Stroj  EA-18G Growler startuje z letadlové lodi USS Carl Vinson k náletům na...

Stroj EA-18G Growler startuje z letadlové lodi USS Carl Vinson k náletům na Islámský stát (28. října 2014) | foto: Reuters

Vůdci Islámského státu jeli na schůzku, dopadly na ně americké rakety

  • 391
Americká letadla podnikla v noci na sobotu několik náletů na shromáždění velitelů Islámského státu blízko iráckého Mosulu. Agentuře AP to řekl zdroj z amerického ministerstva obrany. Objevují se i spekulace, že při náletech utrpěl vážné zranění i vůdce radikálů abú Bakr Bagdádí.

Nálety v noci z pátku na sobotu zničily konvoj deseti ozbrojených vozidel, sdělil agentuře AP anonymní zdroj z amerického ministerstva obrany. „Nemůžeme potvrdil, jestli byl přítomen i vůdce IS abú Bakr Bagdádí,“ řekl. 

Islámský stát

Informaci o tom, že byl Bagdádí vážně zraněn, přinesla stanice al-Arabíja s odkazem na místní kmeny. Na hlavu muže, kterého islamisté prohlásili za svého chalífu, vypsaly Spojené státy odměnu 10 milionů dolarů.

Náčelník generálního štábu britské armády Nick Houghton v neděli prohlásil, že i kdyby Islámský stát (IS) přišel při útoku o své špičky, je schopen je bez problémů nahradit. 

„Nechci se unáhlit s tvrzením, že by smrt jednoho z ikonických vůdců způsobila zvrat ve strategii IS,“ řekl generál Houghton BBC. „Kvůli současné přitažlivosti své ideologie má IS schopnost regenerace, zvláště v případě svých vůdců - alespoň dokud se nám nepodaří naplnit i politický rozměr naší strategie.“

Při náletech syrské armády umírali civilisté

Letadla syrské armády v sobotu večer provedla deset náletů na IS ve městě al-Báb, které leží v provincii Aleppo. 

Podle opozice shodila na město i takzvané barelové bomby, tedy sudy naplněné střepy a výbušným materiálem. Nelze je přesně zamířit a často kvůli nim umírají civilisté. Mezi mrtvými je také jedno dítě, informovala opozice, která dění v Sýrii monitoruje z Londýna. Místní zdravotníci tvrdí, že na místě bylo 30 mrtvých.

V Iráku se krom jiného bojuje mnoho měsíců o rafinerii u města Bajdží. Samotný provoz mají v rukou vojáci, ale město i s rafinérií obléhá IS. Vojákům se podařilo probojovat od jihu a západu do centra města, uvedla v neděli armáda, která nyní údajně ovládá zhruba polovinu města.

Svědci tvrdí, že je to poprvé, kdy se v ulicích v centru Bajdží objevili vojáci. Než IS začal obsazovat oblast kolem Bajdží, zpracovávala rafinerie denně 175  tisíc barelů ropy, což je zhruba čtvrtina irácké domácí spotřeby.

Podle kurdské regionální vlády se pešmergové s americkou pomocí blíží k Mosulu, největšímu městu, které islamisté dobyli. V Kirkúku  navíc policie zatkla stovky dezertérů z řad Islámského státu, kteří se do města snažili dostat s falešnými doklady, uvedl kurdský server Rudaw.

Obama: Nyní můžeme zahájit útok

Americký prezident Barack Obama v neděli prohlásil, že rozhodnutí vyslat do Iráku dalších 1 500 vojenských poradců představuje začátek nové fáze v boji proti Islámskému státu. Zároveň zdůraznil, že tento krok není známkou selhání jeho strategie v regionu.

Zvýšení počtu poradců podle prezidenta signalizuje přechod od obranné strategie k útočné. „Namísto pouhé snahy o zastavení postupu IS se nyní nacházíme v pozici, ze které můžeme zahájit útok,“ řekl podle ČTK Obama v rozhovoru, který odvysílala televize CBS.

„Vzdušné údery byly velmi účinné při snižování bojeschopnosti a zpomalování postupu IS. Nyní potřebujeme pozemní jednotky, a to irácké pozemní jednotky, které je (IS) mohou začít tlačit zpátky,“ dodal.

Podívejte se na reportáž o Islámském státu:

25. září 2014


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video