Dost často jsi byl grázl, jen nikdy škarohlíd, loučil se Horáček s Hapkou

  • 65
Ve čtvrtek v deset hodin se otevřela vrata kapitulního chrámu sv. Petra a Pavla na pražském Vyšehradě, kde se veřejnost rozloučila s Petrem Hapkou. Autor známých šansonů i nezaměnitelné filmové hudby zemřel 25. listopadu.

Už krátce po desáté hodině začali do baziliky vstupovat první smuteční hosté. Jejich pozornost i zájem okolojdoucích poutalo několik naleštěných velkých motocyklů - sám Petr Hapka byl vášnivým harleyářem.

Fotogalerie

Posledního rozloučení s Petrem Hapkou se zúčastnili i motorkáři (Praha,
Katafalk s ostatky Petra Hapky (Praha, Vyšehrad, 4. 12. 2014)
Petra Hapku na posledním rozloučení připomíná velká fotografie (Praha,
Z posledního rozloučení s Petrem Hapkou (Praha, Vyšehrad, 4. 12. 2014)

Zobrazit fotogalerii

Mezi prvními hosty dorazil například hudebník Ondřej Brzobohatý, který o Hapkovi iDNES.cz řekl: „Teď už je nahoře s mým tátou a je mu fajn.“ Na Vyšehradě už jsou obě Hapkovy bývalé manželky i několik z jeho dětí. Tito VIP hosté se scházejí v restauraci naproti bazilice.

Petr Malásek

V 11 hodin dorazil na Vyšehrad klavírista a skladatel Petr Malásek, který zavzpomínal pro iDNES.cz na Petra Hapku: „V Petrovi se vzácně snoubil zjev a naturel. Tak, jak vypadal, tak žil, a jak rozmáchle žil, taková byla i jeho hudba. Myslím, že se shodnu s ostatními, že nám bude velice chybět.“

Mezi dalšími známými tvářemi se objevil i herec Boleslav Polívka, který se s Petrem Hapkou seznámil až v pokročilém věku, prý díky společné značce aut. „Byl to výborný muzikant, dobrý kamarád, noční pták a noblesní bohém,“ zavzpomínal.

Boleslav Polívka

Těsně před půl dvanáctou přijel Michal Horáček s manželkou, mlčky se sklopenou hlavou prošel kolem fotografů a novinářů a s kyticí zamířil rovnou do chrámu.

Naproti tomu hudebník Jiří Stivín se s médii o svoje vzpomínky podělil. „Hodně jsme spolu hrávali dvojhlasy. Když pršelo, chodili jsme po bazarech, půjčovali jsme si saxofony a basklarinety a užili si spoustu legrace. Hrál jsem taky často v jeho skladbách. A co bych mu vzkázal? No, že už se na něj těším a že si spolu zase zahrajeme.“

Herečka Tereza Pokorná uvedla, že nevěřila v Hapkovo zázračné uzdravení. „Bylo to pro něj vykoupení,“ dodala. Skladatel zemřel poté, co se u něj rozvinula Alzheimerova choroba, zapříčiněná narkózou při operaci kyčelního kloubu.

Harley Petra Hapky parkoval před katedrálou

Když krátce po dvanácté hodině dozněly kostelní zvony, kněz kapitulního kostela sv. Petra a Pavla na Vyšehradě přivítal smuteční hosty a k proslovu vyzval textaře Michala Horáčka. Ten nejprve vyjmenoval zástupce všemožných oborů, kteří se na rozloučení sešli a mimo jiné uvedl: „Tolik silnejch motorek a tolik pořádnejch chlapů na jednom místě už jsem dlouho neviděl.“

Když Petr Hapka zemřel, sevřelo se steskem velmi mnoho srdcí, pokračoval Horáček: „Jako by se sevřelo srdce národa. Ale srdce se i otevírají, aby životy mohly pokračovat.“ Romantický rozměr Hapkovy hudby připomněl konstatováním, že mnoho lidí provázela „od první mikrosekundy jejich života.“

Michal Horáček

„Dost často jsi byl grázl, jen nikdy škarohlíd, měl jsi toho dost,“ citoval Horáček k závěru své řeči vlastní text písně Denim Blue, kterou napsali pro Hanu Hegerovou. A uzavřel: „Možná jsi byl povolán k jinému úkolu. Možná tam, kam všichni jednou dojdeme, bude další tvoje hudba a budou ji hrát andělé. Na to se těším. Petře, nashledanou.“

Po Horáčkově proslovu krátce na saxofon zahrál Jiří Stivín a následovaly bohoslužby. Hodinový obřad skončil vynesením rakve s ostatky Petra Hapky z kostela šesticí mužů. Zněla k tomu příznačně píseň Bude mi lehká zem, duet Petra Hapky s Janou Kirschner na slova Michala Horáčka.

Při nakládání rakve do vozu se pak venku do zvonění kostelních zvonů mísilo podle harleyářského zvyku túrování motorů silných strojů. 

Pocta čtenářů Petru Hapkovi

Zástupci redakce iDNES.cz na Vyšehrad přinesli kondolenční listiny čtenářů tohoto portálu. Jménem rodiny je převzal zeť Petra Hapky.

Samotný pohřeb Petra Hapky proběhne později v uzavřeném rodinném kruhu v Okoři, kde skladatel dlouhá léta žil a nyní i zemřel.

Petr Hapka začal svou kariéru jako výrazný skladatel v 60. letech. Už tehdy složil několik písní pro šansoniérku Hanu Hegerovou. Pro ni také, už v autorské dvojici s Michalem Horáčkem, napsal comebackové album Potměšilý host. Mezi další interprety jeho písní patřili např. Richard Müller, Michael Kocáb, Jana Kirschner nebo Lucie Bílá. Hapka složil hudbu k asi 80 filmům, často spolupracoval s režiséry Jakubiskem a Herzem. Nekrolog čtěte zde, nejznámější písně si připomeňte zde.

Pocta čtenářů iDNES.cz Petru Hapkovi:

,