Červenáte se víc, než je obvyklé? Možná máte jen problematickou pleť, možná...

Červenáte se víc, než je obvyklé? Možná máte jen problematickou pleť, možná kožní nemoc. | foto: Profimedia.cz

Nechtěné červenání: zarudlá místa můžou značit akné i dědičnou nemoc

  • 1
Zarudlá místa na pleti nemusí signalizovat jen vaši nesmělost. Může jít o kožní problém, který vyžaduje speciální kosmetiku, a někdy je nutné navštívit i dermatologickou ordinaci. Viditelně červená místa na obličeji s pupínky či odlupující se kůží dávají zabrat nejen pokožce, ale i psychice dotyčné či dotyčného.

Akné, rosacea neboli růžovka či seborea přece jen přitahují nechtěnou pozornost okolí. Přestože šance na úplné vyléčení je během na dlouhou trať s nejistým výsledkem, existuje řada přípravků a léků, které dokážou stav kůže vylepšit.

Puberťačka i po třicítce

Když je vám náct, obličej obsypaný pupínky vás štve, ale v tomhle věku s akné tak nějak počítáte. O to víc natěšeně očekáváte příchod dospělosti, protože tam má akné zákaz vstupu. Jenže až patnáct procent žen, kterým je třicet a víc, na vlastní kůži zjišťuje, že to není pravda.

Co způsobuje akné v pubertě, je všeobecně známé – mazové žlázy jedou na plný výkon, pleť se leskne, v mastném prostředí se snadno množí bakterie, kanálky se ucpávají přebytečným mazem a vznikají uhříky. Ovšem v dospělém věku nemusí akné s mastnou pokožkou vůbec souviset, některé ženy ji mají dokonce dehydratovanou.

Dermatoložka Monika Arenbergerová z Fakultní nemocnice Královské Vinohrady v Praze upozorňuje, že akné se nevyskytuje v T-zóně jako u adolescentů, ale spíše na bradě a kolem dolní čelisti. „Takzvané akné zralých žen se většinou objevuje u těch, které s ním měly problém již v období puberty. Důvody jsou dva – hormonální a kosmetický,“ vysvětluje Arenbergerová.

Snadnější varianta na vyřešení je ta kosmetická. Za vznik akné mnohdy může používání hutných a mastných krémů, což má v kombinaci s mastnější pletí za následek pokožku plnou pupínků. Samozřejmostí by mělo být každovečerní odlíčení a pokožku je třeba očistit micelární či pleťovou vodou i ráno po probuzení, abyste ji zbavili zbytků krémů a „špíny“ z polštáře. Na vzniklé pupínky aplikujte lokálně přípravky na vysušení.

V případě hormonální nerovnováhy už zbraně na klasické akné nefungují a budete muset vyrazit do dermatologické ordinace. „Takové akné může souviset s vysazením antikoncepce po delší době nebo s častým střídáním hormonálních preparátů. Někteří odborníci se domnívají, že vyšší výskyt akné v dospělém věku souvisí s oddalováním těhotenství,“ říká lékařka Arenbergerová.

„V ordinaci pak býváme nuceni sáhnout po celkové léčbě pomocí derivátu vitaminu A, antibiotik nebo po hormonální léčbě. Hormonální antikoncepci nasazujeme tehdy, když se žena chce chránit před otěhotněním, a jako bonus k tomu získáme i pěknou pleť. Někdy i krátkodobá hormonální léčba pomůže překlenout kritické období a akné se již po vysazení neobjeví.“

Bohužel i když se akné podaří zaléčit, zůstává po něm památka v podobě červených flíčků. Lékařka doporučuje se jich zbavit pomocí chemického peelingu, intenzivního pulsního světla nebo laseru, dobrou službu odvedou i krémy s retinoidy, které sjednocují pigmentace. „Dalším nepříjemným následkem akné bývají jizvy. V takovém případě se snažíme o přístupy, které podporují novotvorbu kolagenu, jako je dermaroller, nebo terapii kyselinou hyaluronovou,“ dodává Monika Arenbergerová.

Růžová líčka

Růžově zarudnutá místa na tvářích, bradě, čele či nose mohou značit rosaceu neboli růžovku. Na rozdíl od akné se objevuje právě v centrální části obličeje, kde se drží trvale, čímž se odlišuje od zčervenání pod vlivem emocí nebo změny teploty. Častěji na rosaceu trpí ženy s bledou a tenkou pletí, roli hraje dědičnost a nejčastěji se projeví mezi třicítkou a padesátkou. V Česku touto nemocí trpí okolo půl milionu lidí.

Zkušenosti pacientů

Jaký je život s růžovkou, najdete na Vitalion.cz

Když se na postižená místa podíváte zblízka, nejspíš zahlédnete popraskané drobné cévky. Rosacea je totiž chronický zánět, kvůli kterému cévy nefungují tak, jak by měly, schází jim pružnost ke stažení a zůstávají roztažené. Z toho důvodu byste se měli vyhnout věcem, které žilky ponoukají se ještě více roztáhnout – pikantní jídla, sauna, horká sprcha, alkohol, příliš namáhavé cvičení. Naopak vsaďte na vitamin C, který žilní systém posiluje.

Při neléčení se s postupem času projevy zhoršují. Kromě začervenání se objevují pupínky a hrbolky (proto bývá rosacea někdy omylem považována za akné), cítíte pálení a štípání, kůže na nose, tvářích a bradě má tendenci pod vlivem bujícího zánětu zesílit.

„Doporučuji nepoužívat kosmetiku s aktivními substancemi, které zvyšují místní prokrvení kůže, a vybírat přípravky pro citlivou pleť. Vhodný rozhodně není mechanický peeling či jiná abraze obličeje,“ radí dermatoložka Karolína Kykalová z pražské kliniky Esthesia s tím, že v lékárnách jsou dostupné kosmetické přípravky přímo pro kůži trpící rosaceou.

Pokud se i nadále zarudnutí zhoršuje, žilky jsou stále patrnější, vyhledejte odbornou pomoc. „Většinou předepisuji léčebnou péči s obsahem metronidazolu, zklidňující pasty bez účinných látek nebo i místní antibiotickou léčbu. Vhodné jsou i fyzikální formy léčby, jako je kryoterapie, cévní laser a IPL v zeleném spektru,“ říká dermatoložka Karolína Kykalová s tím, že zcela vyléčit rosaceu ve většině případů nelze. 

Moderátor Libor Bouček si vyzkoušel, jaké to je trpět rosaceou. Podívejte se:

Seboroická dermatitida

Toto onemocnění bývá spojováno s pokožkou pod vlasy. I když příčiny vzniku nejsou zcela objasněné, má se za to, že hlavním důvodem jsou příliš aktivní mazové žlázy spolu s přemnožením kvasinek, které jsou součástí běžné mikroflóry naší kůže.

Ptejte se odbornic

Nevíte, jak se zbavit akné nebo zarudlých míst na obličeji? Máte podezření na dermatitidu? Zeptejte se na radu lékařek z Laserového centra Anděl v naší dermatologické poradně.

„Objevuje se obvykle u pacientů s dědičnou expozicí, s nadváhou, při hormonálních změnách nebo při emočním stresu,“ říká dermatoložka Sladjana Iličová z Lékařského domu v Mezibranské v Praze. Následkem těchto faktorů se objevují žlutavé šupiny odlupující se kůže a zarudlá místa.

Seborea se může vyskytnout i na trupu (na hrudníku, mezi lopatkami a v třecích místech) či v obličeji, především v rýhách kolem nosu a úst, napadena mohou být i oční víčka pod obočím či oblast za ušima. Tady mají projev narůžovělých míst s bílými šupinkami.

Při léčení pomáhají šampony a krémy určené přímo na seboreu, dobré je zlepšit i stravu a zařadit do ní například omega 3 mastné kyseliny, které jsou v rybách a oříšcích. Bohužel, stejně jako u rosacey, je léčení dlouhodobou záležitostí.