Ministr Prachař ve vládě končí, nahradit ho má šéf Skansky Ťok

  • 799
Ministr dopravy Antonín Prachař ve vládě končí. Sám nabídl rezignaci a hnutí ANO ji přijalo. Na mimořádné tiskové konferenci před jednáním vlády informaci, kterou zveřejnil iDNES.cz, potvrdil šéf hnutí Andrej Babiš. Nástupcem Prachaře má být podle Babiše Dan Ťok, který přijde do vlády z firmy Skanska.

„Kozel zahradníkem je dobré řešení,“ řekl Babiš o novém ministru dopravy. Šéf ANO očekává, že kvůli tomu přijde sprška kritiky, ale moc si z toho nedělá. Věří, že se podaří znovu rozjet výstavbu dálnic. „Pan Ťok je naše nominace. Pan premiér byl překvapen,“ řekl iDNES.cz Babiš.

Předseda vlády Bohuslav Sobotka reagoval, že než navrhne Ťoka do vlády, chce s ním nejprve ve čtvrtek osobně jednat. „Pokud jde o situaci v resortu dopravy, je evidentní, že se panu ministru dopravy Prachařovi začala kumulovat celá řada problémů, které se nedařilo uspokojivě v reálném čase řešit,“ řekl premiér.

Kdo je Dan Ťok

Kandidát ANO na ministra dopravy je od roku 2008 generálním ředitelem stavební společnosti Skanska. Letos byl zvolen prezidentem Americké obchodní komory v ČR. Vystudoval Fakultu strojního inženýrství Vysokého učení technického v Brně. Působil v První brněnské strojírně, byl generálním ředitelem společnosti ABB Energetické systémy, poté vedl tři roky českou a slovenskou pobočku koncernu Alstom. V letech 2003 až 2006 byl předsedou představenstva Jihomoravské plynárenské a poté dva roky vedl KKCG Industry Karla Komárka. Je mu 55 let. Je ženatý a má dvě dcery. Narodil se v Uherském Hradišti.

Novým ministrem dopravy bude Dan Ťok.

Ťok se vzdal exekutivních funkcí ve Skansce

„Pokud bych se stal ministrem, rád bych stabilizoval situaci na Ředitelství silnic a dálnic. Myslím si, že jsem člověk konsensu a jsem schopen domluvit věci,“ řekl Ťok. Oznámil, že se vzdává všech exekutivních funkcí ve Skansce. Schůzka s premiérem ho čeká ve čtvrtek.

Sobotka uvedl, že se Prachařovi po celou dobu ve vládě nepodařilo najít nové vedení Ředitelství silnic a dálnic. Poukázal na problémy při výstavbě dálnic, při přípravě zákonů, které se týkají výstavby infrastruktury, či nejistotu ohledně výběrového řízení na nového provozovatele mýtného systému.

Podobné výhrady má k Prachařově působení i opozice. „Pan Prachař během několika málo měsíců ukázal, že svou funkci nezvládá. Již před několika měsíci bylo na jeho rezignaci pozdě. Přišla dvacet minut po dvanácté,“ reagoval bývalý ministr dopravy Zbyněk Stanjura z ODS.

Rovněž zmínil tendr na mýto, připomněl také časté personální změny na resortu pod Prachařovým vedením. Podle Stanjury také ministerstvo nezvládlo organizaci rekonstrukce D1 a neustále odkládalo otevření železnice konkurenci.

Bělobrádek: Neměli bychom každého dopředu podezírat

„Je to zcela v kompetenci hnutí ANO, pana premiéra a pana prezidenta,“ řekl ke kandidátovi na nového ministra dopravy vicepremiér a šéf lidovců Pavel Bělobrádek.

„Samozřejmě, pokud by nominantem měl být pan Ťok, je tam takový otazník, zda by šéf stavební firmy mohl ovlivňovat chod ministerstva, které zásadním způsobem rozděluje zakázky pro ostatní firmy, ale já pana Ťoka z ničeho nepodezírám a myslím, že bychom neměli a priori každého dopředu podezřívat z něčeho zločinného,“ řekl novinářům na Úřadu vlády Bělobrádek.

Kritický k možnému střetu zájmu byl i poslanec Jan Birke, odborný mluvčí ČSSD pro oblast dopravy. „Nominace nového ministra dopravy je primárně věcí pana premiéra a hnutí ANO. Za sebe bych ale jméno Dana Ťoka charakterizoval slovy rozpaky a překvapení,“ uvedl Birke.

Prachařova pochybení: Personálie a průtahy

Vadí mu „jednoznačný“ Ťokův střet zájmů a připomíná, že v minulosti se jmenování šéfů dopravních firem ministry neosvědčilo. „V případě jmenování Dana Ťoka do funkce ministra dopravy vznikne zbytečná zátěž, kterou ponese celá vláda,“ dodal poslanec.

„Ministerstvo dopravy je dlouhodobě v dezolátním stavu a bylo dlouhodobě v rozkladu. U nás se nestaví dálnice, nevykupují pozemky. Nejsou připravené projekty. Stejné to bylo s ŘSD. Podobnou problematiku jsme řešili v ČD Cargo a Českými drahami,“ prohlásil Babiš.

Vyjádření premiéra k rezignaci ministra Prachaře:

Prachař: Prostě vracím se zpět do privátní sféry

Odstupující ministr dopravy Prachař potvrdil svou rezignaci na tiskové konferenci ve středu ráno. „Nechci být terčem ze strany opozice, tak médií. Takový stav neprospívá mně, Ministerstvu dopravy, tak hnutí ANO,“ řekl Prachař. Svou rezignaci oznámil zlomeným hlasem.

Otřesy v dopravě

„Chtěl bych poděkovat hnutí ANO, že jsem měl možnost se podílet na restrukturalizaci země. Podařilo se mi ušetřit stovky milionů korun i zahájit výstavbu D11. Prostě vracím se zpátky do privátní sféry,“ řekl odstupující ministr dopravy.

„Je to extrémně pracovitý člověk, dělal všechno pro to, aby dal Ministerstvo dopravy do pořádku,“ řekl Babiš na adresu Prachaře. O jeho konci ve vládě se mluvilo už delší dobu. Již před senátními volbami, v nichž neúspěšně kandidoval na Přerovsku.

Kriticky k ministrovi dopravy se dříve vyjadřoval jak Babiš, tak Sobotka. Ten dokonce tvrdil, že o konci Prachaře je již rozhodnuto, ale Babiš to v tu chvíli nepotvrzoval a řekl, že by se ČSSD měla starat hlavně o ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka.

Odchod Prachaře je druhou změnou ve vládě

Prachař je druhým členem Sobotkovy vlády, který v kabinetu končí. O první změnu se postaralo také hnutí ANO. Ministryně pro místní rozvoj Věra Jourová se stala novou eurokomisařkou za Českou republiku a ve vládě ji nahradila Karla Šlechtová. 

Výměna Prachaře nemusí být poslední. Vládní koalice řeší také konflikt mezi ministrem zdravotnictví Němečkem a hnutím ANO. „Kdyby byl Němeček z našeho hnutí, už bychom ho vyměnili,“ prohlásil Babiš.

„Mým hlavním zájmem je, aby se tu nerozkrádaly veřejné finance. Proto se chystám podat trestní oznámení na hospodaření ostravské fakultní nemocnice,“ oznámil Babiš. Vadí mu, že nemocnice koupila předražený přístroj na ozařování cyberknife právě v době, kdy byl současný ministr zdravotnictví šéfem ostravské nemocnice. (více zde)


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video