Měli kukly a mohli zaútočit, brání policie zásah na Zemanově mítinku

  • 76
Bouřlivé reakce vyvolalo počínání policie při mítinku prezidenta v Krnově v úterý 11. listopadu. Mnoha lidem vadilo, že policisté v civilu odvedli z náměstí dva demonstranty s transparentem Stydím se za svého prezidenta. Policie argumentuje kuklami na demonstrantů a hrozbou útoku proti chráněné osobě.

Druhý den návštěvy prezidenta v Moravskoslezském kraji čekaly na Miloše Zemana protesty. Obdobně jako první den v Havířově přišlo na opavské i krnovské náměstí mnoho lidí, odhadem tisíc až dva tisíce.

Ale v Opavě na hlavu státu jeden muž křičel „ruský švábe“ a studenti Slezské univerzity nesli transparent Neschovávej nás za ku*dy. V Krnově pak dva mladí lidé - hoch se představil jako Dominik Novotný - přinesli plachtu s nápisem Stydím se za svého prezidenta.

Ještě než Zeman předstoupil před lidi, odvedli si policisté v civilu chlapce s dívkou i přes jejich protesty ke služebnímu vozu a poté na služebnu.

Incident při mítinku v Krnově

Ačkoliv policie uvedla, že šlo jen o zjištění totožnosti, mnozí lidé to považovali za nepřijatelné. A vzhledem k blížícímu se pětadvacátému výročí sametové revoluce nechybělo ani občasné přirovnání k praktikám socialistického Sboru národní bezpečnosti a Státní bezpečnosti.

Policie se v den zákroku omezila jen na vysvětlení s tím, že na předvedení kvůli prokázání totožnosti má zákonné právo.

Na základě zpráv v médiích pak požadoval ministr vnitra Milan Chovanec vysvětlení. Policie nyní odmítá, že by za oslovením demonstrantů s následným zákrokem byl transparent kritický vůči prezidentovi.

„V průběhu návštěvy prezidenta republiky na území Moravskoslezského kraje se na několika místech účastnily organizovaných setkání osoby, které nesly různé transparenty s nápisy. V žádném z těchto případů nebyla příčinou předvedení těchto osob na policii pouhá existence transparentu,“ uvedla moravskoslezská policejní mluvčí Gabriela Holčáková.

Policie: Hrozil útok vůči chráněné osobě

Jak uvedla, v Krnově byla situace značně odlišná. „Před opatřením byly zjištěny konkrétní informace od konkrétních osob o možném útoku vůči chráněné osobě. Jedním z úkolů Policie ČR je zajistit bezpečnost chráněné osoby,“ uvedla policejní mluvčí bez upřesnění hrozby útoku i „chráněné osoby.“ Je však nepochybné, že je tím míněn právě Miloš Zeman.

Mluvčí proto vysvětluje, že když se v této situaci objevily na náměstí dvě osoby v kuklách, policie zakročila.

Podle redaktorky MF DNES, která byla na místě, oba demonstranti po policejní výzvě kukly z hlav sundali. Poté následoval neochotný odchod z náměstí ke služebnímu vozu, načež oba mladí lidé na zhruba půlhodinu skončili na služebně.

„Vzhledem k faktu, že osoby nebyly schopny prokázat svou totožnost na místě, byly předvedeny k provedení úkonů, směřujících k nezpochybnitelnému zjištění jejich totožnosti. Obecně úkon prokázání a ověření totožnosti je standardním oprávněním, stanoveným právním předpisem,“ vysvětlila mluvčí Holčáková.

„Věc byla zcela v režii Policie ČR,“ řekl prezidentův mluvčí

Upozornila, že i po zákroku zůstal rozvinutý transparent na místě. Odložili ho tam právě demonstranti. Plachty se poté navzdory nelibosti některých občanů chopil Stefan Bogdal, který rovněž s jednáním Miloše Zeman není spokojen.

„Věc byla zcela v režii Policie ČR, nikoli Kanceláře prezidenta republiky,“ řekl k zásahu proti demonstrantům prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček.

„Podle mých informací šlo o to, že ti zúčastnění měli na hlavě kukly, proto byli požádáni, aby si je sundali a poté byli požádáni, aby se identifikovali,“ řekl Ovčáček několik hodin po incidentu. Dodal, že podnět k zásahu nevyšel od prezidenta nebo kohokoli z jeho kanceláře.

Na základě občanské stížnosti na počínání policie v Krnově pak krajský policejní ředitel Tomáš Kužel sám dal pokyn k prověření postupu policistů. „Prověřování zatím není skončeno, proto dosud ani není žádný výsledek,“ konstatovala krajská policejní mluvčí.

,