Ona

Snímek hrudi pacienta s rakovinou pravé plíce (ilustrační foto) | foto: Profimedia.cz

Lékařka: Co je vykouřeno, nelze vzít zpátky. I tak se vyplatí přestat

  • 255
V posledních letech roste počet pacientů s různými chorobami dýchacího ústrojí. Jen v Česku si ročně vyžádají přes 10 tisíc lidských životů. Nejvíce potíží mají kuřáci. "I když už nelze vzít zpátky to, co je vykouřeno, vždy se vyplatí přestat. Snížíte riziko rakoviny plic či obstrukční plicní nemoci," řekla on-line lékařka Václava Bártů.

Odpovědi lékařky Václavy Bártů najdete ZDE

„Mezi nejčastější onemocnění patří infekce dolních cest dýchacích a těmi nejzávažnějšími jsou rakovina plic, chronická obstrukční plicní nemoc, záněty plic či astma bronchiale,“ uvedla pro iDNES.cz pneumoložka Václava Bártů. 

O lékařce

MUDr. Václava Bártů

MUDr. Václava Bártů vystudovala 1. Lékařskou fakultu Univerzity Karlovy. Pracovala v několika nemocnicích, byla ředitelkou Ústavu pro léčbu TBC a nyní pracuje jako vedoucí lékařka Plicního oddělení na Poliklinice Budějovická, MEDICON. Věnuje se pedagogické i vědecké činnosti, publikuje v zahraničních i českých odborných časopisech. 

Lékaře v posledních letech znepokojuje i nárůst rakoviny plic u žen a stoupající počet respiračních infekcí a pacientů s tuberkulózou.

Nejvíce škodí kouření

Nejčastějším rizikovým faktorem vzniku respiračních chorob je kouření, a to jak aktivní, tak pasivní. 

„Následkem užívání tabáku každoročně zemře 700 tisíc Evropanů z toho 18 tisíc Čechů. A to jak na onemocnění plic, tak i například nemoci srdce a cév,“ řekla lékařka Bártů. 

A dodala, že kromě kouření je častým důvodem onemocnění dýchacího ústrojí i špatné ovzduší a nezdravé pracovní prostředí. 

Odhadem 15 až 20 procent všech případů astmatu u dospělých souvisí právě se špatným pracovním prostředím. Vystavení částicím, plynům, zplodinám nebo kouři na pracovišti je zase příčinou patnácti procent všech případů nádorových onemocnění respiračního traktu u mužů a pěti procent u žen. 

Mnoha plicním chorobám lze podle odborníků předcházet hlavně tím, že se vyhýbáme rizikovým faktorům, kterými jsou již zmíněné kouření, špatné ovzduší a nezdravé pracovní prostředí. 

19. dubna 2014