RECENZE: Třetí Noc v muzeu se jen courá sbírkami a uslzeně se loučí

  • 5
Triptych komedií postavených na oživlých exponátech se uzavírá snímkem Noc v muzeu: Tajemství hrobky, který ve čtvrtek vstupuje do českých kin.

Egypt roku 1938, archeologická expedice, písečná bouře, chlapec, jenž padá do dávné hrobky. Příjemně dobrodružné retro jako z Indiany Jonese slibuje v úvodu třetí Noci v muzeu konečně změnu – leč naděje nevydrží. Po pár minutách se děj vrací do současného New Yorku, k Benu Stillerovi coby hlídači přírodopisných sbírek, které v noci kouzelně ožívají, tedy ke staré známé obehrané písničce.

Noc v muzeu: Tajemství hrobky

40 %

USA, 2014, 89 min

Režie: Shawn Levy

Hrají: Ben Stiller, Rebel Wilson, Robin Williams, Ben Kingsley

Kinobox: 60 %

IMDb: 6.2

Estráda Robina Williamse

Muzeum chystá slavnost, sponzorský cirkus s prvky laserové show, který se samozřejmě zvrtne, a všichni účinkující, jejichž oživovací kouzlo začíná kvůli rezivějící desce z egyptské krypty slábnout, jsou na svém místě. Faraon, hunský vůdce Attila, kovboj, římský voják, parta neandertálců, tyranosauří kostra, opička s bezedným močovým měchýřem coby tradičním výrobníkem zábavy. A samozřejmě prezident Theodor Roosevelt, jehož si naposled zahrál nedávno zesnulý Robin Williams; škoda, že se velký herec loučí právě estrádním šaškováním voskové loutky.

Ovšem daleko otravnější je výchovná linie, v jejímž rámci vezme Stillerův hrdina svého nezdárného synka na výpravu do londýnského muzea, kde hledají radu k „opravě“ magické desky. Do oddělení starého Egypta to mají pár kroků, které režisér Shawn Levy zdržuje a nastavuje s téměř slyšitelným funěním. Když nestačí romance mezi těžkotonážní strážnou a pračlověkem, někdo se vždy ztratí, zatoulá nebo zapovídá; jednou jim cestu zkříží pajdavá torza antických soch, podruhé asijský drak.

Lehké osvěžení přináší rytíř Lancelot, respektive půvabný kontrast jeho ostrovní angličtiny s archaicky květnatým slovníkem, který však dabovaná verze zruší. Kolovrátek bitek mile naruší také epizodní honička ve stylizovaném „kresleném“ světě a vůbec největší radost způsobí hostující Hugh Jackman coby král Artuš v divadelním muzikálu.

Jenže pak udeří finále a s ním poučky o potřebě vzdělání, dojemné řeči, vlahé oči a poslední filmová replika v kariéře Robina Williamse: „Úsměv, chlapče! Svítá.“

Kéž by! Z úsměvů mnoho nezbylo a nad muzeální taškařicí se ve třetím snímku klene spíše soumrak.