Richard Salzmann a Václav Klaus před zahájením semináře k 17. listopadu. | foto: Dan Materna, MAFRA

Klausovi známí se na semináři ujišťovali o konci doby polistopadové

  • 132
Václav Klaus se opět představil jako moderátor, v pražském hotelu Pyramida konferoval seminář o listopadu 1989. Řečníci mu byli velmi blízcí, veskrze autoři spojení s institutem, který nese jméno exprezidenta. Napomenout tak musel jen Ladislava Jakla za překročení časového limitu vystoupení.

„Doufám, že jste to našli,“ zahájil seminář exprezident Václav Klaus. „Naposledy jsem tu byl před dvaceti lety, když tato budova patřila odborům a tady probíhala tripartita,“ dodal.

Na úvod řekl, že zvažovali pozvat na seminář různé politology a jiné odborníky, ale nakonec se rozhodli pro tradiční skupinu. „Jsou to lidé, kteří jsou našimi autory, vystupují na našich seminářích a skutečně na tom Albertově a později na Národní třídě byli,“ vysvětlil, proč vystupovali Ladislav Jakl, Václav Klaus mladší, Ivan Brezina, Bohuslav Pečinka, Petr Hájek a Michal Semín.

Bývalý prezident ještě upozornil, že stěžejní je otázka z názvu semináře, tedy zda končí polistopadová éra. Pak předal slovo řečníkům, s tím, že jeho samotného je v posledních dnech v médiích plno.

Řečníci nezapřeli, že patří ke Klausově názorové skupině.  Většina z nich například mluvila o současné „bezobsažné“ politice, či o nezavedených stranách. „Dnes jsou strany jako Úsvit velmi uzavřené, určené ke katapultování k vysokým funkcím. Máme oligarchii, vládu bohatých, která se maskuje za demokratický souhlas,“ řekl komentátor týdeníku Reflex Bohumil Pečinka.

Novinář Ivan Brezina zase mluvil o marketingové politice slibů. „Klasickým je výrok Ano bude líp,“ řekl Brezina, který mimo jiné mluvil i o škodlivosti Václava Havla po roce 1989 či o konci tématu globálního oteplování.

Podle Hájka nastala konvergence komunismu a kapitalismu

S tezí o konci doby polistopadové vyslovila většina řečníků podle očekávání souhlas. „Polistopadová éra skončila a důvodem je čas. Vyrostla nová generace. Cykly jistých nálad a jejich nositelů se přirozeně mění,“ řekl Václav Klaus mladší.

Ladislav Jakl mimo jiné uvedl, že signálem o konci polistopadové éry pro něj je to, že on a jemu blízcí jsou vyzýváni skupinou, kterou si označil za „monopolní majitele listopadového odkazu,“ aby se k Listopadu vůbec nehlásili.

„My jsme nyní sílící části veřejnosti napadáni, že k Listopadu patříme. Tam až jsme dospěli. To já cítím z veřejné debaty. To je pro mě signálem, že polistopadové období opravdu skončilo,“ řekl Jakl.

S koncem doby polistopadové naopak nesouhlasil Petr Hájek. Ten vůbec odmítl, že by se v listopadu 1989 jednalo o spontánní akci, o sametovou revoluci a o pád komunismu. „Jednalo se o konvergenci sovětského komunismu a západního kapitalismu,“ tvrdil Hájek. Přičemž společnost si podle něj z obou stran vzala to horší. Za příklad uvedl „bezhlavou konzumnost“. 

S tím ovšem v samotném závěru vyslovil nesouhlas bývalý prezident. „Konspirace, spiknutí, já v to nevěřím. Dynamika společenského vývoje je příliš složitá na to, aby existoval nějaký plánovač,“ uzavřel Václav Klaus.

Zeman s Klausem se na dnešní konferenci 25 let svobodného podnikání shodli, že se transformace po listopadu 1989 povedla:


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue