Kromě nadnárodních firem od letošního roku sídlí v Brně i Národní centrum kybernetické bezpečnosti. (Ilustrační snímek) | foto: Jiří Salik Sláma, MAFRA

Jižní Morava je líheň špičkových „ajťáků“, ale vydělají méně než v Praze

  • 21
Jižní Morava je uzlem informačních technologií. Dokazují to nejnovější čísla Českého statistického úřadu. „Ajťáků“ je v kraji nejvíce hned po Praze. A za poslední tři roky jich tu přibylo nejvíce v Česku. Přesto jich zdejší technologické firmy nemají dost.

Brňan Tomáš Mareček se podobně jako další tisíce středoškoláků právě rozhoduje, na jakou vysokou školu si podá přihlášku. Pokud zvolí informatiku, má po starostech.

Nebude se muset stěhovat za vzděláním a zároveň má víc než dobrou šanci, že ještě před získáním diplomu bude mít přímo ve svém rodném městě dobře placenou práci. Boom informačních technologií v kraji totiž neustává.

„Za poslední tři roky počet IT odborníků z celé republiky vzrostl nejvíce právě v Jihomoravském kraji. V oboru je zde zaměstnáno na pětadvacet tisíc lidí, tedy zhruba 4,4 procenta všech zaměstnaných,“ uvedla Eva Skarlandtová z Českého statistického úřadu (ČSU).

Číslo se nemusí zdát nijak zvlášť vysoké, ale kraj je tak na špici celé Evropské unie. I v nejúspěšnějších skandinávských zemích není mezi lidmi o moc více než čtyři procenta IT odborníků.

V Praze si „ajťák“ vydělá v průměru o 10 tisíc korun víc

Velké množství pracujících informatiků v kraji přitom neznamená, že by pro ně další místa už nebyla. Právě naopak. Vysoká úroveň informačních technologií zejména do Brna přitahuje další a další projekty IT.

Brno je přitom navíc pořád pro firmy poměrně levné. Zatímco v Brně byla průměrná mzda IT odborníka v loňském roce 43 tisíc korun, v Praze téměř o deset tisíc více. A řada firem porovnává mzdy a kvalitu celosvětově.

„Mimořádnou výhodou Brna jsou absolventi vysokých škol, kteří mají i ve světovém měřítku velmi dobrou úroveň. Máme 750 zaměstnanců a další lidi stále nabíráme nezměněným tempem. Žádný strop aktuálně stanovený nemáme,“ uvedl šéf brněnské pobočky softwarové firmy Red Hat Radovan Musil.

Jeho společnost, která vyvíjí mimo jiné proslulý operační systém, má v Brně své největší vývojové středisko. A to i přesto, že jinak působí v dalších čtyřiatřiceti zemích světa.

Kraji pomáhá inovační centrum

A podobný scénář jako v případě Red Hat je podle personalisty Michala Tomana nejčastějším důvodem, proč je na jižní Moravě po informaticích pořád poptávka. „Dnes už ani tak nepřicházejí do Brna nové firmy. Spíše se stále více nafukují zdejší pobočky těch stávajících,“ konstatoval personalista Toman ze společnosti Flow-r.

Práce ale informatikům na jižní Moravě rozhodně nedávají jen mamutí zahraniční koncerny. Například software úspěšné firmy Sonet Jana Pištěláka dnes zajišťuje platby kartami v třetině českých obchodů.

Ročně přes něj protečou miliardy korun. Firma Webnode zase od roku 2008 získala miliony zákazníků z celého světa, kterým jednoduše pomáhá vytvářet webové stránky.

Důležitou roli přitom podle odborníků hraje i fungování Jihomoravského inovačního centra (JIC), které vznik technologických firem v kraji podporuje. Začínala zde před deseti lety třeba společnost Y soft. Dnes zaměstnává na 200 lidí a nedávno oznámila třicetimilionovou investici svého fondu do brněnského startupu Videoflot. I on odstartoval v JIC.

Vysoké učení technické v Brně láká studenty. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií vytvořila originální klip pro zájemce o studium:

29. října 2014