Fidel Castro na snímku z roku 1976

Fidel Castro na snímku z roku 1976 | foto: Reuters

Kde je Fidel? Námluvy s Washingtonem by nikdy neschválil, soudí expert

  • 139
Překvapivé oteplení vztahů mězi Washingtonem a Havanou vyvolalo množství otázek. Mezi ty nejčastější patří: Kde je Fidel Castro? Souhlasí s touto historickou změnou? Nebo se jeho zdravotní stav již natolik zhoršil, že už ho to nezajímá? Odpovědi na tyto otázky se rozcházejí, napsal list Miami Herald.

„Diktátoři potřebují nepřítele. Čím je větší, tím lépe,“ myslí si bývalý kubánský politický vězeň Sebastián Arcos, který nyní pracuje v kubánském výzkumném institutu při univerzitě na Floridě. 

Oteplení vztahů

„Byl bych velmi překvapený, kdyby byl Fidel Castro při smyslech a tuto dohodu schválil,“ dodává. Rovněž jeho kolega z univerzity Frank Mora se domnívá, že Castro nemohl dát k nynějšímu vývoji ve vztazích svolení. „Fidel Castro vždy využíval toho, že mají se Spojenými státy nepřátelský vztah,“ říká Mora.

Osmaosmdesátiletý Castro předal moc svému mladšímu bratrovi Raúlovi v roce 2008 poté, co o dva roky dříve onemocněl. V kubánském politickém dění se ale stále snaží být přítomný, ačkoli již je na veřejnosti vídán či slýchán jen zřídka.

Ve státních denících i nadále vycházejí jeho eseje. Ta poslední, která vyšla 14. října byla reakcí na úvodník amerického listu The New York Times. Naposledy v červenci byly zveřejněny jeho fotografie ze setkání se zahraničními státníky.

Pokud jde ale o veřejná vystoupení, to poslední se uskutečnilo letos 8. ledna, kdy se zúčastnil otevření jedné umělecké galerie v Havaně. Vypadal, že jeho zdraví je velmi chatrné, byl shrbený a při chůzi se opíral o hůl. Doprovázela ho početná ochranka.

Fidelův přítel: Udělali to s jeho požehnáním

Množství expertů na Kubu nyní čeká právě na to, zda bude Fidel Castro na dohodu se Spojenými státy nějak reagovat. Za jeho vlády totiž skončily veškeré předchozí snahy Washingtonu o nápravu vztahů s Kubou nakonec u ledu. Vše se ale evidentně změnilo, když nastoupil do funkce jeho bratr Raúl, který představil některé ekonomické reformy a zároveň tajně vyjednával s administrativou amerického prezidenta Baracka Obamy.

„Normalizace vztahů, zejména těch obchodních, byla pro Raúla Castra vždy prioritou. Nikoli protože by byl demokrat, ale aby podpořit svou legitimitu jako vládce,“ myslí si bývalý kubánský politický vězeň Arcos. „Předtím to ale neudělal, protože by to Fidel nepovolil,“ dodává.

Dlouholetý zastánce zrušení embarga, Kubánec Max Lesnik s tímto názorem nesouhlasí. „Jestliže by s tím Fidel Castro nesouhlasil, nestalo by se to,“ říká Lesnik, který byl známý jako dlouholetý blízký přítel bývalého kubánského vůdce. Jak dodal, Fidela Castra již dlouho neviděl, ale je si prý jistý, že jeho zdravotní stav je dobrý. 

„Pokud by se jeho zdraví zhoršilo, bylo by těžké to utajit,“ dodává. Navíc Raúl Castro by prý neudělal žádné dramatické kroky, které by zhoršily Fidelův stav a které by navíc jeho bratr nepodporoval. „Bylo to učiněno s jeho požehnáním. V opačném případě by to bylo považováno za zradu revoluce,“ uzavírá Lesnik.

Změnu vzájemných vztahů oznámili tento týden Barack Obama a Raúl Castro:

17. prosince 2014

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue