VIDEO: Písně sametové revoluce spojily Hutku s Nohavicou, křtila Havlová

  • 16
Jako o „hudební procházce po době, která se odehrála před čtvrt stoletím“ mluví publicista a grafický designér Tomáš Padevět o nové kompilaci nazvané Písně sametové revoluce. Dal na ní dohromady skladby, které se zpívaly během demonstrací po celém tehdejším Československu.

„Mnohé z těch písní pomohly sjednotit národ a staly se, spolu s jejich interprety, symboly závěru roku 1989. Některé se začaly pohotově hrát v již necenzurovaném rozhlase a provázely občany na cestě ke svobodě,“ říká Padevět o cédéčku, jehož kmotrami se staly Dagmar Havlová a Marta Kubišová. Křest se uskutečnil v sobotu 15. listopadu v kině Lucerna před projekcí snímku Magický hlas rebelky od Olgy Sommerové.

Na cédéčku jsou písně od řady na pohled nesourodých autorů, kteří se mimo revoluční období názorově rozcházeli. Zpívá na něm Marta Kubišová, Jaroslav Hutka i Jarek Nohavica, také Vladimír Mišík, Vladimír Merta, Karel Kryl, Hana Zagorová, Hana a Petr Ulrychovi, Yvonne Přenosilová, Pražský výběr a řada dalších. Dohromady je na desce třiadvacet archivních nahrávek, včetně několika rarit a čtyř bonusů.

Obal desky Písně sametové revoluce

Jedním z nich je skladba Mistrům Janům, kterou zpíval Viktor Sodoma. Podle Padevěta je na albu „jako připomínka toho, co předcházelo demonstracím v listopadu a prosinci 1989“. Skladba samotná totiž vznikla jako bezprostřední reakce na čin Jana Palacha v lednu roku 1969. „Byla sice vydána jako gramofonový singl, ale na etiketě bylo vytištěno ‚neprodejné‘. Píseň byla téměř okamžitě zakázána a celých čtyřicet let ležela v archivu Supraphonu,“ popisuje autor kompilace příběh písně, která na kompaktním disku vychází úplně poprvé.

Vůbec poprvé se na cédéčku, které je v obchodech s hudbou od pátku, objevuje i skladba Mámo, klid, už je po všem, kterou v roce 1990 napsal Zdeněk Rytíř speciálně pro Martu Kubišovou.