Policie zveřejnila jména zabitých v Sydney, náměstí zaplavují květiny

  • 153
Australská policie zveřejnila jména dvou obětí, které byly nad ránem zabity v přepadené kavárně v Sydney. Zda je zastřelil únosce Man Haron Monis, nebo zahynuly při policejní akci, ukáže vyšetřování. Nedaleko kavárny vzniklo pietní místo, kam stovky lidí nosí květiny a vzkazy.

Na všech vládních budovách Nového Jižního Walesu vlají vlajky na půl žerdi. Nedaleko kavárny Lindt na Martin Place v centru Sydney vzniklo pietní místo, které zaplnily stovky květin.

Také australský premiér Tony Abbott vzdal obětem hold. Popsal je jako dobré a slušné lidi, kteří se dostali do zvrácené fantazie hluboce narušeného člověka.

Útok v Sydney

Policie zveřejnila, že během incidentu zemřel 34letý manažer kavárny Tori Johnson a 38letá právnička, matka tří dětí Katrina Dawsonová. Z vyjádření policie není jasné, zda je zastřelil únosce, nebo zemřeli při přestřelce.

„Katrina byla jednou z našich nejlepších advokátek, kterou budou všichni její kolegové a přátelé postrádat,“ uvedlo podle CNN profesní sdružení právníků Nového Jižního Walesu a dodalo: „Byla oddanou matkou tří dětí a důležitým členem naší společnosti. Velmi myslíme na její rodinu v těchto těžkých chvílích.“

Policie zaslechla střelbu a spustila krizový plán

Zástupkyně policejního komisaře Catherine Burnová na tiskové konferenci prohlásila, že se všichni rukojmí chovali statečně. Nepotvrdila informace některých australských médií, že se manažer kavárny pokusil islamistu Monise odzbrojit, když začal mít problémy s bdělostí.

16.prosince 2014 v 02:41, příspěvek archivován: 16.prosince 2014 v 10:38

There will be a mass held for the #SydneySiege victims at St Mary’s Cathedral at 1.10pm today. http://t.co/nb20J9yZru pic.twitter.com/LnJhSbZdGL

Policejní akce podle ní nebyla naplánovaná předem. Policisté zaslechli z kavárny výstřely a museli spustit krizový plán. Samotný útočník Man Haron Monis zemřel po převozu do nemocnice.

Podle velitele zásahu únosce zadržoval celkem 17 rukojmí. Původní odhady přitom hovořily až o 40 lidech. Na tiskové konferenci zaznělo, že pokud by policie nezakročila, zemřelo by mnohem více lidí.

Premiér Abbott označil Monise za hluboce narušeného jedince, který byl sice policii „dobře znám, ale nebyl na seznamu osob sledovaných kvůli terorismu“.

Policie nyní vyšetřuje motivy útočníka Monise, který pocházel z Íránu. V Austrálii žil a prohlašoval se za léčitele. Svého postavení však zneužíval a dopustil se několika sexuálních útoků, za které byl souzen. Policie ho spojovala i s vraždou jeho bývalé manželky. Monis se však pohyboval na svobodě kvůli zaplacené kauci (více zde).

Vyšetřování podle BBC vedou detektivové z oddělení vražd a může trvat týdny nebo měsíce.

Pietní místo kousek od kavárny zaplavily květiny

Ulice Martin Place, kde se nachází kavárna, je za normálních podmínek místem, kudy proudí davy lidí za vánočními nákupy. Teď sem lidé přichází, aby položili květiny k uctění památky zabitých rukojmí.

Na náměstí jsou podle BBC stovky kytic. Kolem se srocují davy lidí i novinářské štáby, mnozí podepisují kondolenční knihy, další tiše mluví o předešlých událostech.

Centrum Sydney bylo od pondělního rána uzavřené. Ke kavárně se sjely policejní jednotky. Útočník kontaktoval média prostřednictvím rukojmích. V kontaktu byl také s policejními vyjednavači. Měl dva požadavky: vlajku organizace Islámský stát a telefonický hovor s australským premiérem Tony Abbottem.

Vše skončilo v úterý nad ránem místního času, když zásahový tým vtrhl do kavárny. Policie se rozhodla jednat, protože zevnitř podniku zazněly výstřely.

Austrálie zvažuje kampaň proti zbraním

Útočník do kavárny vtrhnul s brokovnicí, kterou nejspíš také zranil jednoho ze zasahujících policistů. Policejní představitelé neuvedli, jak se Man Haron Monis ke zbrani dostal.

Právní odborníci v souvislosti s událostmi v Sydney navrhují, aby se zintenzivnilo vyšetřování a dohledávání ukradených zbraní. Žádají také důslednější dodržování federálních zákonů, které zakazují poloautomatické pušky a některé brokovnice.

Proti tomu se však jistě zvedne odpor ze strany silné lobby prosazující právo na držení zbraní. Austrálie má podle agentury Reuters jedny z nejtvrdších zákonů o držení zbraní, v zemi však bují černý trh. 

Austrálie už jednou velkou kampaň proti střelným zbraním pamatuje. Zákon z roku 1996 reagoval na události ve městě Port Arthur v Tasmánii, kdy po rozsáhlé střelbě na ulici zůstalo 35 mrtvých. Stát při zpětném odkupu získal více než 700 000 kusů střelných zbraní.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue