Roman Janoušek u pražského vrchního soudu (16. září 2014) | foto: Dan Materna, MAFRA

Pražský soud odklad trestu lobbisty Janouška řešit nebude

  • 163
Lobbista Roman Janoušek zůstává ve věznici. Pražský soud o případném odkladu jeho trestu jednat nebude, protože už Janoušek nastoupil do věznice, oznámila mluvčí soudu.

Soud se žádostí o odklad zabýval ve středu ráno. Soudce Tomáš Kubovec došel k závěru, že o odkladu výkonu trestu už rozhodovat nemůže.

„Vzhledem ke skutečnosti, že odsouzený pan Janoušek nastoupil do výkonu trestu, rozhodování o případném odkladu výkonu trestu nepřichází v úvahu. Příslušná věznice může případně příslušnému soudu navrhnout přerušení výkonu trestu,“ řekla iDNES.cz mluvčí pražského městského soudu Markéta Puci. 

„Pro nás je v tuto chvíli případ Janoušek uzavřen,“ poznamenala Puci.

Soud s Janouškem

Lobbista, kterého soud potrestal 4,5 lety vězení za sražení ženy autem, v úterý nastoupil do vězení, přestože požádal soud o odklad trestu kvůli zdravotnímu stavu. Lobbistův advokát Vít Široký už dříve uváděl, že klient má zdravotní problémy po operaci hlavy a že se možná bude muset podrobit novému operačnímu zákroku.

Podle zdroje ČTK je v brněnské věznici, kde je i nemocnice. „Ke konkrétnímu místu, kde je odsouzený umístěný, se nemohu vyjadřovat,“ řekla iDNES.cz mluvčí vězeňské služby Hana Löffelmannová.

V úterý se spekulovalo, že kvůli zdravotnímu stavu může Janoušek nastoupit i do pankrácké věznice. „V České republice jsou dvě vězeňské nemocnice - na Pankráci a v Brně,“ řekla v úterý iDNES.cz mluvčí věznice na Pankráci Lucie Kováčová.

V objektu brněnské věznice funguje vězeňská nemocnice s rehabilitačním, specializovaným a psychiatrickým pavilonem. Specializovaný pavilon se skládá z interního oddělení, infekčního oddělení, jednotky intermediální péče a oddělení následné lékařské péče. Podle webu Vězeňské služby je v nemocnici k dispozici celkem 175 lůžek (více čtěte zde).

Mluvčí věznice v Brně - Bohunicích Dana Krejčířová odmítla k Janouškovi cokoli sdělit. Návrh na přerušení výkonu trestu může ošetřující vězeňský lékař podat vedení věznice s tím, že není schopen vězni poskytnout odpovídající zdravotní péči. Návrh pak zváží vedení věznice. Pokud s ním souhlasí, předá ho k dalšímu projednání na odbor zdravotnictví generálního ředitelství vězeňské služby. Teprve tam se rozhoduje o tom, zda bude podán soudu návrh na přerušení výkonu trestu.

„V obecné rovině lze říci, že trest se přerušuje opravdu ve výjimečných případech, kdy je v podstatě vězeň ohrožen na životě,“ poznamenal pro ČTK Krejčířová. Zdůraznila, že brněnská vězeňská nemocnice je moderní a zdravotní péči vězňům zajišťuje i ve spolupráci s většinou civilních nemocnic v Brně.

Opilý lobbista porazil v roce 2012 v pražské Michli řidičku, která s ním chtěla řešit jejich předchozí dopravní nehodu, a z místa srážky ujel. Pražský městský soud mu původně uložil tříleté vězení, odvolací vrchní soud trest o 1,5 roku zpřísnil.

Janoušek navíc po propuštění na svobodu nebude smět sedm let řídit.
Za těžké ublížení na zdraví hrozilo Janouškovi až deset let vězení, soudy však přihlédly mimo jiné k tomu, že zatím nemá záznam v trestním rejstříku. Projevil také snahu napravit následky činu, když ženě vyplatil odškodné 900 000 korun. I proto jej poslaly do mírnějšího typu věznice s dozorem.

Přísnější trest 4,5 roku vězení dostal Janoušek v září:

16. září 2014

,

Video