Závěr soudního procesu s únosci podnikatelů, které vedl Michael Šváb (na snímku). (18. července 2014) | foto: Dan Materna, MAFRA

Soud potvrdil dvě doživotí a 30letý trest v kauze Švábova gangu

  • 8
Vrchní soud částečně upravil tresty členům Švábova gangu. Ty nejtvrdší však ponechal. Michael Šváb a Libor Skopalík tak budou ve věznici na doživotí, Petr Klement na 30 a Daniel Dimitrov 20 let. Soudce Jiří Lněnička zmírnil tresty Petru Skopalíkovi z deseti na čtyři roky, Miroslavu Malíkovi z devíti na osm let a u Jiřího Přeučila z devíti na 5,5 roku.

U Petra Skopalíka odůvodnil soud snížení trestu tím, že se přímo nepodílel na trestné činnosti skupiny, ale „poskytoval jí logistiku.“ Proto byl odsouzen za účast na zločinné organizované skupině. U Jiřího Přeučila tím, že se sice účastnil vydírání o zbavení osobní svobody jednoho z pachatelů, ale neměl žádný úmysl ho zabít.

Mimo letitých trestů propadl hlavním členům gangu majetek. U Petra Skopalíka Audi A8 a u Miroslava Malíka pak Audi A6.

Soudce Lněnička odmítl tvrzení obžalovaných a obhájců, že se nejednalo o organizovanou zločineckou skupinu. Připomněl především dobu, po kterou trestnou činnost páchala. K otázce, kdo přesně zabil kterého z podnikatelů uvedl, že to pro soud nebylo až tak důležité. „Za jejich smrt nesou vinu všichni,“ řekl Lněnička.

Obžalovaní přijali trest v tichosti. Michael Šváb s opřenou hlavou koukal kamsi do dáli, když soudce vysvětloval, že doživotní trest nepovažuje vzhledem k okolnostem za nepřiměřeně přísný. To opakoval i u Libora Skopalíka a Petra Klementa. U Daniela Dimitrova Lněnička uvedl, že bylo chybou upřít mu pozici spolupracujícího obviněného. To soud napravil, nicméně trest ponechal stejný, 20 let.

Je to jedno tvrzení proti čtyřem, bránil se Šváb

Dopoledne v soudní síni zněly závěrečné řeči obžalovaných. „Já jsem ty lidi vytipoval, to je pravda. Já jsem vše zařídil, to je také pravda,“ uvedl Šváb. Pak už však odmítal vše, od vražd, po to, že byl hlavou organizované skupiny. „Od toho činu ve Španělsku jsem dělal další až za 16 měsíců a s úplně jinými lidmi,“ argumentoval a dodal, že řadu ze spoluobžalovaných vůbec nezná.

Poškozen se cítil i tím, že státní zástupce i městský soud dává za pravdu Danilovi Dimitrovovi, bývalému policistovi, který byl odsouzen za loupežné přepadení. Dimitrov u soudu činnost skupiny popsal. Snažil se získat postavení spolupracujícího obviněného. „Je to jedno tvrzení proti čtyřem,“ řekl Šváb. Navíc si podle něj soud vybíral jen to, kdy Dimitrov mluvil v jeho neprospěch.

Postěžoval si i na posudky a znalce, který podle něj pracoval dle pokynů policie. „Dopadly tak, jak bylo zadáno. Já jsem ten nejhorší,“ zlobil se. Tvrdil také, že na něj vyšetřovatelé chtěli hodit také vraždu podnikatele Moťovského.

Zejména však odmítl, že by smrt unesených nějak plánoval. Argumentoval například tím, že před vraždou ve Spojených arabských emirátech tam za ním byl daleko bohatší člověk, a nic se nestalo. Připomněl také, že u předchozích činů, za které byl odsouzen, „nikdo nedostal ani facku“.

Z ostatních obžalovaných se zastal především Petra Skopalíka, pro kterého státní zástupkyně žádala zpřísnění desetiletého trestu. Odmítl, že by ho nějak úkoloval a že by Skopalík měl s případem cokoli společného.

PŘEHLEDNĚ: Kdo je kdo ve Švábově gangu

Tichý hlas Švába, který si během řeči občas otřel oči, vystřídal až strojový projev Petra Klementa. Ten postupně rozebírá rozsudek. Bod po bodu se vyjadřoval, k věcem, které se ho týkají. Odmítl vše, kde se v textu mluví o tom, že je vykonavatelem vražd nebo že byl členem organizované skupiny. Většinou říkal, že tvrzení není pravdivé či je nepodložené a jediný, kdo o tom mluví je svědek Dimitrov, který na něj vraždu chce hodit. Občas upozornil i na překlepy, které podle něj v textu jsou.

Libor Skopalík jen stručně řekl, že má být odsouzen, ale nikoli za vraždu. Požádal soud, aby vyhověl jeho odvolání.

Jeho bratr Petr odmítl, že by se na činnosti skupiny podílel a odkázal se jak na slova Michaela Švába, tak na slova svého bratra. Připomněl, že má s družkou dceru, která je na něj vázaná a dříve se jí plně věnoval. „Mohu být dobrým přítelem a dobrým tátou,“ uvedl. Mluvil i o svých starých rodičích. „Neberte mi možnost být s mými nejbližšími,“ uvedl.

Miroslav Malík uvedl, že byl odsouzen za něco, co jsem nespáchal. Nikoho jsem neunesl, nezabil. „Byl jsem odsouzen na základě výpovědi pana Klementa, která se nepotvrdila. Pana Klementa a ani pana Švába neznám,“ řekl. Uvedl, že žil řádný život.

Jiří Přeučil pak uvedl, že jen využil nabídky Michaela Švába na cestu do Dubaje, kde mohl natáčet. Právě film, který byl jeho koníčkem, ho se Švábem spojoval. Ostatní obžalované neznal a k celé záležitosti se podle svých slov jen připletl. „Za ty dva dny v Dubaji  jsem dostal devět let v nejtěžším žaláři. Já bych přitom nezabil ani kapra na vánoce,“ uvedl. Požádal soud, aby mu dal ještě v padesáti letech šanci ještě na další život a nikoli trest, který ho zlikviduje. 

Městský soud v Praze letos v červenci uložil skupině vysoké tresty. Michael Šváb a Libor Skopalík dostali doživotí. Petr Klement, který byl označen za vykonavatele vražd, dostal 30 let, Daniel Dimitrov dvacet let. Zbylým třem členům soud uložil od devíti do deseti let odnětí svobody (více o verdiktu městského soudu zde).

18. července 2014


Video