Zabíjení dětí odsoudil i afghánský Taliban. Je to proti islámu, tvrdí

  • 199
Útok v pákistánském Péšávaru odsoudili politici po celém světě. K incidentu, při kterém zahynulo 141 lidí, z čehož bylo 132 dětí, se vyjádřila i afghánská odnož hnutí Taliban, ke kterému se útočníci hlásili. Podle afghánského Talibanu bylo zabití dětí proti pravidlům islámu.

 „Úmyslné zabíjení nevinných lidí, dětí a žen je proti základům islámu. To by si měly uvědomit všechny islámské strany a vlády,“ řekl mluvčí Talibanu Zabiulláh Mudžáhid. 

Teroristé při útoku v Péšávaru zabili 141 lidí. K atentátům ve škole pro potomky pákistánských vojáků se posléze přihlásilo hnutí Taliban. Armáda zachránila během devítihodinové operace 960 lidí. (více o útoku čtěte zde).

Pákistánská odnož Talibanu je od afghánské oddělená, ačkoliv spolupracují. Obě větve se snaží svrhnout vlády svých zemí a ustanovit náboženský stát vedený podle pravidel islámu.

Útok odsoudila i letošní držitelka Nobelovy ceny za mír, sedmnáctiletá pákistánská školačka Malala Júsufzaiová. „Společně s miliony dalších lidí na celém světě truchlím nad smrtí těchto dětí, mých bratrů a sester. Porazit se ale nikdy nenecháme,“ prohlásila Júsufzaiová, která ocenění získala za svůj boj za vzdělání dívek.

Účast projevil také americký prezident Barack Obama. „Naše srdce a modlitby jsou s oběťmi, jejich rodinami a blízkými,“ citovala jej CNN. Podle amerického ministra zahraničí Johna Kerryho proměnili teroristé „dům vzdělání“ na „dům nevýslovného teroru“. 

Zabití více než stovky dětí odsoudili státníci po celém světě. Mimo jiné i šéfka diplomacie Evropské unie Federika Mogheriniová, generální tajemník OSN Pan Ki-mun, britský premiér David Cameron nebo český prezident Miloš Zeman.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video