Jeden z největších pohyblivých betlémů v České republice opět funguje

  • 0
Pivovarský koňský povoz, zmrzlinář, pastevec, krejčí, flašinetář, hrnčíř a mnoho zvířat, tyto i další postavičky jsou součástí velkého pohyblivého betlému, který opravili řemeslníci z Klatovska. Unikátní dílo, v němž samozřejmě nechybí ani jesličky s Ježíškem, je nyní k vidění v Sušici.

Pohyblivý betlém vytvořil Sušičan Pavel Svoboda společně s řezbářem Karlem Tittlem z Velhartic v roce 2004. Jenže Svoboda letos náhle zemřel, aniž by k mechanice zanechal nějakou dokumentaci a krátce po jeho smrti se betlém zastavil

„Pavel Svoboda se letos chystal na celkovou rekonstrukci mechanismu betlému, ale bohužel už se k ní nedostal,“ uvedla ředitelka Muzea Šumavy v Sušici Zdeňka Řezníčková.

Ta je šťastná, že se našli šikovní a zruční lidé, kterým se během několika měsíců podařilo vrátit betlému pohyb a návštěvníci Sušice zase mohou obdivovat jeden z největších mechanických betlémů v České republice.

Pohyblivý betlém

Slavnostní znovuotevření sušického betlému, který měl letos v listopadu desetileté výročí vzniku, se konalo 10. prosince.

Akce byla zároveň vzpomínkou na zemřelého spolutvůrce Pavla Svobodu. Představili se i jeho nástupci, kteří o betlém budou pečovat.

„Jsou to modelář Karel Hájek, Václav Vopalecký a také modelář a řezbář Václav Svoboda. Jsou to pánové, kteří mají lví podíl na znovuzprovoznění betlému,“ uvedla Řezníčková.

Sušický betlém bude v prosinci k vidění denně, kromě pondělí, kdy má sušické muzeum zavřeno, vždy v celou hodinu, v otevírací době muzea od 10 do 16:30 hodin, v neděli od 10 do 12 hodin. Štědrý den a 31. prosince má zavřeno. Vstupné činí 60 korun.

Betlém tvoří na čtyři stovky figur, z nichž se zhruba polovina pohybuje. Jsou osazeny do stylizované krajiny Sušicka a představují tradiční řemesla jako například plavení dřeva, sklářství, sirkařství, pastevectví, hrnčířství, řezbářství, těžba a rýžování zlata, mlynářství nebo krejčovství. Celková plocha betlému přesahuje 16 metrů čtverečních.

Postavičky se pohybují díky elektrickému mechanismu, který je dost složitý. Každý motůrek má odlišný odběr, jiné zatížení a jiný výkon. Pavel Svoboda dokázal vše sladit tak, aby figurky získaly co nejpřirozenější pohyb.