Lennonova zeď se dva dny po přemalování bílou barvou znovu z velké části...

Lennonova zeď se dva dny po přemalování bílou barvou znovu z velké části zaplnila nápisy a vzkazy (19. 11. 2014) | foto:  Michal Šula, MAFRA

Lennonova zeď se opět plní vzkazy, studentské bílení pamětníci odsuzují

  • 438
Na Lennonovu zeď, kterou v pondělí skupina studentů kompletně přetřela na bílo, lidé opět malují vzkazy. Přestože o aktivitě studentů věděli i jejich pedagogové, s pochopením u veřejnosti se příliš nesetkal. Pamětníci pak jejich čin odsuzují.

Měl to být odkaz na Johna Lennona a jeho plakát „War is over“. Studenti uměleckých škol Jan Dotřel, Mikuláš Karpeta, Nikola Ivanov a Adam Kossler natřeli se svými kamarády Lennonovu zeď u pražské Kampy nabílo. Uprostřed vytvořili černý nápis Wall is over, jako odkaz na pád železné opony (psali jsme zde).

Vše se odehrálo v noci z neděle na pondělí 17. listopadu. Jejich umělecký projekt, jak jej sami nazvali, se ale s kladnými ohlasy nesetkal.

„Nečekali jsme, že to způsobí takový mediální humbuk. Je to legální prostor, kde se mohou lidé svobodně vyjadřovat,“ podivuje se nad nynější situací Dotřel a odmítá, že by šlo o neúctu k odkazu Johna Lennona.

„Lidi si zřejmě neuvědomují, že nápis Wall is over je přímý odkaz na Lennona a jeho War is over. My jsme tu zeď nezničili, jak někteří tvrdí,“ doplnil jeho slova Jan Karpeta.

Celý projekt se podle studentů vázal k festivalu Nálezy a ztráty na Malostranském náměstí, který se konal pod záštitou Akademie múzických umění (AMU) v rámci oslav sametové revoluce.

Projekt měl podporu pedagogů

Někteří pedagogové o kontroverzním projektu studentů věděli.

„Řekl jsem jim, že pokud si za tím stojí a chtějí to udělat, mají z mé strany podporu,“ přiznal MF DNES Miroslav Vojtěchovský z AMU.

Slavný plakát

John Lennon a Yoko Ono

„War is over! If you want it. Happy Christmas from John & Yoko.“

Tento nápis byl na plakátech, které v prosinci 1969 propagoval Lennon s Ono ve dvanácti světových městech. Tato slavná akce byla jejich příspěvkem k boji proti právě probíhající válce, kterou vedly Spojené státy ve Vietnamu.

Podle něj šlo ze strany studentů o reakci na komercializaci a vyprázdnění určitých symbolů v dnešní společnosti.

„Přijde nám to škoda, bylo to historické místo s duchem,“ posteskly si u zdi dvě turistky ze Švýcarska.

Hned v pondělí začali Pražané i turisté na Lennonovu zeď znovu kreslit.

Nyní už je prakticky celá pokryta nápisy, obrázky a vzkazy. V okolí se povalují prázdné láhve od sprejů a použité papírové šablony. A turisté ke stěně chodí stále v hojném počtu.

„Já jsem byla zvyklá na tu původní zeď, tohle se mi nelíbí. Myslím, že to dělal někdo, kdo s tou dobou nemá nic moc společného. Jsou příliš mladí,“ řekla ve středu MF DNES průvodkyně Soňa Michajluková.

Žbirka: Nepochopil jsem to

Kontroverzní dílo mladých umělců odsuzuje i většina pamětníků. Stanislav Penc, který byl zakladatelem Mírového klubu Johna Lennona, ho označil za stupiditu.

„Podle mě je to ukázka zanedbání výchovy v historickém kontextu. Nemám nic proti vlastní aktivitě, ale pokud se nejedná o poničení aktivity jiných lidí,“ reagoval Penc rozčileně.

Své rozhořčení neskrýval ani zpěvák Miro Žbirka, který je známý svým obdivem k Lennonovi a jeho Beatles.

„Já to těm chlapcům neberu, ale myslím si, že neznají přesný význam Johna Lennona. Já osobně jsem to vůbec nepochopil,“ dodal.