Policie při zásahu zastřelila únosce ze Sydney, zemřeli i dva rukojmí

  • 1122
Australská policie zaútočila na kavárnu v Sydney a zastřelila únosce, který držel rukojmí. Podle policie při zásahu zemřeli i dva rukojmí, čtyři lidé utrpěli zranění. Zdroje blízké vyšetřování uvedly, že únoscem byl Man Haron Monis. Údajně se považuje za spirituálního léčitele, v dubnu byl zadržen kvůli sexuálním napadením.

Z kavárny se krátce po půl čtvrté SEČ ozvala hlasitá rána a minimálně pět rukojmí vyšlo ven. Jeden muž měl ruce nad hlavou. Není jasné, jestli je jejich věznitel propustil, nebo utekli. Muž hrozil, že má u sebe výbušná zařízení, což se však později nepotvrdilo.

Policisté do budovy poslali robota na likvidaci bomb a o chvíli později zahájili palbu. Na místě operovala také policejní jednotka ve speciálních pyrotechnických oblecích.  Před 16:30 SEČ australská policie oznámila, že zásah skončil.

Útok v Sydney

Podle australské rozhlasové stanice 2EU byl zásah policie neplánovaný. Reportérka rádia Leonie Ryanová uvedla, že únosce střílel podle radiové komunikace policistů jako první. Zásahový tým se následně rozhodl k zákroku.

Zástupci policie podle serveru The Guardian nejprve nechtěli blíže komentovat informace o obětech střelby a zraněných. Ze záběrů televizní stanice CNN však bylo patrné, že několik lidí z místa odvážejí sanitky.

Policie následně před osmou hodinou večerní SEČ na tiskové konferenci potvrdila, že únosce při zásahu utrpěl vážná zranění a zemřel po převozu do nemocnice, píše server ABC News. Policejní komisař Andrew Scipione informoval, že po převozu do nemocnice zemřeli také dva rukojmí - 34letý muž a 38letá žena. Z vyjádření policie není jasné, zda rukojmí zastřelil únosce, nebo zemřeli při přestřelce. 

Se zraněními skončili v nemocnici další čtyři lidé - tři ženy a jeden zasahující policista. Jedna z žen utrpěla střelné zranění v oblasti ramene. Žádné ze zranění však není podle lékařů vážné.

Podle velitele zásahu únosce zadržoval celkem 17 rukojmí. Původní odhady přitom hovořily až o 40 lidech. Na tiskové konferenci dále zaznělo, že pokud by policie nezakročila, zemřelo by mnohem více lidí.

Únosce chtěl vlajku Islámského státu a rozhovor s premiérem

Drama v Sydney začalo kolem 9:44 místního času (v neděli 23:44 SEČ), kdy na policii přišlo hlášení o pohybu muže s podezřelou taškou, který vešel do kavárny a obchodu Lindt v centru města.

Útočník kontaktoval média prostřednictvím rukojmích. V kontaktu byl také s policejními vyjednavači. Měl dva požadavky: vlajku organizace Islámský stát a telefonický hovor s australským premiérem Tony Abbottem (více o průběhu incidentu najdete zde).

Požadavky zveřejnila na videu jedna z rukojmích:

Podle českého experta na terorismus Adama Dolníka byl útočník vlkem samotářem a s největší pravděpodobností nebyl napojen na žádnou teroristickou organizaci. Kdyby byl navázán na některou teroristickou organizaci, do této akce by nešel sám skupina a útok by byl naplánován mnohem lépe,“ sdělil Dolník iDNES.cz (více o Dolníkově pohledu na incident v Sydney se dočtete zde).

Únoscem je íránský spirituální léčitel

Podle zdrojů blízkých vyšetřování rukojmí držel 49letý Man Haron Monis, který si nechává říkat také Mohammad Hassan Manteghi a je původem Íránec. Sám se prohlašuje za léčitele a v Sydney vedl kliniku, kde sliboval léčbu „duševních i fyzických problémů“.

Svého postavení však zneužíval a sexuálně napadl několik desítek žen. Až v lednu letošního roku se jedna z obětí odhodlala zalarmovat policii, uvádí server The Sydney Morning Herald.

Na nekalé praktiky Monise upozornila 27letá žena, která se před časem viděla jeho inzerát v novinách. Nabízel „spirituální konzultaci“. Při osobním pohovoru pak ženě řekl, že je expertem na astrologii, numerologii, meditaci a černou magii. Žena navštěvovala jeho speciální kliniku dvakrát týdně. Netrvalo dlouho a Monis ženu napadl. Žena se však o pár dní později do ordinace vrátila. To už ji Monis sexuálně obtěžoval.

Když policie v dubnu letošního roku Monise zadržela, byl už podmínečně propuštěn na kauci v jiném případu. Policie ho totiž spojuje s vraždou jeho bývalé manželky Noleen Hayson Pal. V záři roku 2013 mu také soud uložil 300 hodin veřejně prospěšných prací za to, že rozesílal agresivní dopisy rodinám mrtvých australských vojáků.

Haron Monis

Na svých webových stránkách a facebookovém profilu (v současnosti jsou kvůli vyšetřování zablokované, pozn,. red.) Monis obvinění ze strany soudu nazval „honem na čarodějnice“. „Austrálie netoleruje aktivity šejka Harona, snaží se poškodit jeho veřejný obraz falešnými obviněními a snaží se na něj vyvinout tlak, aby zastavil své aktivity. Boží vůlí je však to, aby Haron Monis pokračoval ve svých aktivitách, kterými bojuje proti politickému útlaku,“ napsal Monis na své webové stránky. Z krátké zprávy z prosince loňského roku vyplývá, že Monis, původně stoupenec šiítů, konvertoval k sunnitskému islámu. Na Facebooku měl před zablokování profilu bezmála 18 tisíc fanoušků.

Monis, který je podle agentury Reuters „samozvaným šajchem“, byl propuštěn na kauci i v případu sexuálního napadení. K soudu se měl dostavit 27. února 2015.

Kamera zachytila útočníka z kavárny v Sydney:


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue