Čeští studenti si v učení pomáhají kávou a uvolňují se sexem. (ilustrační foto) | foto: Profimedia.cz

Sex a káva pomáhají českým studentům ve zkouškovém období nejvíc

  • 23
Jak vypadají dnešní vysokoškolské koleje během zkouškového období? V něčem se nezměnily, i dnes se tam svítí dlouho do noci a studenti se snaží i přes pokročilé noční hodiny narvat do hlavy další a další stránky z učebnic. Mění se ale jejich podpůrné prostředky.

Zatímco v minulosti studenti spoléhali na „turka“ , který by slabším jedincům způsobil srdeční záchvat, dnes mají k dispozici i další stimulanty. Podle výzkumu agentury STEM/MARK pro značku Nescafé, který proběhl v říjnu v České a Slovenské republice, patří mezi nejvíce využívané stimulanty z jedné třetiny káva, dále čaj a sladkosti, sex a energetické nápoje. Kávu „s lógrem“ si nikdy nedají téměř dvě třetiny dotázaných.

Cigarety na ústupu, to raději sex

Z provedeného výzkumu vyplývá, že jen necelých 6 % dotázaných studentů a studentek využije jako stimulační prostředek cigaretu. Místo toho si ale rádi dopřejí drobnou sladkost či kávu. Průzkumu se zúčastnilo více než tři sta českých a tři sta slovenských studentů.

A pokud žádnou nemají zrovna po ruce, uvolní se před zkouškovým stresem sexem (16 %). Milostným hrátkám, které studenty uklidní, vylepší jim náladu a nabudí k dalšímu učení, dávají přednost spíš Češi než Slováci, kteří se k této činnosti uchýlí jen z 5 procent.

Čeští studenti se tak pravděpodobně moc neliší od zámořských kolegů. Podobnou anketu si v roce 2005 zadala mezi americkými a kanadskými vysokoškoláky žvýkačková společnost Wrigley (zpráva o průzkumu zde). Dvě třetiny dotázaných tehdy přiznaly kofeinový předzkouškový dopink, 76 procent jich ve zkouškovém období chodilo „vybílit“ ledničku.

A není asi velkým překvapením, že v americkém průzkumu zadaném žvýkačkovým koncernem studenti častěji uváděli, že k lepšímu soustředění jim pomáhá právě žvýkání.

Nejvíc kafují ekonomové a přírodovědci

Podle údajů agentury STEM/MARK je káva jako aktivní stimul při učení nejdůležitější pro studenty ekonomických oborů, naopak technici podle průzkumů účinkům kávy a kofeinu tak velký význam nepřikládají. V tom se shodují studenti obou zemí. Nejvíce se kávou ve zkouškovém období nalévají studenti přírodovědných a ekonomických oborů. 

Z výzkumu také vyplývá, že slovenští studenti jsou oproti českým větší „kafaři“ na škole jich začne pít kávu až 40 %, (oproti 20 % českých studentů) a dávají přednost čisté chuti kávy (40 % dotázaných Slováků a Slovenek). Češi si zase oblíbili kávy s příchutí, favority jsou u nás vanilka, karamel a ořech. 

Udělali jsme vám chutě? Podívejte se, jak si připravit flambovanou kávu: 

29. prosince 2012

, pro iDNES.cz