Splachovací, teflonový Sobotka, napsal o premiérovi Komárek z ANO

  • 160
Tahle slova si premiér Bohuslav Sobotka z ČSSD za rámeček nedá. „Mluví v jedné tónině, jak dlouho chcete, jako byste do něj vhodili desetikorunu. Automat na politiku. A pokud se o někom říká, že je splachovací nebo teflonový, pak je to Sobotka,“ napsal o premiérovi poslanec Martin Komárek z hnutí ANO.

Není příliš obvyklé, aby vládní poslanec volil vůči premiérovi koalice, jejímž je sám členem, až tak příkrá slova. Komárek je ale nejen už více než rok poslancem za hnutí ANO Andreje Babiše, ale jako bývalý novinář také dál píše. Alespoň knihy. Sobotku příkře zhodnotil ve své nové knize Moc nemocných.

„To není kritika, ale pochvala. Politik musí být teflonový. Jedna z největších chyb, kterou já v politice dělám, je, že nedokážu být dostatečně tvrdej a splachovací,“ řekl iDNES.cz Komárek.

Moc nemocných

Pokud máte o tuto knihu zájem, můžete ji koupit také prostřednictvím portálu knihy.idnes.cz
Knihu si můžete koupit zde.

Nová kniha bývalého novináře a poslance hnutí ANO Martina Komárka: Moc nemocných

Kniha, jejíž název je parafrází na knihu bývalého prezidenta Václava Havla, je rozdělena na 25 kapitol a nese podtitul Dvacet pět příběhů těch, co nám to zvorali. Každá kapitola je věnována jednomu politikovi - každému z trojice lidí, kteří reprezentovali či reprezentují Českou republiku na Pražském hradě, premiérům, ale i třeba autorovi ideje „jistota desetinásobku“ Viktoru Koženému, uprchlému Radovanu Krejčířovi či bývalému šéfovi lidovců Jiřímu Čunkovi. Kritický je vůči všem.

Není tak divu, že ani pro současného předsedu vlády nenachází moc dobrá slova. „Má zvláštní status. Ničeho se nedopustil, ba se dokonce ani ničím nevyznačuje, přesto se stal premiérem,“ píše Komárek. Tedy pokud se jako pokus o „měkkou pochvalu“ nedá hodnotit to, že poslanec ANO srovnává Sobotku s jinými premiéry a k dobru mu přiznává, že na rozdíl od Stanislava Grosse není parvenu (povýšenec, zbohatlík - pozn. redakce) a na rozdíl od Petra Nečase nešťastník.

„U Sobotky není zřejmé, co chce. Přijde, stoupne si kamkoli jako pravítko, a klidně hodinu cosi monotónně povídá. Ale pozor není to hloupé. Sobotka bývá připraven. Utahal by každého,“ hodnotí Komárek předsedu vlády.

„Já jsem Bohuslava Sobotku nekomentoval, jak ho vidím jako premiéra, nýbrž jako politika, který přes dvacet let utvářel politiku země a kterého skutečně kritizuju,“ řekl k tomu ve čtvrtek poslanec vládního hnutí ANO.

Právě v Sobotkově příběhu Komárkovýma očima lze ale nalézt minimálně jednu prokazatelnou nepřesnost v pasáži, kde hodnotí demonstraci na Hradčanském náměstí na podporu Sobotky, když se ho jeho odpůrci v ČSSD neúspěšně pokusili svrhnout hned po loňských parlamentních volbách.

„S pomocí svých známých lobbistů svolal patnáct lidí na Hradčanské náměstí. A patnáct lidí na Hradčanském náměstí s transparenty, to už je událost, kterou dá naše neúplatná a inteligentní veřejnoprávní televize do hlavního zpravodajství,“ rýpnul si poslanec ANO zároveň do České televize. I dobové fotografie snadno dokážou, že lidí na demonstraci bylo mnohem víc.

Demonstrace na podporu Bohuslava Sobotky po „lánském puči“ části špiček ČSSD se podle Martina Komárka zúčastnilo patnáct lidí. Píše to ve své knize Moc nemocných

Podobná faktická chyba je i v příběhu o Stanislavu Grossovi a bytu na Barrandově, který si pořídil se svou ženou, a aféra kolem prokázání financování ho nakonec dostala ven z vysoké politiky. „Pořídili si nepříliš vkusný, ale přece jen nákladný domov na periferii Prahy, shodou okolností v Klausově ulici,“ píše poslanec Komárek. Ten byt byl ve skutečnosti ve Voskovcově ulici na Barrandově, ulice Klausova je v jiné části hlavního města.

Havlovi vyčítá Komárek boj proti agentům StB

Kritický je Komárek ve své knize i k lidem, kteří prošli funkcí prezidenta. Václav Havel podle něj uměl popsat, co nefunguje. „Jeho představy o tom, jak by to mělo fungovat, však byly mlhavé a scestné,“ tvrdí poslanec ANO. Havel podle Komárka věřil, že svoboda vyřeší všechno sama, ale za prezidenturou šel „ostře a přes mrtvoly“, tvrdí poslanec.

Martin Komárek na Impulsu

Rozhovor s poslancem hnutí ANO ve čtvrtek odvysílalo Rádio Impuls.

Pustit si jej můžete včetně videa ze studia zde.

Havlovi také ostře vyčetl ještě jednu věc. „Naprosto nepřiměřenou pozornost věnoval boji proti agentům StB. Jistě, on sám a jeho přátelé byli pronásledováni a slovo StB pro ně bylo symbolem zla. Jenže změnou režimu ztratili estébáci veškerou moc, a jestliže se jejich zčásti pravdivé a zčásti falšované spisy staly hlavním obsahem české politiky na příštích pětadvacet let, je to do značné míry Havlova chyba,“ napsal doslova poslanec hnutí ANO Komárek.

Exprezident Václav Klaus podle něj skončil jako zloděj chilského pera a jako ten, kdo propustil na svobodu lupiče v poslední amnestii. „Začínal jako obhájce liberálních svobod a skončil jako drsný bojovník proti homosexuálům,“ hodnotí Komárek bývalého prezidenta a před tím premiéra a zakladatele ODS Klause. Za nenávistí Klause k Evropské unii podle Komárka může být, že nikdy nebyl tak významný jako jeho domácí soupeř Havel.

Současný prezident Miloš Zeman je spolu s Klausem poslední z dinosaurů. Zeman má podle něj mimořádný cit pro výroky a události, které zaujmou média. Dokáže je podle Komárka vyprovokovat, aby o něm psali a vymezovali se proti němu. „Vyhrál svůj boj o pomstu, dobyl vládu a posléze i Hrad. Do dějin země se však ničím nezapíše,“ předpovídá bývalý novinář, teď poslanec hnutí ANO Martin Komárek ve své knize Moc nemocných.

Na otázku, zda je celá polistopadová politika podle něj skutečně takový marasmus a zda takový negativistický pohled na Českou republiku nenahání voliče do náruče extrémistů a populistů všech druhu, Komárek iDNES.cz odvětil: „Ta knížka není o tom, co jsme udělali dobře, ale co jsme zvorali. Já si skutečně myslím, že politické garnitury, které tu bylo 25 let po listopadu 1989 nepomáhaly budovat stát. Ten stát chátrá, nevzkvétá a politici byli spíš brzdou rozvoje.“ Komárek řekl, že doufá, že se moci v Česku nechopí extrémisti, ale tak jako nyní v Polsku tu budou vládnout proevropští politici.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video