Státy se na summitu OSN dohodly, že o emisích rozhodnou příští rok

  • 23
Na 190 zemí včetně Číny či Indie se na summitu v Limě dohodlo na základních bodech smlouvy o ochraně ovzduší. Po dvou týdnech jednání podepsali čtyřstránkový text. Dohoda ukládá jednotlivým zemím, aby začátkem příštího roku předložily své plány ohledně toho, jak se chtějí podílet na boji proti globálnímu oteplování.

Jedna z největších klimatických konferencí měla skončit už v pátek. Dvoutýdenní debaty však provázely neshody ohledně omezení emisí skleníkových plynů, proti kterým by se podle odborníků měla zavést mnohem tvrdší opatření.

Státy tak protáhly jednání o celé dva dny. Výsledný čtyřstránkový dokument uklidnil některé země včetně Číny a Indie, které nesouhlasily s původními podmínkami. Podle nich ukládaly příliš velkou zátěž na rozvíjející se ekonomiky jejich států.

„Máme, co jsme chtěli,“ řekl po podepsání dokumentu indický ministr životního prostředí Prakaš Džavedekar agentuře Reuters. Konečná dohoda je podle něj v duchu myšlenky, že směr v boji proti globálnímu oteplování mají udávat bohaté státy, které by v něm měly zároveň finančně podpořit rozvojové země.

Všechny státy mají nyní čas až do konference v Paříži v roce 2015, aby sestavily své plány pro boj s globálním oteplováním. Podle sekretariátu OSN však přísliby od jednotlivých států nebudou stačit k původnímu cíli, aby se snížil růst globálních teplot o dva stupně Celsia v porovnání s předprůmyslovou érou.

Plánovaná pařížská dohoda má nahradit dosluhující Kjótský protokol, který měl za cíl snížit emise šesti skleníkových plynů o 5,2 procenta v období let 2008 až 2012 v porovnání s rokem 1990 či 1995. Na sklonku roku 2012 byla platnost dohody o tři roky prodloužena.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video