Ajn po úderu upadl do bezvědomí (10. prosince) | foto: Reuters

Zemřel na infarkt, míní Izrael. Ministra zabil plyn, oponují Palestinci

  • 59
Izraelci a Palestinci se přou o příčinu smrti palestinského ministra Zijáda abú Ajna. Palestinští patologové dospěli k závěru, že smrt ministra zavinil slzný plyn, fyzické napadení a opožděný převoz do nemocnice. Při pitvě byli také jordánští a izraelští lékaři a ti se podle izraelských médií shodli, že příčnou úmrtí byl infarkt.

Palestinský ministr pro civilní záležitosti Husajn Šajch palestinskému rozhlasu řekl, že „příčinou úmrtí byly údery a vystavení slznému plynu“. Dodal, že ke smrti přispělo také to, že „okupanti bránili převozu do nemocnice, kde mohl být ministrův život zachráněn“. Informace, které o příčině smrti šíří Izrael, považuje Husajn Šajch za bajky.

Izraelské ministerstvo zdravotnictví ve své zprávě uvádí, že příčinou úmrtí bylo „ucpání koronární tepny“ krevní sraženinou, již mohl vyvolat stres. Na tom se s Izraelci shodli i jejich jordánští kolegové. Při pitvě konstatovali, že smrti předcházelo lehké krvácení v oblasti krčních svalů a aorty. Abú Ajn prý krvácel i z dásní a jazyka, což ale mohlo vzniknout při pokusu poskytnout mu první pomoc na místě.

Izraelská zpráva také uvádí, že abú Ajn měl nemocné srdce a že tepny v oblasti srdce byly z 80 procent zablokované. Našly se také staré jizvy svědčící o tom, že ministr už infarkt prodělal v minulosti. „Vzhledem ke špatnému stavu srdce byl méně odolný stresu,“ stojí ve zprávě.

Palestinci označili útok za barbarství

Ajn se účastnil protestu ve vesnici Turmus Ajja u Ramalláhu. Na místě bylo několik desítek lidí a Izraelci se je snažili rozehnat slzným plynem. Proti některým použili i pažby svých zbraní. Izraelská armáda incident vyšetřuje. Podle svědků šel abú Ajn v čele skupiny několika desítek Palestinců a do střetu s vojákem se dostal jako první. Voják ho chytl pod krkem a abú Ajn po útoku upadl do bezvědomí (více o incidentu se dočtete zde).

Palestinské vedení označilo incident za barbarství a vyhlásilo třídenní smutek. Izraelský ministr obrany Moše Jaalon vyslovil politování.

Incident zvýšil napětí mezi Izraelci a Palestinci. Ve čtvrtek napadlo několik desítek Palestinců kamením izraelské policisty u Hebronu. Podle prvních zpráv se tento incident obešel bez zranění.

V Ramalláhu se ve čtvrtek konal státní pohřeb, na nějž přišlo několik tisíc lidí a celé palestinské vedení. Uniformovaní Palestinci přinesli rakev zabalenou v palestinské vlajce na nádvoří sídla samosprávy. Mnozí přihlížející mávali vlaječkami. „Pomstu, neprolil jsi krev nadarmo!“ volali. Školy zůstaly zavřené a v ulicích Ramalláhu byly abú Ajnovy fotografie. Po modlitbách pak průvod doprovodil rakev na hřbitov ve vesnici Birá u Ramalláhu.

Člen Fatahu a strůjce teroristického útoku

Do agendy abú Ajna patřily otázky týkající se židovských osad na Západním břehu Jordánu a také betonová bariéra, již Izrael na hranici Západního břehu postavil. Předtím byl abú Ajn náměstkem ministra pro vězeňské záležitosti.

Abú Ajn byl mimo jiné také členem Revoluční gardy Fatahu, která se po odtržení od Organizace pro osvobození Palestiny přejmenovala na Organizaci Abú Nidala. Všechna tato uskupení jsou zodpovědná za celou řadu teroristických akcí. Jedné z nich se účastnil také samotný abú Ajn. V roce 1979 zosnoval bombový útok ve městě Tiberias. Pří útoku zemřeli dva izraelští mladíci, dalších 36 lidí bylo zraněno, píše server The Jerusalem Post.

Abú Ajn po útoku utekl do Spojených států. O dva roky později se stal vůbec prvním Palestincem, kterého USA vydaly ke stíhání do Izraele. V roce 1982 byl odsouzen k doživotnímu trestu. Z vězení se však dostal o tři roky později v rámci výměny za tři izraelské vojáky zajaté v Libanonu.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue