Studenti přetřeli Lennonovu zeď na bílo, majiteli se později omluvili

  • 639
Lennonova zeď na pražské Kampě, jedno z nejznámějších míst v centru metropole, byla kompletně přetřena na bílo. K autorství se přihlásila studentská streetartová skupina Pražská služba. Majitelé zdi nejprve označili čin za vandalství a podali trestní oznámení. Po domluvě se studenty ho stáhli.

Zeď byla přemalovaná z neděle na pondělí. Na kompletně bílé zdi se skvěl v pondělí ráno jediný nápis: „Wall Is Over!“ (Se zdí je konec).

Turisté, kteří mají místo zanesené v průvodcích, tak byli při procházce kolem zdi zmateni a zklamáni.

„Jsme velmi překvapeni. Je to opravdu konec zdi? Nebo to má souvislost s vaší vládou?“ ptal se fotografa iDNES.cz na místě jeden ze zahraničních turistů zřejmě v narážce na události ze 17. listopadu, kdy se v Česku slavilo 25. výročí pádu komunismu.

Během úterního dopoledne ale lidé začali kresby na zdi obnovovat.

Čin v úterý dopoledne odsoudili zástupci majitele zdi. Tím je Suverénní řád maltézských rytířů - České velkopřevorství. Označili ho za vandalství a podali trestní oznámení.

Po pozdější komunikaci s autory ale své podání stáhli. „Ráno jsme se domnívali, že jde o vandalismus. Je škoda, že se na nás neobrátili předem, mohli jsme tomu nedorozumění předejít,“ řekl ČTK mediální zástupce řádu Michal Peterka.

Podle mluvčího pražské policie Tomáše Hulana by nicméně šlo maximálně o přestupek, a to buď proti občanskému soužití, nebo proti majetku. O trestný čin sprejerství se prý nejedná, zeď je k němu v podstatě určena.

Rozladěni byli také představitelé Prahy 1, v jejímž katastru se zeď nachází.

„Praha 1 se snaží bojovat proti sprejerství. Ale jedině na Lennonově zdi to bylo vnímáno jako symbolické dílo, které má svou historii. Přemalování této zdi na bílo a napsání nápisu Wall Is Over bereme jako sprejerství naruby, které námi podporované není,“ řekla iDNES.cz dopoledne mluvčí radnice Veronika Blažková.

Nečekali jsme tak bouřlivou reakci, říkají autoři

Přebarvení zdi vyvolalo spoustu negativních reakcí. Autoři malby jsou jimi zaskočeni.

GLOSA: Wall is over? Ne, Lennonova zeď dovede žít vlastním životem

„Chtěli jsme v rámci výročí 17. listopadu upozornit na pád železné opony. Ale primárně jsme vycházeli z pacifistického uvažování Johna Lennona, který spolu s Yoko Ono v 70. letech dávali do výloh plakáty s nápisy „War is over“ (skladbu Happy Xmas (War Is Over), tedy Šťastné Vánoce (Válka skončila), nahráli John Lennon s Yoko Ono v roce 1971, pozn. red.)“, řekl iDNES.cz v úterý odpoledne autor projektu Jan Dotřel.

Podle něj chtělo sdružení jen upozornit na to, že „zeď je svobodná a že každý se zde na tomto prostoru může svobodně vyjádřit.“

„Nedělali jsme to z důvodu vandalismu nebo sebeupozornění. Nechtěli jsme ničit cizí nápisy. Jen jsme chtěli dát prostor pro nové odkazy. Vždyť Lennonova zeď je legální streetartová plocha,“ dodal Dotřel.

S majiteli objektu se zástupci skupiny odpoledne spojili. „Omluvili jsme se, že jsme s nimi celou věc nekonzultovali. Je nám líto, že to v nich vyvolalo tak negativní reakci. Jsme moc rádi, že trestní oznámení stáhli, protože nejsme vandalové. Šlo jen o umělecký projekt,“ vysvětlil Dotřel s tím, že při příštích projektech autoři pečlivěji zváží všechny okolnosti.

Podle Dotřela tvoří skupinu Pražská služba několik mladých lidí do 30 let - studentů uměleckých škol.

Na přemalování Lennonovy zdi jim stačily čtyři hodiny. „Celkově se na tom podílelo asi patnáct lidí. Zajímavostí je, že kolem dokonce projela policejní hlídka. Chvíli se dívali, pak zase odjeli,“ uvedl Dotřel.

Lennonova zeď v Praze na snímku z roku 2010

Zahradní zeď byla od 70. let minulého století nazývána jako Zeď nářků.

To proto, že si na omítku zdi lidé vylévali svá srdce a zanechávali po sobě různé vzkazy nebo milostné básně. Komunistický režim to však neakceptoval, proto byla zeď několikrát přetřena.

Význam zdi ale vzrostl až po smrti Johna Lennona, zpěváka a skladatele skupiny Beatles v prosinci 1980.

Od té doby je stavba také místem, kde se setkávají příznivci jejich hudby. Lidé na zeď začali psát a malovat symboly připomínající Lennonův život, zapalovali zde svíčky a pokládali květiny.

Texty na zdi často vyjadřovaly touhu po svobodě. Ani to se samozřejmě komunistickým vládcům nelíbilo, a tak zeď opakovaně nechávali přetřít. Lidé však vždy obratem na zeď nápisy a kresby dodělali. Tak se děje i nyní.