Ona

Lifting pomocí nitek v obličeji. Nová metoda slibuje trvalé omlazení

  • 26
Za povislou kůži a vrásky často může úbytek kolagenu, který přirozeně patří ke stárnutí. Dámy, které chtějí proces přeci jen trochu zpomalit, zkoušejí všechny možné: krémy, masáže i více nebo méně invazivní lifting. Mezi nejnovější metody patří ta, při které se používají takzvané mezonitě. Jak funguje?

Klasický lifting, při kterém se do kůže zasahuje skalpelem, už je tak trochu passé. Velkým trendem v korektivní dermatologii jsou teď zákroky, kterým se říká miniinvazivní. Do pleti se při nich zasahuje drobnými vpichy, ze kterých se rychleji vzpamatuje, a obvykle se provádějí jen v lokální anestezii.

Takovým zákrokem je i lifting mezonitěmi. Při něm se má znova nastartovat tvorba kolagenu – bílkoviny, která v pleti tvoří celá vlákna. Právě ta se starají o to, aby byla pokožka pružná a hladká. Jak kolagen s věkem ubývá, pokožka elasticitu ztrácí a tvoří se vrásky.

Při zákroku, který nám předvedla korektivní dermatoložka Edita Jatšová z Laserového centra Anděl, jde o to, aby se kolagenová vlákna vytvořila znovu. „Do pleti zavádíme nitky tak, abychom vytvořili jakousi síť, která kopíruje směr, ve kterém chceme pleť napnout,“ vysvětluje Jatšová. „Časem se nitky v pleti rozpadnou.“

Mezonitě jsou z poloviny tvořené dioxanonem, vstřebatelným materiálem, který se běžně používá při šití kůže. „Bylo prokázáno, že kolem něj dochází ke stimulaci nové tvorby kolagenu,“ říká dermatoložka. „Naším cílem je proto zasunout do pleti dostatek nitek, abychom ho vytvořili co nejvíce.“ Během několika měsíců se nitě vstřebají, kolagenová vlákna zůstávají.

Stejně jako u všech metod liftingu i tady platí, že byste se do zákroku neměla vrhnout po hlavě. Je důležité vybrat si důvěryhodnou kliniku a vše konzultovat s lékařem, který zhodnotí vaši pleť i celkový zdravotní stav. Nestyďte se na všechno dopředu zeptat nebo si dát čas na rozmyšlenou. I miniinvazivní metody představují určitý zásah do pleti, poslední slovo proto máte vy.

,