SOUBOJ U MANTINELU. Situace v zápase Pittsburgh - Carolina proti sobě svedla...

SOUBOJ U MANTINELU. Situace v zápase Pittsburgh - Carolina proti sobě svedla domácího: Craiga Adamse a Jiřího Tlustého. V utkání byl hodně vidět hlavně český útočník, dal totiž dva góly a připsal si i asistenci. | foto: AP

Jágr a Tlustý patřili ke hvězdám zápasu, Hemský dal první gól

• 58
Mezi tři hvězdy svých zápasů NHL se vyšvihla dvě česká jména. Útočník Jiří Tlustý pomohl Carolině dvěma trefami a asistencí k výhru v Pittsburghu 4:2, Jaromír Jágr v zápase New Jersey proti Detroitu jednou skóroval a na gól i přihrál. Z vítězství 5:4 po nájezdech se však radoval Petr Mrázek v brance hostů.

Mladý gólman tak oslavil vítězství i v druhém startu v letošní sezoně NHL. Po nedávné výhře 4:3 na ledě Winnipegu, za který chytal jeho zkušenější krajan Ondřej Pavelec, tentokrát ostravský rodák nastoupil v New Jersey, a za soupeře mu tak byl mimo jiné i hvězdný Jaromír Jágr.

1. Jakub Voráček (PHI), 22z. - 30b. (8+22)
2. Jiří Hudler (CGY), 23z. - 20b. (10+10)
3. Radim Vrbata (VAN), 21z. - 18b. (10+8)
4. Tomáš Plekanec (MTL), 24z. - 17b. (8+9)
5. Ondřej Palát (TBL), 23z. - 15b. (5+10)
6. Jaromír Jágr (NJD), 23z. - 15b. (4+11)
7. Jiří Tlustý (CAR), 22z. - 13b. (10+3)
8. Marek Židlický (NJD), 23z. - 12b. (3+9)
9. Martin Hanzal (ARI), 16z. - 11b. (5+6)
10. Patrik Eliáš (NJD), 23z. - 11b. (2+9)

Právě česká „68“ Mrázka přivítala v aréně Prudential Center už ve 3. minutě vedoucím gólem Devils. Jágr své čtvrté trefy sezony dosáhl snadnou dorážkou poté, co po předchozí dělovce od Andy Greena se brankáři Detroitu uvolnila maska.

Když se v dalším průběhu za asistence Marka Židlického v přesilovce trefil Mike Cammalleri a po přihrávce Jágra skóroval ještě Peter Harrold, odcházeli domácí poprvé do kabin za nadějného vedení 3:1. Už po 28 vteřinách hry druhé dvacetiminutovky se navíc podruhé prosadil Cammalleri, kouč Mike Babcock však důvěru v Mrázka neztratil a to se mu nakonec i vyplatilo. Red Wings totiž postupně vymazali třígólovou ztrátu, když vyrovnání na 4:4 zařídili Xavier Ouellet, Justin Abdelkader a Drew Miller.

O vítězi pak rozhodoval pro New Jersey v posledních letech hodně neoblíbený penaltový rozstřel, v němž Mrázek vychytal všechny tři domácí exekutory (Jacoba Josefsona, Cammalleriho a Michaela Rydera). O vítězství Detroitu pak rozhodl ve třetí sérii nájezdů Gustav Nyquist.

„Byl to můj první rozstřel v NHL, těšil jsem se na to. Zakončení soupeřů jsem před zápasem sledoval na videu, trochu to pomohlo ale i tak to bylo dost složité,“ řekl po zápase spokojený Mrázek.

Po Radimu Vrbatovi z Vancouveru a Jiřím Hudlerovi z Calgary se díky průběžnému součtu 10 branek vyrovnal elitě mezi českými střelci v NHL i Jiří Tlustý, jenž v pátek odehrál jeden ze svých nejlepších zápasů sezony.

Kladenský odchovanec byl s bilancí (2+1) vyhlášen první hvězdou u překvapivého triumfu Caroliny 4:2 na ledě silného Pittsburghu. Tlustý nejprve v 16. minutě střelou z ostrého úhlu od levého mantinelu otevřel skóre, ve druhé třetině pak asistoval u druhé branky Hurricanes z hole Patricka Dwyera a v čase 59:47 svou druhou trefou do prázdné branky uzavíral stav.

Společně s Tlustým slavili výhru i další dva Češi, útočník Andrej Nestrašil a z farmy povolaný obránce Michal Jordán. U obou zásahů Penguins si připsal asistenci Sidney Crosby (22z. - 33b. 9+24), díky čemuž má na čele produktivity NHL před druhým Tylerem Seguinem (23z. - 30b. 18+12) z Dallasu a propadajícím se Jakubem Voráčkem (22z. - 30b. 8+22) z Philadelphie náskok tří bodů.

V teprve druhém startu v NHL se 18letému velkému talentu českého hokeje Davidu Pastrňákovi dostalo velké důvěry ze strany kouče Clauda Juliena, jenž jej postavil na pravé křídlo první formace Bostonu po bok kanadského reprezentanta Patrice Bergerona.

Havířovský rodák sice nebodoval, ale svým výkonem rozhodně nezklamal a na konci mohl slavit výhru 2:1 po prodloužení nad Winnipegem. Pastrňák odehrál sedmnáct minut čistého hracího času a se sedmi střeleckými pokusy byl jednoznačně nejaktivnějším zakončovatelem Bruins. O góly se však proti Michaelu Hutchinsonovi, jenž dostal přednost před odpočívajícím Ondřejem Pavelcem, postarali Milan Lucic a Dougie Hamilton.

Prvně jmenovaný urostlý forvard srovnával průběžné skóre na 1:1 v 44. minutě a obránce Hamilton, jenž při zranění kapitána Zdena Cháry dostává v defenzivě Bostonu největší prostor, rozhodl ve čtvrté minutě prodloužení. Na marodce Bruins i nadále figuruje český centr David Krejčí.

Před pátečním programem se z dvaadvaceti českých útočníků, kteří zasáhli do dosavadního průběhu letošní základní části NHL, ze vstřelené branky neradovali jen tři. Uzdravený Tomáš Vincour (za Colorado po návratu z marodky zatím stihl odehrát jen 3 zápasy), bostonský nováček David Pastrňák (teprve se v NHL rozkoukává, v pátek nastoupil podruhé) a překvapivě zkušený technik Aleš Hemský.

Pardubický rodák vyšel střelecky naprázdno v úvodních 21 startech v dresu Dallasu. Nulu na svém gólovém kontě umazal až v pátek, kdy se v 37. minutě domácího souboje s Minnesotou pěknou individuální akcí z pravého křídla prokličkoval do zakončení. V řádné hrací době se oba celky rozešly po remíze 4:4 a v prodloužení se štěstěna přiklonila na stranu hostujících Wild. Vítězný gól vstřelil Marco Scandella.

V předehrávce pátečního programu hokejové NHL zvítězili Rangers hladce 3:0 na ledě Philadelphie. Bilancí jednoho gólu a asistence se na tom podílel útočník Martin St. Louis, díky čemuž jako 81. hráč v historii slavné soutěže dosáhl jubilejní hranice 1000 bodů.

Aktivní tisícovkaři v NHL

1. Jaromír Jágr (New Jersey) - 1770 bodů
2. Joe Thornton (San Jose) - 1214
3. Jarome Iginla (Colorado) - 1181
4. Marián Hossa (Chicago) - 1011
5. Martin St. Louis (Rangers) - 1000

Po Mariánu Hossovi (1112 zápasů, 1011 bodů - 467+544) z Chicaga se významného milníku dočkal jako druhý hráč letošní sezony. Potřeboval na to 1082 zápasů, ve kterých nasázel 379 branek a přidal 621 asistencí. Dalším borcem v pořadí s 1000. bodem by měl být český veterán Patrik Eliáš. Ikona New Jersey je aktuálně po 1178 odehraných partiích na 994 bodech (395+599).

Radost z osobního úspěchu St. Louisovi navíc umocnilo vítězství Rangers. Tým českého útočníka Jakuba Voráčka, jenž vyšel teprve počtvrté v sezoně bodově naprázdno a se ziskem 30 zápisů figuruje na celkové třetí pozici kanadského bodování NHL, padl už posedmé z posledních osmi zápasů. Oba celky čeká sobotní odveta, opět od 19 hodin středoevropského času.

New Jersey - Detroit 4:5 po sam. nájezdech (3:1, 1:2, 0:1 - 0:0)
14. a 21. Cammalleri (na první Židlický), 3. Jágr, 16. Harrold (Jágr) - 4. Sheahan, 22. Ouellet, 33. Abdelkader, 51. Miller, rozhodující sam. nájezd Nyquist. Střely na branku: 25:32. Brankář Petr Mrázek odchytal za Detroit celé utkání, inkasoval čtyři branky z 25 střel a úspěšnost zásahů měl 84 procent. Diváci: 16.592. Hvězdy zápasu: 1. Cammalleri (New Jersey), 2. Miller (Detroit), 3. Jágr (New Jersey).

Pittsburgh - Carolina 2:4 (1:1, 1:1, 0:2)
17. Letang, 36. Hörnqvist - 16. a 60. Tlustý, 23. Dwyer (Tlustý), 44. Gerbe. Střely na branku: 22:35. Diváci: 18.665. Hvězdy zápasu: 1. Tlustý, 2. Gerbe (oba Carolina), 3. Crosby (Pittsburgh).

Philadelphia - Rangers 0:3 (0:1, 0:1, 0:1)
7. Boyle, 25. St. Louis, 46. Nash. Střely na branku: 26:24. Diváci: 19.969. Hvězdy zápasu: 1. St. Louis, 2. Stepan, 3. Talbot (všichni Rangers).

Anaheim - Chicago 1:4 (1:2, 0:1, 0:1)
17. Lindholm - 31. a 59. P. Kane, 8. B. Richards, 14. Shaw. Střely na branku: 24:38. Diváci: 17.355. Hvězdy zápasu: 1. Keith (Chicago), 2. Andersen (Anaheim), 3. B. Richards (Chicago).

Washington - NY Islanders 5:2 (2:2, 1:0, 2:0)
12. Burakovsky, 19. Johansson, 30. Ovečkin, 46. Kuzněcov, 59. Ward - 19. Tavares, 20. Lee. Střely na branku: 27:28. Diváci: 18.506. Hvězdy zápasu: 1. Niskanen, 2. Johansson, 3. Holtby (všichni Washington).

Boston - Winnipeg 2:1 v prodl. (0:1, 0:0, 1:0 - 1:0)
44. Lucic, 64. Hamilton - 17. Byfuglien. Střely na branku: 38:36. Diváci: 17.565. Hvězdy zápasu: 1. Hamilton, 2. Rask (oba Boston), 3. Hutchinson (Winnipeg).

Buffalo - Montreal 2:1 (1:0, 0:0, 1:1)
4. Ennis, 59. Moulson - 42. Parenteau (Sekáč). Střely na branku: 25:31. Diváci: 19.070. Hvězdy zápasu: 1. Enroth, 2. Ennis, 3. Moulson (všichni Buffalo).

Columbus - Vancouver 0:5 (0:0, 0:1, 0:4)
36. Higgins, 41. H. Sedin (Vrbata), 52. Matthias, 55. Richardson, 58. Burrows. Střely na branku: 31:30. Diváci: 14.121. Hvězdy zápasu: 1. Miller, 2. Higgins, 3. Bonino (všichni Vancouver).

Florida - Ottawa 3:2 (1:1, 0:1, 2:0)
6. Olsen, 41. Bergenheim, 48. Hayes (Fleischmann) - 6. Neil, 23. Ceci. Střely na branku: 46:24. Diváci: 9758. Hvězdy zápasu: 1. Trocheck, 2. Montoya, 3. Hayes (všichni Florida).

St. Louis - Edmonton 4:3 v prodl. (1:0, 0:2, 2:1 - 1:0)
12. Oshie, 41. Shattenkirk, 53. Pietrangelo, 65. Tarasenko - 26. Perron, 37. Nikitin, 44. Arcobello. Střely na branku: 41:16. Diváci: 17.666. Hvězdy zápasu: 1. Oshie, 2. Pietrangelo (oba St. Louis), 3. Hall (Edmonton).

Dallas - Minnesota 4:5 v prodl. (0:2, 3:1, 1:1 - 0:1)
37. Hemský, 39. Seguin, 40. Cole, 54. Goligoski - 9. Niederreiter, 18. Zucker, 32. Granlund, 59. Vanek, 63. Scandella. Střely na branku: 45:34. Diváci: 18.532. Hvězdy zápasu: 1. Scandella, 2. Vanek (oba Minnesota), 3. Seguin (Dallas).