Americký Kongres obklíčili demonstranti. Nestřílejte po černých, hlásali

  • 187
Do ulic amerického Washingtonu vyšlo přes deset tisíc lidí. Protestovali proti tvrdým policejním zásahům, při nichž v posledních měsících umírali neozbrojení černoši. Ke kongresmanům promluvili i příbuzní mladíka z Fergusonu, jehož smrt v létě rozpoutala vlnu protestů a rabování.

Účastníci protestního pochodu v sobotu zaplnili slavnou Pennsylvania Avenue, která spojuje Bílý dům se sídlem amerického Kongresu. Centrem hlavního města se rozléhaly výkřiky jako „Ruce vzhůru, nestřílejte!“ nebo „Na černých životech záleží“. Podle deníku Washington Post přišli na demonstraci běloši, černoši i hispánci, od mladých lidí až po důchodce. Prostranství před Kapitolem zaplnila kromě lidí i řada transparentů volajících po rovném přístupu ke všem Američanům.

„Takové moře lidí! Děkuji, že za mnou stojíte,“ řekla demonstrantům dojatá Lesley McSpaddenová. Smrt jejího syna Michaela Browna v missourském Fergusonu rozpoutala v srpnu vlnu protestů.

Neozbrojeného osmnáctiletého mladíka zabil na ulici policista Darren Wilson, když se podle svědků vzdával. Velká porota v listopadu rozhodla, že dnes už bývalý strážce zákona nemusí stanout před soudem (více o rozhodnutí čtěte zde).

Společně s McSpaddenovou promluvila k protestujícím také Gwenn Carrová. Jejího syna policista udusil, když se ho v New Yorku pokoušel zadržet kvůli prodeji nezdaněných cigaret. „Tento okamžik vstoupí do historie,“ prohlásila matka Erica Garnera. Na demonstraci nechyběli ani příbuzní třináctiletého Tamira Rice, kterého policista zastřelil, když si hrál s falešnou pistolí (více o jeho smrti zde).

Organizátoři předpovídali účast 5000 lidí, podle agentury AP ale počet příchozích tato očekávání podstatně předčil. Podle pořadatelů akce se demonstrantů sešlo až 25 tisíc. Washingtonská policie svůj odhad nezveřejnila

Demonstranti se sešli i v New Yorku a řadě dalších měst

Protesty zmítají Spojenými státy od listopadu. Jejich účastníci žádají potrestání policistů. Američtí politici a policejní velitelé vidí řešení spíš než v trestech ve zlepšení policejního výcviku, v instalaci povinných kamer na uniformy strážců pořádku a ve změně některých zákonů.

Tisíce lidí vyšly i do ulic New Yorku. Lidé se shromáždili na Washingtonově náměstí na jihu Manhattanu a provolávali heslo „Ne rasistické policii“. Někteří nesli makety papírových rakví, na kterých byla jména Afroameričanů zabitých v konfliktu s policií.

Podle strážců pořádku byla demonstrace klidná a k žádným násilnostem nedošlo. Protestující ale paralyzovali dopravu na několika rušných dopravních tepnách v centru města, mimo jiné i na Páté avenue. Pozorovatelé odhadli počet účastníků na 20 až 30 tisíc.

V Bostonu prošly stovky nespokojenců kolem místní káznice, odkud vězni bouchali na okna cel. Poté se demonstranti vydali k dálnici číslo 93 a pokusili se prorazit řady policistů poblíž vjezdu na tuto komunikaci. Třiadvacet lidí bylo zatčeno.Další demonstrace se konaly v Chicagu, Filadelfii, Dallasu, Atlantě, San Franciscu či Los Angeles.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video