Prezident Miloš Zeman ukázal v čínské televizi Krtečka. | foto: Reuters

Zemanovy výroky jsou strašné, řekl šéf americké Nadace pro demokracii

  • 1200
Slova prezidenta Miloše Zemana v Číně, že tam nepřijel poučovat o lidských právech, ale učit se stabilizovat společnost, jsou strašná. Pokud Zeman přijede na návštěvu Spojených států, čeká ho tam za některé jeho výroky kritika. Uvedl to prezident americké Národní nadace pro demokracii (NED) Carl Gershman na konferenci o lidských právech v Černínském paláci.

Šéf nadace podporující demokracie ve světě zveřejnil před listopadovým příjezdem premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) do USA v deníku Washington Post silně kritický komentář ke změnám v české zahraniční politice na poli obrany lidských práv (více čtěte zde).

Ačkoli se Sobotka v USA rozhodně postavil za pokračování v odkazu Václava Havla, Gershman zatím žádnou změnu v novém přístupu nevidí. Varoval, že bude-li Česká republika zaujímat k režimům porušujícím lidská práva pouze neutrální postoj, poškodí ji to.

„To je strašná věc,“ komentoval vlivný americký aktivista Zemanovy výroky v Číně. Určité skupiny v USA podle něj mají dobrý přehled o postojích českého prezidenta například k Rusku a Ukrajině, kde v minulosti zpochybnil přítomnost ruských vojáků nebo smysl protiruských sankcí.

„Pokud přijede do Spojených států, najde se řada lidí, kteří budou kritičtí k tomu, co řekl,“ poznamenal Gershman. Zeman se chystá do USA v březnu, aby tam vystoupil na konferenci organizace AIPAC ve Washingtonu.

Prezident NED se vrátil i ke svému kritickému komentáři k české zahraniční politice, v němž tvrdil, že se Česko odklonem od lidskoprávní politiky Václava Havla vzdává svého dobrého postavení ve světě a riskuje, že přijde o veškerý respekt, kterému se těší. Na svém názoru trvá i po ujišťování premiéra Sobotky v USA, že se Česko Havlova odkazu nevzdá.

„Navzdory mnoha věcem, které řekl, nevidím tu žádné změny,“ tvrdí Gershman. „Debaty ohledně dalšího směřování politiky lidských práv tu pokračují, ale ti, kdo jsou za novou koncepci zodpovědní, jsou dál na svých místech a tato otázka dál čeká na rozřešení minimálně v tom ohledu, co bylo kritizováno ve Spojených státech,“ dodal.

Zeman v čínské televizi řekl, že se do země přijel učit stabilizovat společnost:

24. října 2014

„Varuji před poníženým přístupem k Putinově Rusku“

„Vaše země potřebuje pochopit, proč jsou lidská práva nejen důležitá, ale proč na nich musíte tvrdě pracovat. Je mnoho režimů ve světě, které jsou hluboce nepřátelské k lidským právům a Česká republika k tomu nemůže zaujímat pouze neutrální postoj,“ je přesvědčen jednasedmdesátiletý bojovník za lidská práva.

„Pokud zůstanete neutrální, zaplatíte za to svou cenu například ve vztazích s komunitou lidí nejen v USA, kteří jsou oddáni těmto hodnotám a jejich obraně ve světě,“ varoval. Které komunity konkrétně myslel, ale neupřesnil.

České představitele také varoval před „ponížený přístupem“ k Putinově Rusku, kde podle Gershmana dojde ke změnám. „Může se to samozřejmě ještě zhoršit ve smyslu, pokud Putin padne, nahradí ho někdo horší, ale jsou tam také lidé, kteří bojují za lepší budoucnost Ruska blíž Evropě. Doufám, že se čeští předáci budou snažit rozvíjet ten přístup k zahraniční politice, aby to podpořili, a nebudou věřit, že v Rusku budou navždy vládnout lidé jako Putin se silnou imperialistickou mentalitou,“ říká Gershman.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue