(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Reuters

Obama to zkouší po dobrém, ale na Kubě se nic nemění, míní expert

  • 78
Poprvé od studené války navázaly USA a Kuba společný dialog. Ačkoliv je to zatím jen symbolický příslib, Latinská Amerika ho slaví. „Je to změna rétoriky, kdy se obě strany přestaly líčit jako výlupek všech nectností,“ myslí si o navázání užších vztahů mezi USA a Kubou Josef Opatrný z Univerzity Karlovy.

Proč podle vás Spojené státy nyní přistoupily k tomuto kroku (více o něm čtěte zde)?
Dosavadní politika Spojených států na Kubě byla neúspěchem. Snažily se zlikvidovat komunistický režim embargem a to se nepovedlo. Myslím si, že si Obama řekl, že když to nešlo po zlém, zkusí to po dobrém.

Jak Obamovo prohlášení o obnovení diplomatických vztahů mění situaci na Kubě?
Na Kubě se nemění nic, je mi líto. Je to symbolické prohlášení. Kubě šlo o zrušení embarga, které existuje už padesát let, což jim Obama neslíbil. Řekl jen, že s tím bude něco dělat, ale on s tím nemůže dělat vůbec nic. Návrh musí projít Senátem a Kongresem.

Josef Opatrný

Josef Opatrný

Vede Středisko ibero-amerických studií na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy, kde působí už od roku 1968. Zabývá se zejména dějinami Mexika a Kuby v 19. století a zájmy Spojených států v Latinské Americe. Několikrát působil na zahraničních univerzitách - především ve Španělsku a Mexiku.

Myslíte, že má takový návrh šanci Kongresem projít?
Nemyslím si, že je šance. Bude to trvat, ale jsou různé možnosti změkčení nepřátelství. Embargo sice může zrušit jen Senát, ale jsou různá uvolnění finančních toků, což může udělat Obama sám skrze své rozhodnutí. Sice bude hodně kritizované, ale na druhou stranu těch opravdu militantních kritiků zase tolik nebude.

Pokud by návrh prošel a Kuba se dostala k svobodnému americkému trhu, nevedlo by to k sesazení režimu?
V evropských státech je Castrův režim vnímán negativně a Castro sám je tady rohatec, ale v Latinské Americe to tak není. Já osobně pochybuji, že by utužení vztahů s USA vedlo ke státnímu převratu. Fidel Castro nebyl hlupák a v několika vlnách nechal odejít stovky tisíc nespokojených Kubánců. Na Kubě tak zůstali jen ti, kteří nejsou radikálně proti režimu. Navíc kubánský disent je méně početný a naslouchá mu spíše mezinárodní veřejnost a emigrovaní Kubánci.

Kdo další má z obnovení americko-kubánského přátelství profit?
Když se podíváte do tisku Latinské Ameriky, tak to všichni přijímají s velkým nadšením, nebo alespoň s oceněním. Dokonce i Maduro (venezuelský prezident - pozn. red), který je normálně velkým kritikem Obamy a USA, řekl, že Obama překročil svůj stín a je to nová možnost vztahu Latinské Ameriky a Spojených států. UNASUR (Unie jihoamerických národů - pozn red.) tvrdí, že by to mohla být nová epocha. V současnosti to sice nenese žádný zásadní prospěch, ale rozhodně je to významný symbolický krok.

Fidel Castro během svého vládnutí výrazně neupravil postoj vůči USA. Proč myslíte, že jeho bratr změnil názor?
Blokáda udělala na Kubě hrozné škody. Na druhou stranu vládě Fidela Castra prospěla. Umožňovala mu veškeré nedostatky, za které mohl sám, svalovat na blokádu. Jeho bratr však chce vystoupit z jeho stínu, a to jde jedině tak, že bude dělat věci jinak. Navíc situace je dnes jiná, než byla, když v roce 2006 Raúl Castro nastoupil do funkce.

Jak přesně jiná?
Velký vliv má současná špatná situace Venezuely. Když se podíváme do historie, tak Kubu nejprve podporovaly Spojené státy a poté Sovětský svaz. Když Gorbačov ukončil v osmdesátých letech spolupráci, tak se pro Kubu objevil Chávez (bývalý prezident Venezuely - pozn. red) jako spása. To už ale také končí, protože Venezuela je v kritickém stavu. Také vnitrostátně má Kuba problémy. Je životně závislá na dovozu potravin, což chce Castro zlomit. Součást jeho ambice také je, aby vešel do dějin jako muž, který něco změnil.

Pokud byste shrnul, co středeční Obamův projev znamená?
Sbližují se státy, které byly vysloveně nepřátelské a protivníka líčily jako výlupek všech nectností. Že se to změní obratem, to ne, ale určitě je to krok kupředu. Závěr Obamova projevu byl „Todos somos americanos“(Všichni jsme Američané - pozn. red.), čímž se nepřímo odvolává na Martího (vůdce kubánského hnutí za nezávislost - pozn. red.), kterého neustále připomínal i Castro. Lze říct, že to celé je začátek konce špatných vztahů mezi Kubou a USA a zlepšení vztahů mezi Spojenými státy a celou Latinskou Amerikou. 

Takhle Obama a Castro oznámili změnu vzájemných vztahů:

 


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video