Švédský hokejista Daniel Rahimi ostře atakuje českého útočníka Jakuba Klepiše.

Švédský hokejista Daniel Rahimi ostře atakuje českého útočníka Jakuba Klepiše. | foto: Reuters

Hokejisté zpackali nadějný duel se Švédy, v sezoně dál čekají na výhru

• 175
Snad to takhle nebude vypadat v květnu... Čeští hokejisté v zaplněné O2 areně podlehli Švédsku v rámci Channel One Cupu 4:6, i když vedli 3:0 a pak 4:3. Se stejným soupeřem se utkají také v zahajovacím duelu domácího mistrovství světa v příštím roce. O víkendu Češi pokračují v turnaji zápasy s Finskem a Ruskem v Soči.

Svěřenci Vladimíra Růžičky v důležité sezoně stále čekají na první vítězství. V tabulce Euro Hockey Tour mají jediný bod, když se Švédy na listopadové Karjale prohráli v nájezdech.

„Chceme v Rusku vyhrát, ale hlavně jsme chtěli vyhrát doma. Mrzí nás to a pro hráče je to ponaučení, že nemsí přestat hrát,“ řekl po utkání kouč Růžička. „Paradoxně nám uškodilo, že jsme měli přesilovky, soupeř se dostával víc do šancí než při hře pět na pět. Švédové pak ukázali sílu, hráli v klidu, drželi puk.“

Fanoušci se ve čtvrtek mohli naladit na očekávaný domácí šampionát v Praze a Ostravě. Organizátoři upozorňovali: „Přijďte včas!“ Přesto se ještě pár minut před začátkem u turniketů tvořily fronty. Kdo se u vstupu zdržel, neviděl unikátní 3D videomapping s obrázky z historie českého hokeje.

Utkání jsme sledovali on-line

Pak zatleskali legendám v Síni slávy českého hokeje - Janu Havlovi, Františku Ševčíkovi, obránci Ladislavu Šmídovi starší a za zesnulého komentátora Luďka Brábníka se ceremoniálu zúčastnila dcera.

Ovace po bývalých šampionech převzali současní reprezentanti. Po počátečním náporu Švédů, z něhož vznikly velké Möllerovy šance, se nechali strhnout atmosférou do útoku.

První gól vstřelil na začátku 14. minutě po rychlém protiútoku Jan Kovář, nejlepší hráč posledního týdne v KHL. Na vlastní modré útočník Magnitogorsku nastartoval a z dálky prostřelil brankáře Nilssona.

Ještě 14. minuta ani neskončila a Češi vedli 2:0. Michal Birner se dostal k odraženému puku a z krásné otočky skóroval.

Také třetí gól domácích z dílny elitního útoku byl pohledný - Klepiš podél mantinelu vedl protiútok a krásně nahrál najíždějícímu Romanu Červenkovi. Tomu stačilo jen nastavit hůl.

O přestávce se poprvé představili fanouškům maskoti Bob a Bobek, králici z klobouku zatím vystupovali pouze v papírové podobě. Lidé nadšeně tleskali, v útrobách arény se fotili s mistrovským pohárem...

Až do poloviny bylo utkání se zdálo všechno ideální. Jenže Švédové pohodu narušili šokujícím způsobem během 75 sekund - z 0:3 bylo rázem 3:3. Dvakrát se trefil obránce Hersley.

Růžičkův tým pak přitvrdil, ovšem důrazná hra se na druhé straně zvrtla v nebezpečný zákrok Daniela Rahimiho, který u mantinelu sundal Klepiše. Spoluhráče ihned přispěchal pomstít kapitán Radek Smoleňák.

Děti doprovodily reprezentanty

Jednou ze sponzorských akcí, které provázely tento duel, byl dětský doprovod hráčů přímo na led. Hokej se tu nechal inspirovat fotbalem. Fanoušci navíc mohli v průběhu utkání posílat reprezentantům povzbudivé vzkazy. Stejnou možnost budou mít nejspíš také při MS.

„Je tady od toho, aby se kluků v takových případech zastal,“ řekl v přestávkovém rozhovoru obránce Ondřej Němec. Ten v následné přesilovce 5 na 3 vymyslel ještě lepší způsob pomsty: hned po buly od modré vypálil a vrátil Čechům vedení.

Na začátku třetí třetiny nejprve mohl Jakub Valský zvýšit na 5:3, ale odkrytou branku přestřelil. Místo toho Švédové za chvíli opět vyrovnali. Fransson dohnal kolegu Hersleyho a také vstřelil svůj druhý gól. Unavení čeští beci ho nechali v klidu projet kolem branky a pohodlně překonat brankáře Francouze.

Severský soupeř dál vládli a rozhodující branka v 55. minutě, jejímž autorem byl Mattias Janmark-Nylén, byla logickým vyústěním. Francouzovi puk prošel mezi betony.

Švédové ještě upravili skóre na 6:4. Test na domácí MS se moc nepovedl, 16 348 diváků se s českou reprezentací rozloučilo rozpačitým potleskem. Ale zatím o tolik nejde, to hlavní přijde 1. května 2015 od 20.15.

„Hráči makali, bojovali, pro hodně z nich to byl životní zápas před zaplněnou arénou. Potřebujeme, aby odehráli co nejvíc zápasů, protože je to směrem k mistrovství světa může jedině posílit. Tohle bylo na rozehrávku, na šampionátu to bude desekrát větší tlak,“ uvědomuje si Růžička.

Česko - Švédsko 4:6

Branky a nahrávky: 14. Jan Kovář (Radil, Zaťovič), 14. Birner (Horák), 24. Červenka (Klepiš, Zámorský), 36. Němec (Krajíček, Červenka) - 31. Hersley (Omark, Jimmie Ericsson), 31. Hersley (Petersson), 32. Fransson (Omark, Möller), 44. Fransson (Omark, Jimmie Ericcsson), 55. Janmark-Nylén (Junland), 57. A. Johnson (Sjögren). Rozhodčí: Boman, Levonen (oba Fin.) - Lhotský, Suchánek (oba ČR). Vyloučení: 3:2, navíc Smoleňák 10 min. - Rahimi 5 min. a do konce utkání. Využití: 1:1. Diváci: 16.348. Třetiny: 2:0, 2:3, 0:3.

Česko: Francouz - Němec, Kolář II, Krajíček, Vitásek, Zámorský, Polášek, Pláněk, Kempný - Klepiš, Sobotka, Červenka - Birner, Horák, Smoleňák - Radil, Jan Kovář, Zaťovič - Řepík, Filippi, Valský. Trenéři: Vladimír Růžička, Jaroslav Špaček a Ondřej Weissmann.

Švédsko: Nilsson - Gustafsson, S. Kronwall, Hersley, Fransson, Junland, Rahimi, Burström - Rödin, Sjögren, Ullström - Janmark-Nylén, J. Lundqvist, Ridderwall - Möller, Jimmie Ericsson, Omark - Petersson, Ryno, Thörnberg - od 41. navíc A. Johnson, Thuresson. Trenéři: Pär Marts a Peter Popovic.