Prezident Miloš Zeman na návštěvě jižní Moravy v budově krajského úřadu. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Klikací závody. Za Zemanem je 20 tisíc podpisů, za odpůrci 5x tolik

  • 730
Kroky prezidenta Miloše Zemana vedly ke vzniku dvou internetových petic - za jeho odstoupení a v reakci na ni následně na jeho podporu. „Protizemanovská“ petice, kterou odpůrci hlavy státu večer odnesou na Hrad, získala sto tisíc podpisů, Zemanovi zastánci pětinu tohoto počtu.

Zhruba takové tvrzení - že prezidentových odpůrců je pětkrát víc než Zemanových zastánců - by mohlo být závěrem prostého porovnání těch dvou čísel.

Prezidentovi odpůrci odnesli v pondělí na Hrad symbolicky sto tisíc podpisů za to, aby Miloš Zeman odstoupil z funkce. A naopak podpisy na obranu hlavy státu shání Strana práv občanů, vedená bývalým předsedou agrární komory Janem Velebou.

Ta sbírá podpisy i tradičnější papírovou metodou, zatím však neví, kolik jich takto získala. „Zabývá se tím všech našich dvě stě místních organizací, počet podpisů budeme mít před Vánoci,“ řekla iDNES.cz šéfka hlavní kanceláře SPO Barbora Filípková na dotaz, kolik podpisů „na papíře“ shromáždili.

Dali jsme hlasy Zemanovi i proti němu

Čísla z internetových petic je ovšem vhodné - zvláště v době stále rychlejšího zpravodajství a poptávky po krátkých, klipovitých informacích - vnímat s rezervou.

Portál iDNES.cz vyzkoušel, jak těžké je přidávat podpisy pod obě petice. Závěr nejspíše nikoho, kdo se na internetu pohybuje déle než pár týdnů, nepřekvapí a není v zásadě objevný: velmi rychle jsme dokázali dát tři podpisy jak pod petici na obranu Miloše Zemana, tak pod výzvu, aby prezident odstoupil.

Podpisy fiktivního redaktora iDNES.cz v petici na obranu prezidenta Miloše...
Podpisy fiktivního redaktora iDNES.cz v petici za odstoupení prezidenta Miloše...

„Podpisy“ iDNES.cz v petici na obranu prezidenta Miloše Zemana (vlevo) a v petici za jeho odstoupení

O něco složitější bylo „podepsat“ vícenásobně petici na obranu hlavy státu. Zabezpečení nepřipustilo tři podpisy z jednoho prohlížeče (čtvrtý až při dalším pokusu o hodinu a půl později), z různých prohlížečů ale ano. Vždy bylo zapotřebí vyplnit ověřovací obrázek. „Protizemanovská“ petice byla ještě méně chráněná - pouze u třetího podpisu v řádu sekund si vyžádala ověření pomocí obrázku.

Dvě petice, dva způsoby

Petice „Braňme prezidenta“ běží na vlastní doméně, jejímž držitelem je Martin Havaš (dle serveru Regionpodlupou.cz byl dosazen do plzeňského regionu poté, co se tento před volbami do Sněmovny vzepřel centrálnímu vedení Strany práv občanů). Na Facebooku ji doporučuje 3,3 tisíce uživatelů.

„Protizemanovská“ petice běží na serveru Petice24.com. Je nejpodepisovanější peticí v historii serveru. Na Facebooku ji doporučuje 73 tisíc uživatelů. Zhruba 100 tisíc podpisů pochází dle statistiky serveru ze 65 tisíc různých IP adres, zhruba čtvrtina z Prahy. Většinu podpisů, zhruba 70 tisíc, nasbírala v prvních čtyřech dnech.

Prostý redakční test samozřejmě nemá ambici prezentovat výsledek jako převratný objev, zřejmé je i to, že podpisy zjevně označené jako redakční mohou případní kontroloři smazat. Je také zřejmé, že petice podepisuje mnoho skutečných lidí, kteří svůj podpis myslí vážně.

Nic to ovšem nemění na podstatě internetových petic: podepsat se opakovaně a méně nápadně lze - a především, počty podpisů mohou být využity jako argument politiků či aktivistů.

Na rozdílu v počtu „podpisů“ se projevuje i to, že prezidentovi - dle výzkumu CVVM - častěji důvěřují „respondenti starší 60 let, ekonomicky neaktivní, důchodci a příznivci ČSSD a KSČM“. Tedy sociální skupiny, které tráví statisticky méně času na internetu.

Zemanovi odpůrci v pondělí pochodovali Prahou:


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video