Generální ředitel Českého rozhlasu Peter Duhan | foto: Milan Bureš, MAFRA

Ředitel ČRo naštval radní, dal za pravdu Zemanově názoru o vulgarismech

  • 416
Rada Českého rozhlasu bude na zasedání 17. prosince opět řešit vulgarismy prezidenta Miloše Zemana. Tentokrát však z trochu jiného úhlu pohledu. Část radních naštval ředitel rozhlasu Peter Duhan, který po středeční schůzce se Zemanem dal za pravdu prezidentovi v tom, že kritika vulgarit není vulgaritou. Nyní mu hrozí, že se mu zkrátí odměny.

„Pokud jde o můj osobní názor, Rada jasně definovala porušení kodexu a aktuální vyjádření pana generálního ředitele jde proti tomuto usnesení,“ uvedl pro iDNES.cz předseda Rady Českého rozhlasu, historik Michal Stehlík.

Co Duhan řekl

Pan prezident zcela přesvědčivě vysvětlil své argumenty kolem slovníku, který použil. Odmítá, a já ho chápu v tomto případě, jakékoli zásahy do původní struktury Hovorů z Lán, to znamená odmítá předtáčení i odmítá zpožďování vysílání, protože by to považoval za cenzorský zásah. V tomto případě mám ten samý názor," citovala ve středu večer ČTK Petera Duhana. 

Podle Duhana mu Zeman řekl, že kritika vulgarit není vulgaritou. "Já v tomto případě dávám za pravdu panu prezidentovi," řekl Duhan (více zde).

Se svým názorem v Radě ČRo přitom není osamocen. „Generální ředitel plně přijal vysvětlení pana prezidenta. Jeho formulace jsou pro mě osobně nesnesitelné. Přijal základní moment, který je nesmyslný, že citovat údajné vulgarity není vulgarita. Etika veřejnoprávního vysílání a rozhovorů s hlavou státu je najednou naprosto nepodstatná a ČRo nehájí svoji důvěryhodnost,“ řekl další člen Rady ČRo pod podmínkou, že nebude citován s uvedením jména.

Radní Milan Badal se k věci vyjadřovat nechtěl s odůvodněním, že nemá právo za radu hovořit.

Mluvčí Rady ČRo, místopředseda Jiří Vejvoda iDNES.cz řekl, že rada už nechce znovu komentovat výroky prezidenta v dotyčných Hovorech z Lán. „Trváme ale plně na svém rozhodnutí, které jsme učinili na svém posledním veřejném zasedání,“ sdělil Vejvoda.

Prezidenta utneme, na tom se nic nemění, reaguje Duhan

Zeman přijal ředitele Duhana ve středu. Šéf ČRo prezidenta o schůzku požádal právě v návaznosti na vulgarity, které zazněly v listopadových Hovorech z Lán. Po jednání s prezidentem Duhan uvedl, že Zemanovi dává za pravdu v tom, že kritika vulgarit není vulgaritou (více o schůzce zde).

Na Radě ČRo, která zasedala 26. listopadu, přitom Duhan mluvil v jiném duchu. Slíbil, že vulgarity se už ve vysílání v projevu prezidenta neobjeví. „Pokud se bude situace opakovat, což nepředpokládám, rozhlas velmi razantně zasáhne,“ řekl veřejně na jednání rady. „Hovory z Lán jsem samozřejmě poslouchal a byl jsem šokován stejně jako vy a většina posluchačů,“ reagoval na otázku radního Badala.

Část Rady ČRo proto jeho středeční slova považuje za ústupek Zemanovi a za odpor vůči jejich usnesení, které říká, že Hovory z Lán rozhlas porušil hned dvakrát etický kodex (více čtěte zde).

Redakce iDNES.cz kontaktovala také Petera Duhana s žádostí o vysvětlení výroků. Duhan se po telefonu odmítl vyjádřit, své stanovisko však zaslal prostřednictvím mluvčího ČRo Jiřího Hošny.

„Zmíněný výrok byl učiněn v širším kontextu schůzky s prezidentem republiky a nijak neoslabuje či nezpochybňuje postoj ČRo k dodržování zákona a kodexu. Nadále tedy platí, že ČRo je přesvědčený o tom, že do jeho vysílání vulgární výrazy nepatří. Proto přijmeme při vysílání následujících Hovorů z Lán taková opatření, která nedovolí, aby se opakovala situace z 2. listopadu. Jsme tedy připraveni i na možnost rozhovor ukončit,“ uvedl Duhan. 

Český rozhlas od samého počátku deklaroval, že s pořadem Hovory z Lán nadále počítá. „Také jsme vždy preferovali živou formu vysílání, která je pro pořad podobného typu vhodnější, pro posluchače přitažlivější a má větší výpovědní hodnotu. Domnívám se, že veřejnost má právo znát názory prezidenta republiky, který byl navíc zvolen občany v přímé volbě,“ doplnil šéf ČRo.

Vysvětlovat své postoje proto Duhan bude nejspíš už v úterý. Šéf ČRo se totiž pravidelně schází před veřejným jednáním s radními za zavřenými dveřmi. Pokud radní nepřesvědčí, může se mu stát, že mu schválí nižší pololetní odměnu, která v plné výši činí víc než 450 tisíc korun.

Služební zákon vláda zku.vila, řekl v rozhlasu Zeman:

2. listopadu 2014


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video