Bílý dům vydal nahrávku, jak se Reagan omluvil Thatcherové za Grenadu

  • 174
Americký prezident Ronald Reagan se omluvil britské premiérce Margaret Thatcherové za invazi na Grenadu. Po telefonu ji utěšoval, že vše proběhlo v utajení, aby se nic nevyzradilo. Malý karibský stát je přitom konstituční monarchií a britská královna je jeho hlavou.

Je nám moc líto, že jsme to drželi v tajnosti, řekl prý americký prezident Ronald Reagan po telefonu britské premiérce Margaret Thatcherové poté, co americké jednotky v roce 1983 obsadily malý karibský stát nedaleko venezuelského pobřeží - Grenadu. Odhalila to nahrávka, kterou podle agentury AP zveřejnil Bílý dům.

 Jednalo se o citlivou otázku, protože Grenada je součástí britského Společenství a oficiálně je její hlavou britská královna. Operace Urgent Fury začala 25. října 1983. Na ostrově s necelými sto tisíci obyvateli a o rozloze menší než Praha se vylodilo na 7 000 amerických vojáků a asi tři stovky mužů z šesti okolních karibských zemí (Antiguy, Barbadosu, Dominiky, Svaté Lucie, Svatého Vincenta a Jamajky). Tyto karibské ostrůvky údajně požádaly USA o zásah v zemi, kde šest dní předtím došlo k vojenskému převratu. Během něho se chopily moci ultralevicové síly, jež zavraždily umírněného premiéra Maurice Bishopa.

Reagan zavolal do Londýna, až když invaze proběhla a britská premiérka si stěžovala. Na pozadí tehdejší studené války řekla, že to může být vnímáno jako vměšování Západu do vnitřních záležitostí nezávislého státu. Prezident přísné utajení akce zdůvodňoval obavami z vyzrazení operace, ale zároveň ujišťoval, že tyto obavy se netýkaly Britů.

„Železná lady“ zprvu v rozhovoru hlavně varovala, že invazi pokládá za ošidnou. Avšak nakonec podle AP nejspíš podlehla Reaganovu šarmu, poděkovala mu, že jí zavolal, a zajímala se, jak se daří jeho ženě, první dámě USA Nancy Reaganové. „Srdečně ji ode mne pozdravujte,“ řekla Thatcherová na závěr telefonátu.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue