VIDEO: Podívejte se, jak pracuje s těstem na chleba Juliana Maškrtnica

  • 2
Zakladatelka Pečem pecen stála u českého hnutí za dobrý kváskový chleba. Není u nás povolanější osoby, která by mezi amatérskými pekaři měla tak vysoké renomé a měla pečení tak v malíku.

Dnes se studentka Juliana, která se na svém blogu nazývá Maškrtnica, potýká s kočírováním facebookové skupiny Pečempecen a pečením v praxi. Peče totiž řemeslné pečivo v řeznické hospodě s pekařstvím Maso a kobliha a ve volných chvilkách odskakuje dokrmit svůj web Maskrtnica.cz, z nějž by se zřejmě neměl opomenout návod pro všechny, kteří s pečením chtějí začít.

„Na Facebooku si naštěstí už hodně lidí navzájem umí pomoci navzájem. Jakmile se někdo obrátí o radu, během minutky nebo dvou se určitě najde někdo zkušenější, kdo poradí.

Stejně však doporučuje svým následovníkům, aby nezanedbávali několik bodů z celého dlouhého procesu. Juliana radí kynout těsto v plastové přepravce vymazané troškou oleje. Během kynutí několikrát těsto „přeložit“, zhruba tak po 45 minutách. To je důležité zvláště pro lidi, kteří nemají možnost opravdu kvalitně těsto promíchat.

Až přemístíte těsto do ošatky, musí téměř dvojnásobně zvětšit objem. „Doporučuji nepřikrývat ošatku utěrkou, ale vyrobit z plastového sáčku jakýsi stan. Těsto nebude vysychat a nepopraská ještě dříve, než se dostane do trouby,“ popisuje pekařka.

Bez éček nejen v kuchyni...

Knihu Děláme si to doma sami najdete za 198 Kč na Knihy.iDNES.cz

Doma se dá vyrobit téměř všechno. Od luxusní pěstící kosmetiky přes léčivé...

Ne každý je ochotný proměnit troubu na jednoúčelovou chlebovou pec, vyskládat ji cihlami nebo pečicím kamenem. Podle Maškrtnice postačí i silná litinová deska. Třeba obrácený nízký litinový pekáč, který necháte v troubě rozpálit. Zvláště začátečníci totiž dělají tu chybu, že chleby vyklopí na studený plech a pak teprve vloží do vyhřáté trouby.

Vystřihněte si třeba z krabice na pizzu podložku. Na ní položte pečicí papír a vyklopte cheba z ošatky. Pak lehce i s papírem sešoupnete chleba na rozpálenou litinu. Teplotním šokem chleba vyběhne a budete překvapeni: i z poměrně tekutého testa může vzniknout poměrně vysoký bochník.

Podle Maškrtnice také není třeba se bát časové náročnosti výroby kváskového chleba. „Můžete ho nechat přes den kynout v lednici, což samozřejmě trvá delší dobu než v teple, ale pak máte na přípravu celý večer po příchodu z práce. A nemusíte těsto nijak temperovat. Když už je dostatečně vykynuté, může jít přímo do trouby,“ ujišťuje.