Ondřej Pavelec klečí v brance Winnipegu, o teč se snaží Charlie Coyle z...

Ondřej Pavelec klečí v brance Winnipegu, o teč se snaží Charlie Coyle z Minnesoty. | foto: AP

Plekanec, Hertl a Frolík skórovali, Pavelec po třech gólech střídal

• 14
Po dvou sobotních asistencích proti Philadelphii se centr Tomáš Plekanec prosadil i ve druhý víkendový hrací den hokejové NHL, když s bilancí 1+1 podpořil triumf Montrealu 4:1 na ledě Detroitu. Mezi střelce se zapsal i mladík Tomáš Hertl ze San Jose a Michael Frolík z Winnipegu, za který po třech inkasovaných gólech během první třetiny zápas nedochytal Ondřej Pavelec.

Hokejisté Montrealu nastupovali na led Detroitu s psychologickou výhodou pěti výher v řadě a rolí vedoucího týmu Východní konference a zároveň i celé NHL. Výhrou 4:1 potvrdili pozici velkého favorita a upevnili si své výsostní postavení. Gólem a přihrávkou se na tom podílel Tomáš Plekanec, jenž tak navázal na dvě asistence ze sobotního zápasu proti Philadelphii.

1. Jakub Voráček (PHI), 16z. - 26b. (7+19)
2. Tomáš Plekanec (MTL), 19z. - 15b. (7+8)
3. Jiří Hudler (CGY), 18z. - 14b. (5+9)
4. Radim Vrbata (VAN), 16z. - 13b. (6+7)
5. Ondřej Palát (TBL), 18z. - 12b. (4+8)
6. Jaromír Jágr (NJD), 18z. - 12b. (3+9)
7. Martin Hanzal (ARI), 15z. - 11b. (5+6)
8. David Krejčí (BOS), 10z. - 10b. (3+7)
9. Jiří Tlustý (CAR), 17z. - 9b. (7+2)
10. Martin Erat (ARI), 18z. - 9b. (4+5)

31letý kladenský odchovanec prožil skvělý vstup do sezony. Poté ale šestkrát za sebou nebodoval a znova se pravidelně zapisuje do statistik až v posledních dnech.

Za předešlých pět utkání vyprodukoval v součtu šest zápisů a celkově má na kontě 15 bodů za 7 branek a 8 přihrávek. To mu zaručuje 40. místo v ligové produktivitě a druhou příčku mezi Čechy za suverénním lídrem Jakubem Voráčkem, jenž s 26 zápisy vévodí celé soutěži.

Canadiens odskočili do vedení během prostřední hrací části, kdy skórovali Brandon Prust a P. K. Subban. Na startu třetí třetiny pak pojišťoval výsledek zmiňovaný Plekanec a po snížení Rileyho Sheahana si připsal druhý bod za asistenci u finální trefy Brendana Gallaghera.

Detroit v zápase nevyužil služby ani jednoho Čecha. Jakub Kindl i Andrej Nestrašil byli mezi nehrajícími náhradníky a gólman Petr Mrázek ze střídačky pouze sledoval počínání svého zkušenějšího kolegy Jimmyho Howarda.

Jak hokejisté San Jose, tak domácí Carolina v neděli nastoupili ke druhému zápasu ve dvou dnech. Po výsledku 2:0 byli nakonec úspěšnější hostující Sharks, které poslal do vedení v 19. minutě svou čtvrtou trefou sezony Tomáš Hertl.

Český talentovaný útočník se prosadil z brejku 2 na 1, když dorazil za záda brankáře Andreje Chudobina odražený puk od obránce Andreje Sekery po zblokované přihrávce na Joea Thorntona.

Elitní centr Sharks se však gólu v utkání také dočkal, když v poslední minutě trefil prázdnou branku Caroliny a zvýšil tak na konečných 2:0.

První hvězdou utkání nemohl být zvolen nikdo jiný než 25letý americký gólman San Jose Troy Grosenick, jenž při svém debutu v NHL vychytal díky 45 zákrokům čisté konto.

Po sobotní porážce 1:2 z ledu Nashvillu hokejisté Winnipegu o den později nastoupili proti domácí Minnesotě a po nevydařené zahajovací třetině prohrávali 0:3. Brankáře Ondřeje Pavelce z 11 střel překonali Nino Niederreiter a dvakrát navrátilec z marodky Zach Parise.

Do branky se tak v dalším průběhu na místo tradiční jedničky Jets postavil náhradník Michael Hutchinson a vyslaný signál ze strany trenérů na kanadský celek zafungoval. Ve druhé hrací části Winnipeg domácí přestřílel 14:9, gólů se však za svou aktivitu dočkal až ve třetí dvacetiminutovce.

Postupné srovnání na 3:3 obstarali Michael Frolík, Evander Kane a kapitán Andrew Ladd. Pro prvně jmenovaného kladenského odchovance to byl třetí gól sezony a celkově šestý bod (3+3).

Už po 61 vteřinách hry v prodloužení ale trefil Minnesotě konečnou výhru 4:3 Marco Scandella. Winnipeg tak padl podruhé v řadě a počtvrté z předešlých šesti partií. V tabulce Západní konference je s jednadvaceti body 9. s nejtěsnějším náskokem na svého posledního soupeře 10. Minnesotu (dvacet bodů).

Obránce Michal Rozsíval, jenž často zastává jen roli nehrajícího náhradníka a v listopadu nastoupil do teprve třetího zápasu Chicaga, se díky jedné asistenci poprvé v sezoně zapsal do statistik. Z celkového součtu 29 Čechů, kteří v poli zasáhli do probíhající základní části NHL, tak minimálně jednou bodovali již všichni.

I díky asistenci zmiňovaného Rozsívala Chicago v neděli smetlo Dallas jasným výsledkem 6:2. První hvězdou byl zvolen tříbodový útočník Patrick Kane (1+2), před Bradem Richardsem, jenž svůj jubilejní 1000. start v NHL ozdobil dvěma přihrávkami (v pořadí 598. a 599. asistencí kariéry).

Po čtyřiceti minutách hry byl stav utkání ještě nerozhodný 2:2, Blackhawks definitivně rozhodli až v závěrečné části. O sérii čtyř branek se postarali zmiňovaný Kane, kapitán Jonathan Toews, Kris Versteeg a Brandon Saad. Hostující forvard Aleš Hemský byl na ledě u dvou obdržených branek a během necelých sedmnácti odehraných minut třikrát vypálil na branku soupeře.

Carolina - San Jose 0:2 (0:1, 0:0, 0:1)
19. Hertl, 60. J. Thornton. Střely na branku: 45:19. Diváci: 12 784. Hvězdy zápasu: 1. Grosenick (San Jose), 2. Gerbe, 3. Faulk (oba Carolina).

Minnesota - Winnipeg 4:3 v prodl. (3:0, 0:0, 0:3 - 1:0)
5. a 19. Parise, 3. Niederreiter, 62. Scandella - 46. Frolík, 49. E. Kane, 51. Ladd. Brankář Pavelec odchytal za Winnipeg 20 minut, z 11 střel inkasoval 3 góly a úspěšnost zásahů měl 72,7 procenta. Střely na branku: 27:25. Diváci: 18 808. Hvězdy zápasu: 1. Parise, 2. Spurgeon, 3. Scandella (všichni Minnesota).

Edmonton - Arizona 1:2 (0:1, 0:0, 1:1)
55. Hall - 15. Gormley, 53. Boedker. Střely na branku: 34:28. Diváci: 16 839. Hvězdy zápasu: 1. Dubnyk (Arizona), 2. Hall (Edmonton), 3. Gormley (Arizona).

Chicago - Dallas 6:2 (2:2, 0:0, 4:0)
2. Keith, 12. Seabrook, 45. P. Kane, 53. Toews, 55. Versteeg (Rozsíval), 56. Saad - 5. McKenzie, 6. Horcoff. Střely na branku: 47:24. Diváci: 21 671. Hvězdy zápasu: 1. P. Kane, 2. Keith, 3. B. Richards (všichni Chicago).

Anaheim - Florida 2:6 (1:1, 0:4, 1:1)
13. Lindholm, 59. Cogliano - 22. a 38. Boyes, 25. a 45. Bjugstad, 5. Trocheck, 31. Huberdeau. Střely na branku: 35:29. Diváci: 16 128. Hvězdy zápasu: 1. Bjugstad, 2. Boyes (oba Florida), 3. Lindholm (Anaheim).

Detroit - Montreal 1:4 (0:0, 0:2, 1:2)
45. Sheahan - 24. Prust, 29. Subban, 42. Plekanec, 49. Gallagher (Plekanec). Střely na branku: 29:19. Diváci: 20 027. Hvězdy zápasu: 1. Tokarski, 2. Subban (oba Montreal), 3. Dekeyser (Detroit).