Kauza Nagyová pokračuje v lednu, soudkyně vyslechne zpravodajce

  • 435
Obvodní soud pro Prahu 1 ve čtvrtek projednával kauzu údajného zneužití Vojenského zpravodajství. Obžalována je Jana Nečasová, dříve Nagyová, a bývalí zpravodajci Milan Kovanda, Ondrej Páleník a Jan Pohůnek. Soudkyně líčení odročila na leden. Chce, aby do té doby ministerstvo obrany rozšířilo zbavení mlčenlivosti vojenským důstojníkům.

Nečasová dorazila k soudu v doprovodu manžela, bývalého premiéra Petra Nečase.

Soud už v červnu rozhodl příkazem. U zpravodajců rozhodl, že se jedná jen o kázeňský přestupek a Nečasové uložil podmínku. Městský soud v Praze však případ vrátil k novému projednání.

PŘEHLEDNĚ: Zneužití české rozvědky aneb Kdo je kdo v kauze Nagyová

Obžalovaným hrozí až tři roky vězení především za zneužití pravomoci. Ve čtvrtek zazněla především obžaloba.

Všichni obžalovaní popírají, že by se dopustili něčeho nezákonného. Státní zástupce tvrdí, že Nečasová nechala sledovat tehdejší manželku předsedy vlády Radku Nečasovou, přestože podle státního zástupce Rostislava Bajgera neměla k zadávání úkolů zpravodajství žádné oprávnění. 

„Zosnovala a usměrňovala protiprávní použití zpravodajství a zpravodajské techniky,“ tvrdí Bajger. Zdůraznil také, že k tomu využila své nestandardní vztahy s tehdejším premiérem Nečasem.

Nezákonné sledování naplánovala v listopadu 2012. Představitelům Vojenského zpravodajství opatřila fotografii Nečasové i její adresu. Bývalí šéfové zpravodajství Ondrej Páleník a Milan Kovanda pak na její příkaz zadali sledování bez povolení Vrchního soudu a ministra obrany. Jejich podřízený Pohůnek dal poté podnět k sledování dvou zaměstnanců úřadu vlády - úřednice a řidiče.

Nečasová je obviněna z naplánování trestného činu a zneužití pravomoci úřední osoby. Spolupachatelé Kovanda a Páleník taktéž zneužili svou pravomoc. Pohůnek je krom toho také obviněn ze porušení povinnosti při nakládání s cizím majetkem.

Ministerstvo vnitra žádá náhradu škody ve výši přes 120 tisíc korun.

Pohůnkův obhájce Michal Hráský požádal soudkyni o zajištění rozšířeného zbavení mlčenlivosti a ta soud odročila na 12. a 14. ledna. Soudkyně uvedla, že zpravodajce vyslechne bez přítomnosti veřejnosti.

„Soudkyni by to bránilo dokončit celý rozsah důkazních prostředků. Nás se to netýká, ale jejich obhajoba by se mohla hájit, že nemohli použít všechny prostředky,“ vysvětlil obhájce Jany Nečasové Eduard Bruna. Dodal, že pro svou klientku nebude žádat vyloučení veřejnosti a počítá, že Nečasová bude vypovídat až hodinu.

Ministr obrany Martin Stropnický chce, aby byla záležitost co nejdříve vyšetřena a  zproštění se nebude nijak bránit. Ministerstvo však soud po obdržení žádosti upozornilo, že takové zproštění nebude patrně stačit. Pro zpravodajce je třeba zproštění mlčenlivosti o utajovaných informacích. „Upozornili jsme, že musíme tuto žádost dostat specificky na tuto kategorii, že to nemůžeme vydat sami,“ dodal s tím, že poté už další žádost ministerstvo nedostalo.

, ,

Nejlepší videa na Revue