Také bychom nepracovali, uznala většina studentů na besedě o Romech

  • 210
Školáci z Jirkova tento týden debatují o Romech. Soužití s touto menšinou totiž při loňském dotazníkovém průzkumu většina teenagerů ve městě označila za největší problém. Společnost Osvětová beseda proto připravila dvouhodinový diskusní program, který studenty o problému nutí přemýšlet.

Padesátka studentů jirkovského gymnázia dostala jednoduchou otázku. Vyberte si: půjdete do práce za minimální mzdu, nebo dostanete stejné peníze a budete doma, jen občas zajdete na úřad práce. Kolik z vás půjde do práce? Zvedají se dvě ruce.

Beseda Romský (?) hlavolam

Besedy se žáky druhého stupně základních škol nebo gymnazisty o soužití většinové společnosti s Romy pořádá společnost Osvětová beseda. Ta obecně nabízí školám programy podle toho, co učitelé považují za problém, ale není pro to prostor v jednotlivých předmětech.

Učitelé nedávno upozornili, že soužití s Romy je silné téma. Osvětová beseda proto připravila scénář dvouhodinového programu. Začala s ním na jaře ve Frýdlantském výběžku, tento týden pořádá sérii besed v Jirkově.

„Přece tím získám nějaké zkušenosti, které pak mohu využít někde jinde,“ vysvětluje světlovlasá dívka. Několik dalších dětí vypadá, že ruku možná zvedly napůl. Drtivá většina se ale za takové podmínky do práce nechystá.

Mezi studenty není ani jeden Rom. Přesto drtivá většina reagovala stejně, jak se podle nich chovají Romové. Prostý test jirkovským studentům ukazuje, že předsudek o Romech odmítajících práci je nesprávný.

„Ano, jsou takoví. Ale také je řada těch, co by práci chtěli. Ale nedostanou ji právě proto, že jsou Romové,“ upozorňuje při debatě s názvem Romský (?) hlavolam Zuzana Labudová ze společnosti Osvětová beseda.

Společně se studenty se Labudová snaží zjistit, kde je problém, který komplikuje soužití Romů s bílou většinou. „Když pojmenujeme příčiny, třeba se nám podaří dobrat k tomu, jak problém řešit,“ vysvětluje dětem Labudová.

Sociální systém nastavila bílá většina, upozorňuje lektorka

Jako příklad Labudová ukázala několik mediálně známých záležitostí: zbití manželského páru romskou přesilou, mačetový útok v Novém Boru nebo fotku malé Natálky, již popálil útok neonacistů. „Ty jó!“ vydechnou děti.

Labudová studentům ukazuje statistiky: jaká je průměrná nezaměstnanost v Česku (kolem 8 procent), jaká je na severu Čech (v Mostě přes 13 procent) a jaká je mezi Romy (zhruba 45 procent). Zároveň ukazuje čísla o kriminalitě, která jsou také vyšší v místech, kde je víc nezaměstnaných.

„Psychologové vysvětlují, že když je člověk dlouhodobě frustrovaný, třeba si nemůže koupit to co ostatní, stačí malý impuls a vznikne nějaký takový konflikt,“ říká Labudová na adresu související nezaměstnanosti a kriminality v některých českých regionech.

Se studenty se lektorka shoduje, že jednou z příčin problémů je nevyhovující sociální systém. Na otázku, kdo jej vytváří, dostává typicky mladou a bleskovou odpověď: „Ty idioti!“ vyhrkne jeden ze studentů. Vzápětí jej spolužačky opravují, že poslanci a senátoři, čili český parlament.

Labudová upozorňuje, že v něm není jediný Rom. „Bílá většina nastavila sociální systém, který Romové nemohli nijak ovlivnit. Když se do něj zapojují, tak jim my, bílí, kteří jsme systém vytvořili, vyčítáme, že se na státu přiživují,“ zdůrazňuje Labudová, že odpovědnost není jen na Romech.

Smyslem je poskytnout argumenty proti stereotypům

V průběhu diskuse se ukazuje, že většina studentů má podobné názory jako většina společnosti: k Romům mají celou řadu výhrad. Jsou ale ochotní o nejasnostech diskutovat. A to i mezi sebou.

Právě proto mají podle Labudové podobné debaty smysl. „Proto se obracíme na tuto cílovou skupinu, která ještě nemá stereotypy tak zakořeněné. A za druhé, oni jsou ve věku, kdy rádi a často polemizují se svými rodiči. Když jim poskytneme argumenty, je to něco, co si určitě vezmou,“ říká Labudová.