Kim poslal do Ruska před klíčovým hlasováním v OSN zvláštního vyslance

  • 88
Zvláštní vyslanec severokorejského vůdce Kim Čong-una odcestoval na týdenní návštěvu Ruska. Podle Moskvy tam má jednat o obchodu. Cestu nicméně podniká v době, kdy se má ve Valném shromáždění OSN hlasovat o rezoluci odsuzující systematické porušování lidských práv v KLDR.

O cestě jednoho z nejvyšších představitelů vládnoucí Korejské strany práce vicemaršála Čche Rjong-hea informovala agentura AP. Čche Rjong-he odletěl z Pchjongjangu v pondělí dopoledne a v Rusku má zůstat do 24. listopadu. Kromě Moskvy plánuje navštívit také města Chabarovsk a Vladivostok na ruském dálném východě.

Čche Rjong-he patří k nejbližším spojencům severokorejského vůdce Kim Čong-una. Loni ho obdobným způsobem vyslal do Číny k jednání s tamním prezidentem Si Ťin-pchingem. Další důležitou státní návštěvu absolvoval vicemaršál před měsícem, kdy spolu s dalšími vysoce postavenými představiteli KLDR zavítal do znepřátelené Jižní Koreje (podrobnosti najdete zde).

Ruské ministerstvo zahraničí uvedlo, že Moskva doufá, že jeho návštěva povede ke společným jednáním o obchodních a ekonomických vazbách obou zemí, stejně tak jako o situaci na Korejském poloostrově i dalších mezinárodních otázkách. Jihokorejská agentura Jonhap dokonce spekuluje o možném setkání s ruským prezidentem Vladimirem Putinem.

Čche Rjong-he podniká svou cestu do Moskvy v době, kdy se ve Valném shromáždění OSN schyluje k hlasování o rezoluci odsuzující systematické porušování lidských práv v KLDR. Tento nejvyšší orgán mezinárodního společenství má ještě do konce roku rozhodnout o případném schválení návrhu Evropské unie a Japonska, který mimo jiné apeluje na vyšetření zločinů, jichž se severokorejský režim podle OSN dopouští (více o důkazním materiálu k těmto obviněním se dočtete zde).

KLDR se proto podle všeho neobrací na Moskvu náhodou. Případné stíhání severokorejského vůdce před Mezinárodním trestním soudem pro zločiny proti lidskosti totiž spočívá v rukou Rady bezpečnosti OSN a Rusko jako jeden z jejích stálých členů má možnost tuto iniciativu zablokovat. Další spojenec Pchjongjangu a stálý člen Rady Bezpečnosti - Čína - již naznačil, že bude tuto snahu vetovat, podotýká list The New York Times.

Rusko utužuje přátelství s KLDR

Rusko a Severní Korea v současnosti udržují vřelé vztahy, i když už ne tak blízké jako v dobách Sovětského svazu, kdy Moskva poskytovala Pchjongjangu významnou hospodářskou pomoc a politickou podporu, poznamenává agentura AP.

Severní Korea má zájem na zlepšení vztahů s Ruskem mimo jiné kvůli oslabování svazku s jejím doposud nejbližším spojencem Čínou, kterou rozhořčil loňský třetí severokorejský jaderný test a raketové zkoušky. Moskva na tuto změnu kurzu podle analytiků reaguje kladně zejména kvůli vidině možné ekonomické expanze do KLDR, která se sice svébytným, přesto nezanedbatelným způsobem snaží o modernizaci celé řady odvětví.

Moskvě se tak podařilo přisvojit si mimo jiné zakázku na rozsáhlou obnovu přístavu ve městě Radžin nedaleko ruských hranic. Právě tam by mělo v budoucnu vyrůst překladiště pro zboží mířící z Ruska. Moskva v návaznosti na to nedávno posílila železniční spojení mezi Radžinem a svojí hranicí.

Za velice výmluvné gesto pak lze považovat také souhlas Kremlu odpustit severokorejskému režimu většinu dluhu, dosahujícího v přepočtu víc než 244,6 miliard korun, které Rusko Pchonjgjangu půjčilo ještě v sovětské éře.

Vicemaršál Čche Rjong-he navíc není zdaleka prvním vysoce postaveným aparátčíkem KLDR, který se v nedávné době do Ruska vydal. V říjnu Moskvu navštívil rovněž severokorejský ministr zahraničí Ri Su Jong, aby tam otevřeně podpořil postoj Ruska během ukrajinské krize. Minulý týden pak do Moskvy přijel také severokorejský ministr obrany. Ten se podle severokorejských státních médií dočkal „přátelské konverzace“ s šéfem Kremlu osobně, připomíná nedávné události list The New York Times.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue