měl jsem obrovskou kliku, že jsem úlomek našel. Obdiv ale zasluhují jiní. Zejména ti, co to změřili, spočítali a zorganizovali tu expedici,“ zůstal skromný Holenda.

Podle něj by se s hledáním nemělo přestat, protože je velká pravděpodobnost, že se ještě nějaké úlomky najdou. Hledači však musí také zvážit, jestli má další hledání smysl vzhledem k počasí. Na Žďársku nyní poletuje sníh, a přes sněhovou pokrývku by další hledání nemělo v danou chvíli smysl.

Na místě nálezu byl i předseda Jihlavské astronomické společnosti, Miloš Podařil. „Pocity byly fantastické. Nejprve nevěříte vlastním očím a snažíte si to vysvětlit tak, že je to určitě něco jiného. Ale nakonec se to povedlo,“ radoval se Podařil.

Hlavní kus se stále hledá

Celou noc na sobotu pršelo, proto se hledači báli, že vše v místě bude zablácené a těžko něco najdou. „Nález má černou krustu typickou pro meteority. Samozřejmě v poli je toto těžko odlišitelné. Ale i tak se nám zadařilo. Na takový nález je potřeba mít oko,“ dodal astronom.

Podařil předpokládá, že by kolegové v Ondřejově mohli potřebné laboratorní práce provést do konce roku, byť budou Vánoce.

O nálezu informoval Astronomický ústav AV ČR na svých facebookových stránkách. Než bude oficiálně uznán jako 23. meteorit s rodokmenem na světě, musí kámen ještě projít potvrzením v laboratoři.

„Úlomek si převzal jeden z našich největších odborníků na meteority, pan Spurný. Ten ho odveze do laboratoří v Ondřejově, kde se budou dělat rozbory,“ řekl k současnému dění Holenda.

Jasné je, že se nejedná o hlavní kus, který by podle dřívějších výpovědí astronomů měl být velký zhruba deset centimetrů. Nalezený úlomek má lehce přes šest gramů, je tedy poměrně malý. „Je to velmi podobné meteoritu, který se našel u Košic. Akorát je to mrňousek,“ poznamenal Holenda.

Taková věc se stane jednou za pět

Jasně svítící meteor, takzvaný bolid, se na obloze objevil v úterý 9. prosince večer a díky dlouhé světelné dráze ho zaznamenaly stovky lidí (více o jeho pádu zde).

Záhy se zorganizovaly pátrací expedice odborníků. „S takhle velkým bolidem se setkáváme tak jednou za pět let,“ řekl iDNES.cz při začátku hledání Pavel Spurný z Astronomického ústavu Akademie věd, který je nyní na místě nálezu. 

Po bezvýsledném pátrání po meteoritu oslovila Akademie věd tento týden s žádostí o pomoc i širokou veřejnost (více zde).

Bolid vážil při vstupu do atmosféry asi 200 kilogramů a měl průměr půl metru. Jasně svítit začal ve výšce zhruba 100 kilometrů nad Opavou. Letěl směrem na jihozápad a postupně se rozpadal a brzdil.

Pád meteoritu, jak ho natočila hvězdárna ve Valašském Meziříčí:

,