Řecko ochromila stávka proti úsporám. Země jede na půl plynu

  • 113
Dopravní chaos v Aténách, uzavřené školy, nemocnice fungující jen zčásti. V Řecku ráno vypukla stávka proti úsporným opatřením. Je v pořadí 32. podobným protestem od roku 2010. Česka se nicméně protest nedotkne.

Generální stávku svolali na 24 hodin dva odborové svazy na protest proti vládním úsporným opatřením. Česka se akce nedotkne: během dneška není žádný let do Řecka naplánovaný, řekla mluvčí Letiště Václava Havla Marika Janoušková.

Letecké společnosti zrušily v Řecku několik stovek letů, uzavřeny zůstaly úřady a školy, v nemocnicích jsou v provozu pouze pohotovosti. Narušena je městská doprava, takže v Aténách vzniká dopravní chaos.

Organizátoři, jimiž jsou odborové svazy zaměstnanců v soukromém sektoru (GSEE) a státních zaměstnanců (ADEDY), svolali do centra metropole dva protestní pochody, jichž se hodlají zúčastnit tisíce lidí.

Stávka se koná záměrně před debatou, v níž má parlament v prosinci rozhodovat o rozpočtu na příští rok. Vláda chce pokračovat v úsporných opatřeních, která jsou podmínkou pomoci mezinárodních věřitelů řecké ekonomice.

Řecko se v květnu 2010 ocitlo na pokraji státního bankrotu a muselo požádat o pomoc Evropskou unii a Mezinárodní měnový fond. Dohodlo se už na dvou záchranných programech v celkové hodnotě 240 miliard eur (6,6 bilionu Kč). Úsporná opatření ale prohloubila hospodářskou recesi a vyvolávají protesty obyvatel.

Čtvrteční demonstrace jsou reakcí na plán dalšího propouštění a také na penzijní reformu, kterou požadují EU a MMF.

GSEE hovoří o dogmatické posedlosti vlády politikou úspor a tvrdí, že kabinet tím dostává pracovní trh zpět „do středověku“. Úsporná opatření podle odborářů také vyvolávají „humanitární krizi“.

Řecko se počátkem roku vymanilo z recese, avšak vládě premiéra Antonise Samarase se tento týden nepodařilo dohodnout s inspektory EU a MMF konečnou revizi finanční pomoci.