Těším se na život, říká pacient, kterému naráz nahradili srdce a plíce

  • 33
Dřív dokázal ujít maximálně 100 metrů a to jen s kyslíkovou maskou. Nyní se čtyřiatřicetiletý Jiří těší na budoucnost. Na konci listopadu prodělal transplantaci srdce a plic a zatím se cítí dobře. Naději na plnohodnotný život mu dal společný tým z Fakultní nemocnice v Motole a z Institutu klinické a experimentální medicíny.

„Cítím se výborně. Zvládli jsme to zatím skvěle a doufám, že budeme v tomto trendu dále pokračovat. Děkuji nejen oběma pánům profesorům, ale i všem pracovníkům nemocnice od posledního sanitáře po prvního doktora, kteří se tady o mě výborně starají a dělají opravdu maximum, aby výsledky byly co nejlepší,“ řekl pacient ve středu novinářům.

„Víte, na co se těším? Těším se na život,“ dodal.

Na unikátní zákrok čekal dva a půl roku. Jiří trpí cystickou fibrózou a v poslední době se jeho stav prudce zhoršoval. Podle lékařů se jednalo o konečnou fázi selhání plic. Dokázal ujít maximálně 100 metrů a to pouze s kyslíkovou maskou. 

U pacienta navíc nastalo i onemocnění srdce. Samotná transplantace plic by nestačila, a proto se přistoupilo ke kombinovanému výkonu. 

Operaci provedli lékaři z týmů, které vedli přední čeští chirurgové Jan Pirk z IKEM a Robert Lischke z FN Motol. Probíhala paralelně na dvou operačních sálech.

„Na jednom sále se dělá odběr orgánů. Na druhém sále se připravuje příjemce, což je někdy velice obtížné, protože třeba na plicích může být řada srůstů, které se musí ošetřit, aby nekrvácely. Odebraný blok se uloží do vaku s ledem a musí tam být zhruba jeden a půl hodiny. Poté se vyjme a vpraví a našije se do příjemce,“ vysvětlil Pirk na tiskové konferenci (více o operaci čtěte zde). 

Pokud přečká tři měsíce, je z toho venku, říká Pirk

Jiří je v současné době na standardním pokoji v Motole. Nejrizikovější pro něj bude první měsíc od operace. Nyní má za sebou 18 dnů. „Pokud přečká první tři měsíce, tak je z toho venku,“ uvedl Pirk. 

Komplikace během osmihodinového zákroku podle něj nenastaly. Lékařské týmy se nejvíce obávaly pooperačního krvácení. „V další době může nastat porucha funkce srdce nebo plic. A potom to může být nějaká infekce. To záleží na období po operaci,“ řekl Pirk.

„Z operace mám velkou radost. Bylo to velmi moudré, že jsme spojili síly. Doufám, že budeme spolupracovat. A myslím si, že by to mělo být příkladem pro všechny možné jiné situace,“ doplnil Robert Lischke. 

Podle něj už má nově založená Společnost pro orgánové transplantace vyhlídnuté další pacienty, kteří by transplantaci srdce a plic potřebovali. V Česku by tak mohly probíhat dvě až tři operace ročně. 

„Tento výkon provádí v západní Evropě pouze několik superšpičkových pracovišť a my jsme rádi, že IKEM a FN Motol se mezi tuto elitu tímto způsobem začlenil,“ prohlásil ředitel motolské nemocnice Miloslav Ludvík. 


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue