VIDEO: Jak správně a jednoduše vyžehlit pánskou košili

  • 19
Pánskou košili vyžehlí pořádně pouze muž, říká se v Anglii. Pro gentlemana jsou totiž košile vášní a jejich správný vzhled otázkou cti. Chce to jen získat správný grif. Žehlení pak trvá jen tři minuty a košile je dokonalá. Ukážeme vám, jak na to.

John Francomb, kreativní ředitel více než sto let starého výrobce pánských košil T. M. Lewin, má jasno. Pánové by si neměli nechat do žehlení košil mluvit od žen – ty k tomu nemají potřebný vztah. „Když vám ukážu pár věcí, žehlení si zamilujete,“ říká Francomb na instruktážním videu.

„Myslím, že se někteří muži bojí žehlení, protože si myslí, že jim to zabere moc času. Pokud si ale osvojí postup osvědčený desítkami let, budou mít košili připravenou za tři minuty,“ dodává.

První pravidlo, které musí každý gentleman znát, zní: neexistují nežehlivé košile. Muž by měl žehlit i ty, co nesou označení „non-iron“. Jen to jde o mnoho snadněji než u běžných bavlněných košil.

A prozraďme hned i druhé pravidlo: košile se suší na ramínku a vždy se zapnutým knoflíkem u límce a několika dalšími knoflíky pod ním. Neměla být také před žehlením úplně vyschlá.

„Začneme s výbavou - je velice důležité mít dobrou, těžkou napařovací žehličku a rozprašovač s vodou, kterým košile navlhčíte. A pokud máte rádi formálnější vzhled, tak i trochu škrobu,“ radí Francomb.

Důležité je i žehlicí prkno: čím širší, tím lepší, protože to vše půjde snadněji. Kvalitní bavlněné košile se pak žehlí maximálně na „dvě tečky“, tedy na 150 stupňů.

Košili je nejdříve nutné rozprašovačem navlhčit a poté - pokud možno - na chvíli odložit, aby se vlhkost mohla vsáknout do vlákna.

„Začínáme rukávy. Je velice důležité tlačit spíš na zadní část žehličky. Ne na její špičku, protože byste si na košili vytvořili vroubky a překlady, které se těžko narovnávají,“ říká ředitel Francomb.

Poté následují ramena a límec. „To je ta nejtěžší část. Nejprve ho jen napaříme, abychom změkčili vlákna. Natáhneme ho a tlakem na zadní část žehlící plochy přejedeme z jedné strany na druhou. Nechceme vytvořit ostrý záhyb na přední části límce, takže přežehlíme jen jeho střed,“ radí Francomb.

Potom už stačí vyžehlit zbytek košile, aniž by se límec zmačkal: záda a přední část. „Chyba, kterou udělá většina lidí, je, že si košili okamžitě obléknou. Moje rada ale zní: košili dejte nejprve na deset minut na ramínko, aby vyschla a vystydla,“ ukončuje Francomb.

,