Gólman Ondřej Pavelec  z Winnipegu čelí šanci  Nata Thompsona z Anaheimu.

Gólman Ondřej Pavelec z Winnipegu čelí šanci Nata Thompsona z Anaheimu. | foto: AP

Mrázek zvítězil i ve třetím startu, Pavelec inkasoval v prodloužení

• 43
Dva čeští gólmani se představili v nedělních zápasech hokejové NHL. Zatím co mladík Petr Mrázek slavil po výsledku 3:1 nad Carolinou výhru i ve svém třetím letošním startu v dresu Detroitu, zkušený Ondřej Pavelec inkasoval v prodloužení a nezabránil tak porážce Winnipegu 3:4 s lídrem tabulky NHL z Anaheimu. Útočník Radim Vrbata si připsal dva body (1+1) v kanadském derby mezi Vancouverem a Ottawou.

Před nedělní partií se silným Anaheimem dokázal Winnipeg bodovat v pěti zápasech v řadě, ve kterých se v brance pravidelně střídali zkušený Ondřej Pavelec a skvělými statistikami disponující Michael Hutchinson (první v lize s průměrem obdržené branky na zápas 1.62 a procentuální úspěšností 94,3).

1. Jakub Voráček (PHI), 26z. - 33b. (9+24)
2. Jiří Hudler (CGY), 27z. - 26b. (11+15)
3. Radim Vrbata (VAN), 26z. - 23b. (12+11)
4. Tomáš Plekanec (MTL),29z. - 20b.(8+12)
5. Ondřej Palát (TBL), 28z. - 19b. (8+11)
6. Jaromír Jágr (NJD), 26z. - 15b. (4+11)
7. Marek Židlický (NJD), 27z. - 14b. (3+11)
8. Jiří Tlustý (CAR), 26z. - 13b. (10+3)
9. Tomáš Hertl (SJS), 29z. - 13b. (6+7)
10. Martin Hanzal (ARI), 21z. - 13b. (5+8)

Proti Ducks tentokrát vyšla řada na českého reprezentanta, jenž svým parťákům 21 zákroky pomohl vyválčit alespoň bod. Favorizovaní hosté nastupovali do třetího dějství za vedení 3:2. V 56. minutě ale dokázal vyrovnat talentovaný obránce Jacob Trouba.

Z následného prodloužení však uběhlo jen pouhých 53 vteřin hry a utkání ukončil hostující Kyle Palmieri. Své čtvrté branky v sezoně dosáhl střelou z ostrého úhlu, jíž dokázal najít mezeru v postoji Pavelce.

Útočník Jets Michael Frolík nastřelil ve velké šanci z úvodní třetiny jen tyč odkryté branky Anaheimu a zůstává tak na dosavadní bilanci 10 bodů (5+5) z 28 utkání. Bez zápisu vyšel už počtvrté za sebou.

Nejlepší tým Západu Anaheim, jenž dokázal uspět i přes absenci zraněného kanonýra Corey Perryho, se zlepšil na 41 bodů a odskočil tak na čele soutěže lídrovi Východní konference Tampě Bay na rozdíl dvou bodů. Winnipeg si ziskem bodu upevnil osmou pozici na Západě.

Po vychytaných výhrách 4:3 nad Winnipegem a 5:4SN nad New Jersey slavil mladík Petr Mrázek i po svém třetím utkání sezony v NHL. Na ledě Caroliny s Detroitem uspěl 3:1 poté, co zneškodnil 34 z 35 střel domácích, za což byl navíc zvolen třetí hvězdou.

V ofenzivě se za vítězné Red Wings, kteří uspěli přestože hráli venku a podruhé ve dvou dnech, činila především rusko-slovenská dvojice Pavel Dacjuk - Tomáš Tatar. Prvně jmenovaný figuroval s bilancí (1+2) u všech tří vstřelených branek a Tatar si dvěma zásahy vylepšil osobní statistiky na 12 gólů a celkových 20 bodů z 28 odehraných partií.

O čisté konto jinak bezchybného Mrázka připravil v závěru druhé třetiny Jay McClement. V sestavě Detroitu tentokrát nefiguroval mezi náhradníky zařazený obránce Jakub Kindl. Zato v dresu Hurricanes naskočila do akce hned trojice našich zástupců, obránce Michal Jordán (čas na ledě 16:20, +/- 0) a útočníci Jiří Tlustý (17:23, - 1) s Andrejem Nestrašilem (14:43, +1).

V kanadském derby mezi Ottawou a Vancouverem nastoupil pouze jediný český zástupce v osobě hostujícího kanonýra Radima Vrbaty. Domácí Milan Michálek v sestavě Senators chyběl kvůli zranění v horní části těla a pouze v roli diváka tak sledoval, jak jeho spoluhráči po předešlé sérii pěti porážek uspěli nad favorizovaným soupeřem výsledkem 4:3 z prodloužení.

Hlavní hvězdou utkání byl se čtyřmi body útočník Ottawy Mika Zibanejad (2+2), autorem vítězné trefy ze druhé minuty nastavení se stal švédský ofenzivní obránce Erik Karlsson.

Vrbata se dokázal dvakrát zapsat do statistik už v zahajovací třetině duelu, která Vancouveru vyšla skvěle. Nejlepší český střelec v NHL svou 12. trefou nejprve v 7. minutě otevřel skóre, když si z brejku počkal na první pohyb gólmana Craiga Andersona a po následné rychlé kličce puk zasunul do odkryté branky, a za dalších 65 vteřin hry pro změnu nabil ke střele od modré obránci Kevinu Bieksovi.

Po trefě Brada Richardsona z 26. minuty vedli Canucks dokonce už 3:0, ottawští však následnou čtyřgólovou sérii skóre zvrátili.

Po dlouhých jedenácti porážkách za sebou se v NHL radovali z výhry hokejisté Edmontonu. Stalo se tak po domácí výhře 2:1 nad San Jose, které tak nenavázalo na své předchozí čtyři triumfy. Český útočník hostujících Sharks Tomáš Hertl odehrál osmnáct minut čistého hracího času a dvakrát vypálil na branku Bena Scrivense.

Toho však jako jediný dokázal překonat Tye McGinn, když v 30. minutě vyrovnával průběžné skóre na 1:1. Rozhodující akce duelu se zrodila v 51. minutě. Počtvrté v sezoně se prosadil útočník David Perron.

Winnipeg - Anaheim 3:4 v prodl. (1:1, 1:2, 1:0 - 0:1)
15. Byfuglien, 22. Ladd, 56. Trouba - 12. Bourque, 25. Silfverberg, 29. Kesler, 61. Palmieri. Ondřej Pavelec odchytal za Winnipeg celý zápas, z 25 střel inkasoval 4 góly a úspěšnost zásahů měl 84 procent. Střely na branku: 30:25. Diváci: 15 016. Hvězdy utkání: 1. Trouba (Winnipeg), 2. Getzlaf, 3. Palmieri (oba Anaheim).

Edmonton - San Jose 2:1 (0:0, 1:1, 1:0)
28. Jakupov, 51. Perron - 30. McGinn. Střely na branku: 24:21. Diváci: 16 839. Hvězdy utkání: 1. Scrivens, 2. Fayne (oba Edmonton), 3. Marleau (San Jose).

Ottawa - Vancouver 4:3 v prodl. (0:2, 3:1, 0:0 - 1:0)
35. a 39. Zibanejad, 31. Legwand, 62. Karlsson - 7. Vrbata, 8. Bieksa (Vrbata), 26. Richardson. Střely na branku: 45:33. Diváci: 16 870. Hvězdy utkání: 1. Zibanejad, 2. Karlsson, 3. Ryan (všichni Ottawa).

Carolina - Detroit 1:3 (0:2, 1:1, 0:0)
38. McClement - 19. a 33. Tatar, 17. Dacjuk. Petr Mrázek odchytal za Detroit celý zápas, z 35 střel inkasoval jeden gól a úspěšnost zásahů měl 97,1 procenta. Střely na branku: 35:22. Diváci: 13 489. Hvězdy utkání: 1. Dacjuk, 2. Tatar, 3. Mrázek (všichni Detroit).