Rekonstrukci zvládli manželé za necelé tři a půl měsíce!

Rekonstrukci zvládli manželé za necelé tři a půl měsíce! | foto: Kryštof Kříž

Rekonstrukci zvládli za pár měsíců, o vztah museli bojovat několik let

  • 28
Jejich příběh zní tak trochu jako pohádka. Indka Anvita Jain a Čech Kryštof Kříž se potkali v Británii během studií. Po nejrůznějších peripetiích v Indii, Británii, České republice i v USA se v roce 2013 vzali v Dillí. Nyní žijí v Praze, kde proměnili staré vetešnictví na designové studio.

Mladí výtvarníci objevili „svůj prostor“ v Dejvicích nedaleko „kulaťáku“ v domě ze 30. let jen náhodou: v dubnu 2014 zahlédli ve výloze vetešnictví Antik Semafor nabídku k pronájmu. Interiér o celkové ploše 96 m2 byl plný nábytku a všemožných věcí, typických pro tento typ obchůdků.

Prostředí ale nebylo lákavé ani náhodou: snížené stropy zakryté levnými polystyrenovými čtverci, malá výloha, mříže, PVC a zašlapaný koberec v hale a kanceláři, dlaždice v hlavní místnosti.

V prostoru fungoval řadu let Antik Semafor.

Takto vypadal prostor poté, kdy jej opustil Antik Semafor.

Prostor po odstranění stropních čtverců z polystyrenu.

Jenže partneři v životě i v práci si díky své profesi uměli představit, jak by se mohl prostor proměnit. „Líbila se nám možnost vyvýšené úrovně a dvou schodišť. Prostor se zvýšením stropu zvětšil, dva průchody otevírají možnost pro případné módní přehlídky a podobně,“ vysvětluje Kryštof Kříž.

Začátek byl v počítači

Proměna vetešnictví na designový prostor začala vizualizací. Realizovaná skutečnost se od ní příliš neliší. Rekonstrukce odstartovala 1. července 2014, otevíralo se 11. října 2014.

„Měli jsme chuť celou rekonstrukci provést vlastními silami s pomocí kamaráda, který má se stavebními pracemi větší zkušenosti. Filip Bartiš je grafik a rekonstrukce byla pro něho výzva stejně tak jako pro nás. Ve finále jsme na rekonstrukci pracovali tři, v závěru čtyři nadšenci,“ říká Kryštof.

Grafika uprostřed je dílem Anvity Jain.

Levné materiály nahradily kvalitní: podlaha je z dubového dřeva od firmy Podlahy Šťastný, výloha z černého železa, s dvojitým izolačním sklem. Truhlářské práce si vzal na starost Jan Rousek, kovářské práce včetně výroby loga a stojanů Michal Kabele, absolvent VŠUP.

„Celková rekonstrukce byla skvělým a kreativním dobrodružstvím s dobrým koncem s obrovským fyzickým a psychickým nasazením,“ konstatuje Kryštof Kříž.

Spojení Indie a Česka

Designové studio a galerie Jain&Kříž se zaměřuje na ručně vyrobené a potištěné převážně textilní produkty. Logo, které tvoří dvě labutě, je docela symbolické, jde totiž o motiv ze svatebního oznámení mladého páru.

Anvita a Kryštof dokázali spojit hned několik světů a kultur. Společně pracují v oblasti designu textilu, interiéru, ale také u ilustrací a fotografií. Navíc oslovují i další umělce ze zahraničí i z Česka. Připravují tak výstavu šperků z Mnichova, v Indii zase vzniká pro novou galerii kolekce židlí, křesel a pohovek.

Indické tradiční motivy Anvita proměňuje u textilu do osobité moderní podoby, kterou podtrhuje kvalitní zpracování a jemné materiály.

Jain&Kříž

Anvita Jain a Kryštof Kříž se potkali při studiích vizuálního designu na univerzitě v Britániii v roce 2004. Po poměrně dramatickém vývoji, kdy vztah přerušilo odloučení a dokonce pokus o předem sjednaný sňatek podle indických zvyklostí, se po nejrůznějších peripetiích v Indii, Británii, České republice a USA konečně v roce 2013 vzali v Dillí. Oba nyní žijí a pracují v Praze.

Anvita získala titul MFA (Master of Fine Arts) na Cranbrook Academy of Art v Michiganu v USA, předtím studovala grafický design v Británii a textil v Indii.

Kryštof studoval komunikační design na Fachhochschule v německém Düsseldorfu, pak získal titul MA (Master of Art) na birminghamském Institute of Art and Design v Británii.

Oba nyní vyučují umění a design na Britské vysoké škole Prague College.

Zeď zdobí autorské fotografie i grafika. V závěsných policích od stropu najdete barevné polštáře, prošívané deky, přehozy, povlečení pro děti i dospělé. V nabídce nechybějí župany, košile, kabáty nebo halenky. Na zimu se hodí jemné šály, do oken závěsy na míru či ubrusy na vánoční stůl.