VIDEO: V Ústí se kácel k zemi 60metrový komín, musel počkat na vlak

  • 4
V sobotu dopoledne se v ústecké čtvrti Neštěmice ozval nejprve varovný signál, pak výbuch a následovalo zadunění, jak se k zemi odporoučel komín v průmyslovém areálu firmy Tonaso. Na podívanou pečlivě připravenou ústeckým střelmistrem se přišly podívat stovky lidí.

„Proběhlo to úplně perfektně podle plánu. Jen jsme museli počkat, až projede osobní vlak a dostaneme pokyn od dráhy, že je trať volná,“ vysvětlil střelmistr Petr Mikula.

Šedesát metrů vysoký komín mohl být odstřelen až minutu poté, co nedalekou zastávkou projel osobní vlak z Mostu do Děčína. Ten měl ale v sobotu ráno čtyři minuty zpoždění. Když byla trať volná a případné odletující kousky komína nemohly nikoho ohrozit, zazněl výstřel ze signální pistole a minutu poté šel komín k zemi.

Přesně v 11 hodin a 14 minut se ozvalo temné, tlumené zadunění a komín začal padat. „To bylo rychlé, já jsem si to ani nestihla natočit,“ reagovala s překvapením paní Marie na železniční zastávce, kam se na likvidaci jedné z dominant továrny přišly podívat desítky lidí. Další stovky pak byly v celém okolí, okna i balkony paneláků byly otevřené a plné lidí.

Na odpálení komínu stačilo přesně 3,6 kilogramu trhaviny. „Čekal jsem, že to bude větší rána. To mnohem víc rámusu nadělal ten varovný signál těsně před odpálením. Ale zem se při dopadu zachvěla hezky,“ pochvaloval si při odchodu z nádraží Martin Dvořák.

Lidé se rozloučili s jedním ze tří komínů v areálu továrny, zmizel ten, který byl nejblíž k centru Ústí nad Labem. „Komín byl řadu let nefunkční, původně sloužil k odtahu par při výrobě pevného chloridu vápenatého. Jeho výroba v těchto místech skončila v roce 2002,“ řekl Petr Nikolič z firmy Tonaso.

S přípravou likvidace se začalo již v létě, v říjnu byl vydán demoliční výměr a poté Obvodní báňský úřad v Mostě na základě předloženého technického projektu vydal povolení k odstřelu. Odborníci pak do komína navrtali 85 děr pro nálože. „To jsme dělali minulý týden, v pěti lidech to trvalo pět dnů,“ uvedl střelmistr Mikula.

Komín v Tonasu byl železobetonový, montovaný z prefabrikovaných skruží o průměru 262 centimetrů, dole vyztužený žebry. Vertikální výztuž tvořilo 23 ocelových táhel silných 3,6 centimetru. Ta byla před odstřelem ve vybouraných kapsách přeříznuta.

Dopad komínu mohou ovlivnit trhliny od blesků

„Každý komín je originální. Je nutné předem posoudit stav zdiva, stáří, poruchy ve zdivu. Téměř každý komín má v horní třetině až polovině trhliny od blesků, které mohou způsobit odklonění při pádu. To vše se musí zahrnout do výpočtu návrhu destrukčního řezu, velikosti, rozmístění náloží,“ vysvětluje střelmistr Mikula.

Kvůli odletu kusů úlomků byl komín před odstřelem ještě v dolní části obalen speciální textilií. „Jde o velmi pevnou tkanou polypropylenovou tkaninu, které se říká Barfilex. Používáme ji už od roku 1983, kdy jsme do ní začali „halit“ odstřelované domy v Ústí nad Labem. Tady jsme použili dvojitý, 2,5 metru vysoký pruh kolem komína,“ přiblížil Mikula.

Před likvidací byla do místa dopadu přivezena vrstva suti a štěrkopísku, která snížila intenzitu otřesu pádu celé konstrukce. Takzvaný „tlumící polštář“ v horní polovině dopadu byl dlouhý 30 metrů, vysoký od půl do jednoho metru a široký pět metrů.

Odchylku dopadu střelmistři mívají maximálně půl metru

„V místě dopadu litinové hlavy komína je násep rozšířen na kruh o průměru osmi metrů. Před pádem se totiž těsně nad zemí oddělí litinové segmenty hlavy od těla komínu,“ vysvětlil Mikula.

Přesně sem se konstrukce stavby musela strefit. „Netrefujme plochu, ale vždy je dán přesný směr, který je vytyčený kolíkem ve vzdálenosti výšky komína. Na ten se musíme trefit. Stává se, že někdy komín i uhne, ale na 100 metrů jsme měli odchylku maximálně půl metru,“ uvádí střelmistr, který patří k nejzkušenějším v oboru. V kraji má na kontě už demolici mnoha staveb.

Odstřel komína, po kterém zůstalo jen 320 tun železobetonové suti, stál podle Nikoliče v řádech několika stovek tisíc korun. Musel pryč, aby uvolnil prostor pro další rozvoj průmyslové zony. Brzy zmizí i staré objekty bývalé výroby v okolí komína.

„Nyní už máme povolení na demolici budovy těsně u komína, kde se vyráběl pevný chlorid vápenatý a počítáme s ní příští rok v létě. Počítáme i s likvidací dalších budov a technologií, které nejsou využívané ani využitelné, aby se areál mohl rozvíjet a měl potenciál pro investory,“ dodal Nikolič.