Ruskou lodí Sojuz dorazila na ISS první Italka, bude testovat dýchání

  • 32
Tři nové členy posádky přivítala v noci na pondělí vesmírná stanice ISS. Vůbec poprvé se dostala do vesmíru italská astronautka. Nová posádka přivezla na stanici mimo jiné i kaviár na oslavu Nového roku nebo přístroj na výrobu kávy.

Pět hodin a 48 minut od startu z kazašského kosmodromu Bajkonuru přistála u Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) loď Sojuz, která sem přivezla trojici nových astronautů. Jsou to Američan Terry Virts z NASA, Rus Anton Škaplerov z ruské vesmírné agentury Roskosmos a Italka Samantha Cristoforettiová z Evropské vesmírné agentury (ESA). Loď Sojuz TMA-15M odstartovala v neděli krátce po desáté hodině večer našeho času.

Nová tříčlenná posádka ISS. Samantha Cristoforettiová (ESA), Terry Virts (NASA), Anton Škaplerov (Roskosmos)

Vesmírná stanice tak bude znovu plně obsazena poté, co ji na začátku listopadu opustila jiná trojice kosmonautů. Rus Maxim Surajev, Američan Reid Wiseman a Němec Alexander Gerst se vrátili po půlroční misi a na Zemi přivezli ve vesmíru vypěstované octomilky.

Tři nově příchozí budou na ISS žít až do poloviny května příštího roku. Připojí se k Rusům Alexandru Samokuťajevovi a Jeleně Serovové a k americkému astronautovi Barrymu Wilmoreovi, kteří již vesmírnou stanici obývají a na Zemi se mají vrátit v březnu. 

Po příletu Cristoforettiové je to podruhé za 16 let činnosti iSS, kdy budou společně na palubě dvě ženy, uvedla agentura AP. Poprvé se tam setkaly v roce 2010.

Nová posádka přivezla na ISS mimo jiné několik konzerv kaviáru, který si prý kosmonauti přáli na oslavu Nového roku. Italská astronautka rovněž do vesmíru dovezla speciálně upravený přístroj na výrobu kávy. Přezdívají jej ISSpresso a spolu s ním doputovalo i dvacet kávových kapslí.

Temná hmota i dýchání

Hlavním úkolem posádek však je udržovat ISS v chodu, kvůli tomu se třikrát vydají do vesmíru, a především provádět vědecké experimenty.

„Posláním vesmírné stanice je věda a my máme velmi náročný vědecký program se zhruba 170 experimenty plánovanými v USA agenturou NASA, americkými firmami a vzdělávacími institucemi a více než 70 dalšími mezinárodními experimenty,“ potvrzuje podle SpaceFlightNow Terry Virts.

„Mám rád astronomii a na vnější straně stanice je přistroj s názvem AMS (Alpha Magnetic Spectrometer) a také přístroj na japonském segmentu s názvem MAXI. Tyto nástroje hledají antihmotu a vysoce energetické částice, které se dostávají k Zemi z celé galaxie a oblastí za ní,“ popisuje Virts své oblíbené experimety.

Americký astronaut Terry Virts bude jakýmsi „pokusným králíkem“ lékařského výzkumu, když na něm budou sledovány vlivy stavu beztíže na lidskou fyziologii od úbytku kostní hmoty přes degradaci svalů až po problémy s viděním.

Evropská vesmírná agentura ESA má zase připravený experiment studující vliv stavu beztíže na funkci plic a zdraví. „Budeme dýchat speciální plynovou směs,“ vysvětlila na tiskové konferenci před startem Italka Samantha Cristoforettiová. „Budeme studovat výměny plynů v plicích, což je nový obor základní vědy, který nám pomůže lépe pochopit, jak fungují naše plíce,“ doplňuje astronautka.

Jak to vypadá v ISS:

,