Trosky malajsijského boeingu u východoukrajinské obce Petropavlovka (24. července 2014) | foto: Reuters

Obama: Ruská agrese ohrožuje svět. Viděli jsme to při sestřelení MH17

  • 2202
Americký prezident Barack Obama si ostře rýpl do Moskvy. Ruská agrese na Ukrajině podle něj ohrožuje celý svět, což v červenci ukázalo sestřelení malajsijského letadla. Obamova kritika zazněla několik hodin poté, co ruská televize přinesla údajný důkaz o sestřelení boeingu ukrajinskou stíhačkou. Uživatelé sociálních sítí však Rusko usvědčili z podvodu.

„Ruská agrese proti Ukrajině je hrozbou pro svět, což jsme viděli při otřesném sestřelení letu MH17,“ prohlásil Obama v australském Brisbane, kde se koná summit lídrů dvaceti nejvyspělejších ekonomik světa. Zároveň vyjádřil soustrast rodinám Australanů, kteří v letadle zemřeli.

Krize na Ukrajině

Podle americké CNN šéf Bílého domu navíc v souvislosti s ukrajinskou krizí řekl, že velký stát šikanuje ty menší. Stejné vyjádření zvolil i v souvislosti s Čínou a ostatními asijskými zeměmi, kterým věnoval téměř celý svůj projev.

Malajsijský Boeing 777-200 se v polovině července zřítil v bojem zmítané Doněcké oblasti. Na palubě stroje, který letěl z Amsterdamu do Kuala Lumpur, zemřelo 298 lidí. Podle vyšetřovací zprávy nizozemských expertů letadlo zničil zásah zvenku, jeho trup zničilo „velké množství objektů s vysokou energií.“ Právě tak přitom fungují protiletecké střely (více o výsledcích vyšetřování zde).

Ze sestřelení letadla se ukrajinská armáda a proruští separatisté už od léta navzájem obviňují. Podle Kyjeva boeing zasáhla střela z ruské protiletecké baterie Buk. Ukrajinská tajná služba v létě oznámila, že střelu z východu Ukrajiny odpálila ruská vojenská posádka.

Místo dopadu malajsijského boeingu na Ukrajině:

18. července 2014

Rusko zveřejnilo snímky, kde po boeingu střílí stíhačka

Kreml i separatisté podobné zprávy vytrvale odmítají, odvolávají se na nedostatek důkazů. A ruská státní televize v pátek dokonce přinesla vlastní. Ve vysílání Prvního kanálu vystoupil šéf Ruského svazu inženýrů Ivan Andrijevskij. Divákům ukázal údajný uniklý snímek z „americké či britské špionážní družice“, na němž je detailně zachycen letící boeing a opodál střílející ukrajinská stíhačka.

15.listopadu 2014 v 10:23, příspěvek archivován: 15.listopadu 2014 v 10:28

Web users debunk Russian TV's #MH17 claim http://t.co/YSQeP6AfaH /@BBCNews #fail pic.twitter.com/Kv9wjWYLSF

Není to poprvé, kdy Moskva nebo separatisté z Donbasu obvinili ze zničení stroje ukrajinské letectvo. Experti však na základě vyšetřovací zprávy a fotografií z místa tragédie namítali, že naváděná raketa vystřelená letectvem by zničila pouze motory a neprorážela trup na tolika místech zároveň. Andrijev v televizi prohlásil, že prý stíhačka nejprve letadlo rozstřílela palubním dělem a pak k němu vyslala protiletadlovou střelou.

Údajné satelitní snímky zpochybňují uživatelé sociálních sítí i čtenář iDNES.cz

„Abyste něco takového mohli zfalšovat, musíte být dokonce ještě větší profesionál než k tomu, abyste se dostali k takovýmto informacím,“ prohlásil podle britské BBC moderátor Prvního kanálu. Na sociálních sítích se však záhy začaly objevovat konkrétní připomínky, co na údajných snímcích nesedí.

Podle některých příspěvků autor obrázku „posunul“ letadlo několik kilometrů od jeho letové dráhy. Stejný argument použil třeba i čtenář iDNES.cz, který redakci poskytl svůj vlastní „rozbor“ snímku.

Jiní zase upozorňují, že zobrazené letadlo nemá na trupu logo malajsijských aerolinií, ale tovární symboliku svého výrobce. Malaysia Airlines mají prý svá loga zhruba na úrovni křídla, šedá skvrna na „satelitním snímku“ je v přední části (archivní fotografii pro srovnání najdete zde).

14.listopadu 2014 v 20:39, příspěvek archivován: 15.listopadu 2014 v 11:01

I may be wrong but proportions suggest the satellite 777 MH17 has the old Boeing house livery without the "777" title pic.twitter.com/x57KNlxVAb

Z podvodu pak ruskou státní televizi definitivně usvědčil německý uživatel Twitteru pod přezdívkou Tonsilgon, který zjistil, odkud autoři údajného satelitního snímku sehnali podrobnou fotomapu sloužící jako pozadí pro „usvědčující“ materiál. Pochází z ruského mapového serveru Yandex. Redakce iDNES.cz se jeho tvrzení rozhodla ověřit a místo, odkud údajně střílela ukrajinská stíhačka, na mapě rovněž dohledala (podívat se na něj můžete zde).

Při srovnání obou snímků je patrné, že mapový podklad na serveru Yandex se s „uniklým snímkem cizí špionážní družice“ shoduje do poslední brázdy v polích. Snímek, který za důkaz o sestřelení boeingu stíhačkou označila třeba i ruská státní zpravodajská agentura TASS, tedy lze označit za podvrh.

14.listopadu 2014 v 20:35, příspěvek archivován: 15.listopadu 2014 v 11:49

@Conflict_Report @Brown_Moses @BBCDanielS I did! Was simple.... pic.twitter.com/LBZFmZBaQN


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue